Sergant frontotemporaline demencija, pažeidžiama ir priekinė, ir šoninė smegenų dalis. Nors demencija dažniau serga vyresnio amžiaus žmonės, frontotemporalinė demencija dažniausiai pasireiškia 45-64 metų amžiaus asmenims.
Ji taip pat vystosi lėtai, o simptomai palaipsniui stiprėja metai iš metų. Nuo simptomų atsiradimo pradžios vidutinė frontotemporaline demencija sergančiųjų gyvenimo trukmė yra apie septynerius metus, tačiau gali būti ir vos dveji metai, rašo express.co.uk.
Nors gydymo šiai ligai nėra, kuo anksčiau pastebėsite simptomus, tuo greičiau sergančiajam galės būti skirtas tinkamas gydymas, padedantis stabdyti ligos progresavimą.
Bruce Willis diagnozuotą ligą išduoda keli simptomai
Ekspertė išvardijo frontotemporalinės demencijos požymius, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį. „TikTok“ gydytoja Jen Caudle pasidalijo vaizdo įrašu, kuriuo kreipėsi į visus: „Šiuos simptomus būtina žinoti.“
Pasak dr. J. Caudle, B. Willis diagnozuotos frontotemporalinės demencijos simptomai yra:
- Elgesio ar asmenybės pokyčiai;
- Susidomėjimo stoka;
- Kompulsyvus elgesys;
- Negebėjimas pasirūpinti asmenine higiena;
- Sunkumai suprasti rašytinę ar sakytinę kalbą;
- Judėjimo sunkimai.
Aiškindama apie elgesio pokyčius, ji sakė: „Asmuo gali būti praradęs empatiją arba turėti bendravimo problemų. Jie gali ne taip gerai išreikšti savo nuomonę arba gali prarasti savitvardą.
Taip pat jiems gali trūkti susidomėjimo, jie gali nebesidomėti tam tikrais dalykais, o tai lengvai galima supainioti su depresija.“
Ji išvardijo ir keletą kitų simptomų, kurie gali išduoti, kad asmuo serga frontotemporaline demencija.
„Kartais pasireiškia kompulsyvus elgesys. Kartais tai gali būti lūpų kandžiojimas, suplojimas ar kiti veiksmai, kuriuos žmogus daro nuolat. Gali būti ir kitų pokyčių – pablogėja rūpinimasis asmenine higiena arba pasikeičia valgymo įpročiai“, – aiškino gydytoja.
Ji pridūrė: „Tai demencijos rūšis, kai atmintis gali būti sutrikusi, tačiau nebūtinai tai yra pagrindinis simptomas.“
Iki diagnozės nustatymo B. Willisas buvo pasitraukęs iš aktorystės dėl afazijos – kalbos sutrikimo, dėl kurio sunku bendrauti.
„Jiems gali būti sunkiau suprasti rašytinę ir sakytinę kalbą. Jie nebežino, ką reiškia tam tikri žodžiai, kalba nerišliai ir panašiai“, – paaiškino dr. J. Caudle.
Ji taip pat pridūrė: „Yra ir tokių atvejų, kuriems būdingi daugiau su judėjimo sutrikimais susiję simptomai. Pavyzdžiui, žmonėms gali pasireikšti drebulys ar sustingimas, net raumenų spazmai.
Jiems gali pasireikšti koordinacijos sutrikimai, jie gali kristi, pasireikšti raumenų silpnumas. Taigi matote, kad simptomai gali būti labai įvairūs, jų spektras labai platus.“