• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš Klaipėdos krašto, Pagėgių kaimo kilusios Bronislavos ir jos dukros Albinos Gudelevičienės soduose kartu sudėjus auga daugiau nei dešimt hortenzijų. Abi moterys – sodinukus augina ir prižiūri, kaip Albina teigia, iš pajautimo, kadangi abi moterys – savamokslės.

9

Iš Klaipėdos krašto, Pagėgių kaimo kilusios Bronislavos ir jos dukros Albinos Gudelevičienės soduose kartu sudėjus auga daugiau nei dešimt hortenzijų. Abi moterys – sodinukus augina ir prižiūri, kaip Albina teigia, iš pajautimo, kadangi abi moterys – savamokslės.

REKLAMA

Dirbdama dar Pagėgių mokyklos bibliotekoje, Albinos Gudelevičienės motina Bronislava tuo metu dar neturėjo nei 70-ies. Kaip Albina pasakoja, vieną brangiausių savo hortenzijų Bronislava nusipirko už tais laikais „kosminę sumą“, kuomet ne viena kaimynė kraipė galvą ir buvo apstulbusi.

„Mama turgelyje nusipirko tą medelį, kuris kainavo 150 litų. Kartu su savimi dar tiek pinigų nusinešusi nebuvo. Pardavėja buvo atvažiavusi iš Jurbarko, kartu su savimi turėjo hortenzijų, kurių mama dar nebuvo mačiusi tais laikais, todėl labai susidomėjo ir panoro pirkti. Tai ta moteris, mamai prieš išvažiuodama užvežė hortenziją, o kai visi aplink sužinojo kainą, kiek mokėjo, tai liko pakraupę (juokiasi). Tuo metu litas dar buvo dideli pinigai“, – pasakoja A. Gudelevičienė.

Šiuo metu, ši brangioji moters įsigyta hortenzija vis dar puošia Pagėgiuose gyvenančios Bronislavos kiemą. Anksčiau moteris ja rūpindavosi pati, karpydavo šakas, formuodavo medelį ir jį laistydavo, tačiau dabar hortenzija rūpintis tenka pačiai Albinai, kadangi jau du metai, kaip Bronislava apakusi:

REKLAMA
REKLAMA

„Šiemet hortenzija nelabai graži, kadangi jai pritrūko vandens. Mama šiuo metu gyvena viena, aš nebūnu dažnai, o kadangi jau du metai kaip nemato, tai aš jai neleidžiu vienai lipti žemyn laiptais ir laistyti augalų. Tai niekas taip ir nepalaisto, žinoma, aš prižiūriu juos kiek galiu, apkarpau kaip mama karpydavo, o dabar žiemai esu uždengusi šią didžiąją hortenziją.“

REKLAMA

Moteris pasakodama juokiasi, kad nors Bronislava ir liepia nedengti krūmo, tačiau Albina dėl viso pikto ją užkloja medžiagomis, kad tik ši nenušaltų ir toliau gražiai gyvuotų. „Stengiuosi palikti viską taip, kaip yra“, – šypsosi Albina.

Kieme net aštuonios hortenzijos

Albina Gudelevičienė tikina, kad specialių sodininkystės žinių nei ji, nei jos motina Bronislava neturi, todėl viską daro taip, kaip atrodo teisingiausia.

REKLAMA
REKLAMA

„Anksčiau mama hortenziją laistydavo vištos mėšlu, o šiemet aš jokių trąšų nepyliau. Literatūroje rašo, kad hortenzijoms reikia rūgščios žemės, tačiau, nežinau. Mes sodinome į paprastą žemę ir viskas gerai.  Pati turiu sodybą, kur tikrai nėra rūgščios žemės ir viskas auga puikiai. Tik nereikia perlaistyti hortenzijos, nors jai vandens ir reikia. Kitaip bus negražūs žiedai. Dėl pačios priežiūros, tai mama sakė, kad ji trąšomis palieka šiaip sau“, – pasakoja kaip hortenzijas namuose prižiūri moterys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bronislavos kieme auga net aštuonios skirtingų rūšių hortenzijos. Visus augalus, pasak Albinos, ji prižiūrėdavo pati ir stengdavosi formuoti taip, kad jie būtų panašūs į medelius.

„Mama stengiasi auginti viską taip, kad krūmai augtų į medį, todėl beveik visi augalai yra formuoti jos pačios. Kad ir laukinį beržą, klevą suformavo taip, kad jie atrodo kaip skėčiai. Vienus augina paprasčiau, o krūmų turbūt turi virš šimto, tai kol aš juos visus apkarpau dabar prižiūrėdama, tikrai būna ką veikti“, – juokiasi Albina Gudelevičienė.

REKLAMA

Visgi, moteris pasakoja, kad mamos sode viskas dekoruota labai paprastai ir visokių kitų puošybos elementų nepripažįsta: „Nenori ji nei akmenukais dekoruoti, nieko. Sako, kad kuo lengviau žemei būtų, kad ji būtų papurenta, prižiūrėta.“

Anksčiau, pasak Albinos, apie hortenziją žinojo retas, tačiau tik paskutiniaisiais metais jos išpopuliarėjo ir dabar žydi daugumos lietuvių soduose.

„Labai daug apie jas negaliu pasakyti, tačiau, kiek metų auginame, viskas normaliai. Viską darome iš pajautimo, vieni rašo karpyti taip, kiti kitaip, bet mes pakerpame augalą rudenį ir prieš žiemą aš juo uždengiu, nors nebūtina, bet man gaila“, – sako Klaipėdos krašto gyventoja.

REKLAMA

Geriausia dovana – hortenzija

Kadaise už 150 litų pikta hortenzija – ne vienintelis pasididžiavimas Bronislavos sode. Čia taip pat auga ir kita įspūdingo grožio hortenzija, kurios viršutiniai žiedai – rausvi, o apatiniai – balti:

„Šią hortenziją padovanojau mamos 70-ečio proga, pamenu, kad ji buvo tuomet labai nustebusi. Šis augalas yra vienas, tačiau jo viršutiniai žiedai pradeda žydėti anksčiau ir yra rausvos spalvos, o apatiniai – vėliau ir yra balti. Kainavo irgi apie 50 litų, kaimynė dar sakė, kad labai graži, bet labai jau brangi.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasiteiravus, kiek įprastai tuo metu kainuodavo hortenzijos, Albina tikina tiksliai neprisimenanti, tačiau tokios sumos už augalą buvo tikrai nepigios. „Kitos būdavo gal po dešimt, po dvidešimt. O tokia ant koto hortenzija kainavo ir 150 litų, tačiau labai jau maža. Tad jeigu reikėtų pirkti normalią, tai nežinau, kiek jau tektų sumokėti, nes didesnės tikrai yra brangios, o jas ir parsivežti sunku“, – tvirtina moteris.

REKLAMA

Garsioji Bronislavos hortenzija, kuomet ją nusipirko, jau buvo panašaus ūgio, kokia ir yra dabar. Kaip pasakoja Albina, pradžioje augalo šakos nebuvo ilgos, o ir į aukštį daugiau neaugo:

„Šiuo metu reikia jau pririšti kotą, kadangi jis nebėra toks storas. Žiedai iš jos auga tikrai karališki, jau kai nupjaunu juos, tai mamai juos gaila būna išmesti, todėl sukūrena arba kompoziciją kokią padaro.“

REKLAMA

Pasak moters, hortenzijos pradeda žydėti antroje vasaros pusėje ir savo grožiu džiugina visus iki pirmųjų šalnų. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo to, kokia augalo rūšis.

„Žydėti pradeda, tikriausiai, liepos mėnesį, tačiau būna visokių rūšių: vienos anksčiau, kitos vėliau. Jos net dabar gražiai labai atrodo, tarsi nulinkusios rudos šluotos. Gaila, bet hortenzijos kvapo kaip levandos ar rožės neturi, todėl tikrai nepasakyčiau, kad yra kvapnus augalas, nebent savotiškas jis“, – teigia A. Gudelevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pati Albina taip pat turi sodą Švėkšnoje, kurį paliko jos močiutė, Bronislavos mama. Anksčiau jame gyveno žmonės, tačiau jau penktus metus juo rūpinasi pati, todėl visa aplinka atrodo tarsi tikra augalijos oazė.

„Turbūt sodininkystė jau į kraują įaugus, nes pas mamą jau daug visko būdavo, eidavo į parodas, pamenu su brolio vykdavome kartu. Viską mama savo kieme padariusi pati“, – juokiasi moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų