Karšta jaunuolių meilė jau nebėra vien jų dviejų reikalas. Į poros santykius visu aršumu įsitraukė jų artimieji ir netgi policija. Antradienio vakare į vieną Biržų rajono kaimą skubėjo policijos patruliai. Jie buvo pakviesti gelbėti pas vaikiną buvusios merginos, kuri esą laikoma uždaryta prievarta. Tačiau paaiškėjo, kad pas vaikiną ji vieši savo noru. Kitą dieną policijai ta pati mergina pasiskundė, kad motina laiko ją užrakinusi ir niekur neišleidžia, rašo Biržų krašto laikraštis „Šiaurės rytai“.
Įsimylėję jaunuoliai baiminasi vieno: kad nebūtų išskirti. Jie jau ne kartą pareiškė pasiruošę nusižudyti, jei jiems nebus leista būti kartu.
Iš pradžių draugystei neprieštaravo
Greitai bus metai, kai viename kaime su tėvais gyvenantis 22 metų Dominykas draugauja su 23 metų Laima (jaunuolių vardai pakeisti - aut. past.). Vaikinas yra baigęs Biržų technologijų ir verslo ugdymo centrą bei dirba vienoje mieste veikiančioje įmonėje. Laima gyvena kartu su motina. Ji niekur nedirba, nes turi neįgalumą.
Neveiksnumas jai nenustatytas ir globa neskirta.
Jaunuolių draugystei kurį laiką tėvai neprieštaravo. Motina dukrą išleisdavo į kaimą pas vaikino tėvus. Čia mergina pasilikdavo ir ilgesniam laikui, grįždama mamai dar pieno parveždavo.
Tačiau po kurio laiko Laimos mama pradėjo reikalauti, kad ji į kaimą nebevažiuotų. Dukrai atsisakius grįžti į namus, ši aiškindavo, kad yra už atžalą atsakinga, todėl jos privalu klausyti.
Vaikino tėvai įsitikinę, kad mergina gali gyventi savarankiškai. Ji susitvarko, laisvai susirašinėja mobiliojo ryšio telefonu, priima būtiniausius sprendimus. Beje, tai rodo ir Laimos motinos veiksmai - palikdavo jos priežiūrai mažametę anūkę.
Laima, pasak Dominyko tėvų, paniškai bijo savo motinos. Ši turi paėmusi merginos dokumentus, tvarko jos pensiją motyvuodama tuo, jog dukra su pinigais nemoka elgtis.
Dominyko tėvai įsitikinę, kad motinai dukra reikalinga dėl pinigų, kuriais ji nori disponuoti.
Vaikino tėvai ragino sūnų ieškoti kitos draugės. Tačiau jis pareiškė, kad norėtų Laimą vesti. Jei to padaryti nepavyks, jie iš viso negyvens.
Vaikino tėvams beliko susitaikyti su jo noru. Į kaimą pakvietė Laimą, čia ji kelias savaites gyveno.
Nupirko separatorių
Dominyko motina sakė mergaitę priėmusi kaip savo dukrą, rūpinosi ja. Suplanavo mergaitę nuvežti pas gydytojus, prikalbino susitvarkyti iškritusius dantis. Laima pasiėmė ir savo pensiją. Už savo pinigus mergina draugo tėvams nupirko pieno separatorių.
Pasiūlius vaikino tėvui, mergina parašė savo mamai žinutę, kad ji pasiėmė pensiją.
Po valandos į kaimą automobiliu atskubėjo Laimos motina, į pagalbą pakvietė policiją. Kilo didžiulis skandalas.
Dukrą su likusiais pinigais moteris išsivežė į Biržus. Ji pareiškė dukros niekur neišleisianti ir ją užrakinusi laikysianti namuose.
Kalbintas Dominykas sakė, kad būdamas su Laima jaučiasi laimingas ir nori kartu su ja gyventi mieste, nes iš čia arčiau į darbą. Mieste yra ir savivaldybės šeimai skirtas socialinis būstas.
Vaikinas sakė, kad jo draugė, nors turi negalią, pažįsta ir pinigus, ir skaityti moka, ir skaičiuoti. Jis išgyveno, kad Laimos mama neleidžia jos mokytis. Mergina šiais metais įstojo į Biržų technologijų ir verslo mokymo centro Vabalninko skyrių studijuoti apželdintojos specialybę. Deja, mokytis jai neleidžiama. Vaikinas mano, kad motina neįgalią dukrą kaip įkaitę laiko dėl jos gaunamų pinigų.
Žada išvežti ir paslėpti
Biržuose gyvenanti įsimylėjusios merginos motina sakė šiuo metu, patarus policijos darbuotojams, savivaldybės Socialinės paramos skyriuje pradėjusi tvarkyti dokumentus, kad dukra būtų pripažinta neveiksnia. Tuomet ji taptų Laimos globėja. „Dukra turi negalią. Ji nepažįsta pinigų, nežino valandų. Ji pradėjo bendrauti su tuo berniuku, jis geras – nei geria, nei rūko. Bet kai jo tėvai dukrą pradėjo vežiotis į kaimą, ji visai pasikeitė. Iki tol ji man buvo toks geras vaikas. Ją gal kursto, gąsdina, siūlo mamos neklausyti. Tačiau jiems ji reikalinga tik dėl pinigų“, - įsitikinusi Laimos motina.
Moteris nustėro, kai sužinojo, kad dukrą šeimos nariai nusivežė į banką ir paėmė jos neįgalumo pinigus.
Tai sužinojusi motina sakė kvietusi policiją, kad dukrą parsivežtų į namus.
Moteris sakė daugiau tos šeimos nariams nebeleisianti prieiti prie dukters. Jei reikės, išveš ją gyventi į kitą miestą arba net į užsienį.
„Eisiu teismo keliu. Rašysiu pareiškimus, kad vaiko neliestų. Šitaip niekas nedaro. Pagrobti vaiką, išnaudoti, paimti pinigus. Jie naudosis jos pinigais, o man reikės vaiką išlaikyti. Dabar tegul jie nuperka striukę ir batus“, - aiškino moteris.
Pastebėjus, kad gal reikėtų vaikams leisti gyventi kartu, moteris nesutiko: „O kam man tas jos draugas reikalingas? Jei vaikai nori būti kartu, kodėl jo tėvams turiu atiduoti savo vaiką?“
Teko aiškintis policijai
Biržų policijos komisariato viršininkas Marius Jablonskas sakė, kad policijos pareigūnai rugsėjo 19 – osios vakare buvo kviečiami į kaimą. Gautas motinos pranešimas, kad negalią turinčios dukters į namus neišleidžia vaikino tėvai. Situacija buvo išspręsta, mergina sutiko grįžti su motina į namus. Kitą dieną Laima paskambino į policiją ir pasiskundė, kad motina jos niekur neišleidžia.
Laimos mama paaiškino, kad dukra turi negalią ir lengvai pasiduoda kitų asmenų įtakai. Ji nenori, kad mergina susitikinėtų su Dominyku, nenori, kad nuo jo pastotų.
Pareigūnai konstatavo, kad mergina tvarkinga ir prižiūrėta, smurto žymių ant jos kūno nėra. Ji palikta pas mamą. M. Jablonskas sakė, kad pareigūnai su socialiniais darbuotojais bandys kalbėtis dar kartą su mergaite ir dar kartą įvertinti situaciją.
„Jei tie vaikai nori būti kartu, tėvams reikia kalbėtis ir tartis“, - svarstė M. Jablonskas.
Mokytis nori
Biržų technologijų ir verslo mokymo centro Vabalninko skyriaus socialinė darbuotoja Vilma Indriliūnaitė patvirtino, kad Laima mokinių sąrašuose yra, tačiau jos mokykloje dar nematė. Laima labai norėjo čia mokytis, mokyklą žinojo, buvo atvykusi į rekolekcijas, kurios čia vyko. „Suprantu, kad specialiųjų poreikių vaikai yra kitokie. Ir dažnai tėvai bijo tokius vaikus išleisti. Tačiau jiems reikia būti tarp žmonių, socializuotis. Negalime šimtu procentų pasakyti, kad jiems viskas bus gerai ir nieko nenutiks. Bet daug pradėjusių čia mokytis jaunuolių pasikeičia. Juk pas mus yra tvarka, juos prižiūrime ir kontroliuojame“, - įsitikinusi V. Inriliūnaitė.
Socialinė darbuotoja prisiminė, kad pavasarį buvo sutikusi Laimos motiną, kuri džiaugėsi, kad dukra draugauja su Dominyku. Kas per tą laiką nutiko, ji nesiryžo spręsti.
V. Indriliūnaitė žadėjo su moksleivės mama pasikalbėti ir prašyti dar kartą išleisti dukrą mokytis.
Siūlo spręsti taikiai
Abi puses ne kartą išklausiusi Biržų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistė Bronė Staškevičienė apie šią situaciją turi savo nuomonę. „Šeimoms reikia nuleisti garą, sueiti kartu ir pasiekti bendrą sprendimą, nes kitaip gresia tragedija. Vaikus reikia paleisti ir leisti jiems gyventi kartu. Jie abu sako, kad myli vienas kitą. Abu yra suaugę ir už save atsako, turi teisę nuspręsti, kaip jiems gyventi“, - sako specialistė.
Jos įsitikinimu, šie jaunuoliai prižiūrimi tikrai galėtų gyventi savarankiškai. Jiems užtektų ir pinigų kartu gyventi, nes jis gauna atlyginimą, ji – pinigus už negalią.
„Nereikia daryti tragedijos, reikia padėti ir kontroliuoti. Vieni vaikus augina sau, kiti juos užauginę paleidžia į gyvenimą. Aišku, reikia pakontroliuoti, padėti. Norisi, kad visi kalbėtųsi taikiai, be agresijos ir juo labiau be policijos“, - svarstė ji.
Jurgita Morkūnienė