Daugiau nei trečdalis moterų ir ketvirtadalis vyrų nuo paauglių iki dvidešimtkelerių metų pripažino, kad jų pirmas kartas nebuvo „tinkamu laiku“.
Kad galėtų teisiškai galėtų duoti sutikimą seksui, Didžiojoje Britanijoje žmonės turi būti 16 metų ar vyresni.
Naujausia „National Survey of Sexual Attitudes and Lifestyles“ apklausa rodo, kad dauguma tokio amžiaus žmonių seksui dar gali būti nepasiruošę.
Šis tyrimas, atliekamas maždaug kas dešimtmetį, atskleidžia išsamų seksualinio elgesio Didžiojoje Britanijoje paveikslą. Šiam darbui, kuris yra paskelbtas „BMJ Sexual & Reproductive Health“, Londono Higienos ir Tropinės medicinos mokykloje tyrėjai apžvelgė maždaug 3 000 jaunų žmonių 2010 – 2012 metais užpildytų klausimynų.
Rezultatai
Atsakymai parodė, kad maždaug 40% jaunų moterų ir 26% jaunų vyrų nemano, kad jų pirmoji seksualinė patirtis buvo „tinkamu laiku“.
Paprašyti atsakyti išsamiau, daugelis sakė, kad gailisi nepalaukę ilgiau, prieš prarasdami nekaltybę. Nedaugelis norėjo ją būti praradę anksčiau.
Daugelis jaunuolių pirmąją seksualinę patirtį turėjo iki 18 metų, o pusė tyrimo dalyvių nekaltybę buvo praradę jau 17 metų. Beveik trečdalis pirmą kartą pasimylėjo iki 16 metų. Geidžia vienodai
Tyrime taip pat buvo aiškinamasi seksualinė kompetencija ir pasirengimas, t.y., ar žmogus gali racionaliai priimti apgalvotą sprendimą apie tai, ar pirmą kartą užsiimti seksu. Pavyzdžiui, kad duotų sutikimą seksui, žmonės turi būti pakankamai blaivūs ir veikti ne spaudžiami aplinkinių.
Maždaug pusė jaunų merginų ir keturi iš dešimties jaunų vaikinų, dalyvavusių šioje apklausoje, šių reikalavimų pirmą kartą mylėdamiesi neatitiko.
Maždaug viena iš penkių merginų ir vienas iš dešimties vaikinų sakė, kad jie ir jų partneris ar partnerė tuo metu sekso geidė nevienodai, o tai gali reikšti, kad kai kurie iš jų patyrė spaudimą atsiduoti.
Šios apklausos steigėjas, prof. Kaye Wellings, sako, kad teisės aktuose įtvirtinta amžiaus riba dar nereiškia, kad žmogus yra pasiruošęs pradėti seksualinį gyvenimą. „Kiekvienas jaunas žmogus yra savitas – kai kurie penkiolikmečiai jau yra pasirengę, o kai kurie aštuoniolikmečiai – dar ne.“
Tyrimo bendraautorė dr. Melissa Palmer sako: „Mūsų gauti rezultatai patvirtina hipotezę, kad jaunos moterys dažniau nei jauni vyrai jaučiasi partnerių spaudžiamos mylėtis.
„Nors apklausa davė ir teigiamų rezultatų, pavyzdžiui, devyni iš dešimties jaunuolių pirmą kartą mylėdamiesi naudojo patikimas apsaugos priemones, reikėtų labiau stengtis, kad būtų užtikrinama gera jaunų žmonių savijauta, kad pradėdami seksualinį gyvenimą jie jaustųsi saugūs.“
Ji teigė, kad lytinis švietimas mokyklose turėtų suteikti jaunuoliams tinkamas derybų priemones, kad jų pirmosios seksualinės patirtys būtų saugios ir pozityvios.
Kada tas „tinkamas laikas“?
Jei svarstote pradėti seksualinį gyvenimą, paklauskite savęs:
Ar aš to noriu? Ar myliu savo partnerę/partnerį? Ar ji/jis taip pat mane myli? Ar mes esame pasikalbėję apie prezervatyvų naudojimą, kad užkirstume kelią lytiniu keliu plintančiomis ligoms ir ŽIV ir ar pokalbis praėjo sklandžiai? Ar naudojame kontraceptines priemones, kad nepastotume? Ar jaučiuosi galintis/galinti bet kuriuo metu pasakyti „ne“ ir persigalvoti, ir nė vienam mūsų tai nesukels problemų? Jei į visus šiuos klausimus atsakėte, taip, tuomet gali būti, kad esate pasiruošę. Bet jei į vieną iš toliau pateiktų klausimų taip pat atsakysite taip, tuomet gali būti, kad tas laikas dar neatėjo: Ar jaučiuosi kieno nors spaudžiama/spaudžiamas, pavyzdžiui, partnerio ar draugų? Ar gali būti, kad po to gailėsiuosi? Ar noriu pasimylėti tik tam, kad padaryčiau įspūdį savo draugams ar kad nuo jų neatsilikčiau? Ar noriu pasimylėti tik tam, kad mano partneris manęs nepaliktų?