Grikiai yra puikus baltymų, skaidulų ir energijos šaltinis. Grikiuose nėra glitimo, todėl juos gali valgyti celiakija sergantys ir glitimo netoleruojantys žmonės – jiems grikiai ir grikių miltai yra puiki mitybos alternatyva. Grikiai auga visame pasaulyje. Tai – pseudojavai, kurie su javais turi daug bendro, bet skirtingai nei daugelis kitų javų, nėra kilę iš žolės.
Kinoa yra dar vienas pseudojavų pavyzdys. Grikiai – tai ingredientas, kurio esama įvairiuose patiekaluose. Tai gali būti pusryčių patiekalai, miltai ir makaronai. Ūkininkai taip pat juos naudoja gyvuliams šerti. Toliau pasakojame apie tai, kuo sveikatai naudinga į savo valgiaraštį įtraukti daugiau grikių.
1. Pagerėja širdies sveikata
Kadangi tai viso grūdo produktas, grikiai rekomenduojami sveikai širdžiai. Amerikos širdies asociacija rekomenduoja, kad mažiausiai pusę visų suvartojamų grūdų sudarytų pilno grūdo gaminiai. Pilno grūdo gaminiuose yra maistingųjų medžiagų, kurios yra labai svarbios širdžiai – tai skaidulos ir nikotino rūgštis.
2015 metais atlikta sistemiška skirtingų valgiaraščių apžvalga parodė, kad tarp daugiau pilno grūdo produktų turinčios mitybos ir mažesnės širdies ligų rizikos sąryšis yra. Tyrimai su gyvūnais rodo, kad grikiai mažina kraujospūdį, o tai taip pat gali pagerinti širdies sveikatą.
Glitimo vartoti negalintys žmonės gali valgyti mažiau pilno grūdo produktų, o tai reiškia, kad jie netenka jų teikiamų privalumų. Į mitybą įtraukus grikius, kaip alternatyvą pilno grūdo javams su glitimu, šių privalumų neprarasite. Grikiai yra puikus skaidulų šaltinis. Anot Amerikos širdies asociacijos, mityboje esančios skaidulos padeda pagerinti kraujo cholesterolio lygį, o tai savo ruožtu mažina širdies ligų, diabeto, insulto ir nutukimo pavojus.
2. Virškinimo gerinimas
Grikiuose yra labai daug skaidulų. Mityboje esančios skaidulos – tai augaliniai angliavandeniai, kurių virškinimo metu organizmas negali suskaidyti. Skaidulos padeda žarnynui tinkamai virškinti maistą ir judėti virškinamuoju traktu. Gali būti, kad skaidulos pasižymi ir kitais privalumais – jos padeda sulieknėti ir užkerta kelią širdies ir kraujagyslių ligoms, rašoma medicalnewstoday.com.
Viename puodelyje grikių yra 1,58 mg iš rekomenduojamų 14 – 16 mg nikotino rūgšties suaugusiesiems. Nikotino rūgštis, arba vitaminas B–3, būtinai reikalingas tam, kad angliavandeniai, riebalai ir baltymai virstų energija kūno ląstelėms. Kadangi grikiai yra puikus skaidulų ir nikotino rūgšties šaltinis, sveikam žarnynui rekomenduojama juos valgyti dažnai.
3. Svorio kontroliavimas
Grikiai taip pat yra puikus pasirinkimas svorio kontroliavimui. Sotumas – tai pavalgius apimantis pilnumo jausmas. Sotumo sąvoka yra labai svarbi siekiant užkirsti kelią storėjimui ir skatinti lieknėjimą. Sotumą skatinantis maistas gali atidėti alkio jausmą ilgesniems laikotarpiams ir sumažinti bendrą žmogaus per dieną suvartojamų kalorijų skaičių.
Grikiuose yra gausu baltymų. Tyrimai rodo, kad daug angliavandenių turintis maistas yra labai svarbus lieknėjant, kadangi jis suteikia daugiau sotumo ir turi mažiau kalorijų, lyginant su kitais maisto produktais. Grikiai sveikatingame valgiaraštyje gali padėti pasiekti daugiau sotumo ir geresnę svorio kontrolę. Tačiau mokslininkai dar tiria grikių ir kitų grūdų poveikį, kad šios teorijos būtų patvirtintos.