Pulsas – širdies ritmo rodiklis, rodantis, kiek kartų per minutę suplaka širdis. Kai širdis varinėja kraują arterijomis, jos plečiasi ir traukiasi tekant kraujui.
Koks yra normalus širdies pulsas?
Matuojant pulsą galima ne tik išmatuoti pulsą, bet ir nustatyti kitus rodiklius: širdies ritmą ir pulso stiprumą.
Normalus sveikų suaugusiųjų pulsas ramybės būsenoje yra nuo 60 iki 100 dūžių per minutę. Pulso dažnis gali svyruoti ir padažnėti esant fiziniam krūviui, ligai, traumai, intensyvioms emocijoms.
Atminkite, kad širdies pulsui įtakos gali turėti daug įvairių veiksnių: amžius, fizinis pasirengimas ir aktyvumo lygis, rūkymas, širdies ir kraujagyslių ligos, padidėjęs cholesterolio kiekis, diabetas, kūno padėtis, vartojami vaistai.
Sportininkų, pavyzdžiui, bėgikų, kurie atlieka daug širdies ir kraujagyslių sistemą stiprinančių treniruočių, širdies pulsas gali būti artimas 40 dūžių per minutę ir jie gali nepatirti jokių su tuo susijusių problemų, rašo hopkinsmedicine.org.
Kai širdis varinėja kraują arterijomis, pulsą galima pajusti stipriai prispaudus pirštus prie arterijų, kurios yra netoli odos paviršiaus tam tikrose kūno vietose.
Kaip matuoti pulsą?
Pulsą galima aptikti kaklo šone, vidinėje alkūnės pusėje arba ties riešu. Daugumai žmonių lengviausia pulsą matuoti ties riešu.
Matuodami pulsą smiliumi ir didžiuoju pirštu stipriai, bet atsargiai spauskite arterijas, kol pajusite pulsą. Pradėkite skaičiuoti pulsą, kai sekundinė laikrodžio rodyklė bus ant 12.
Skaičiuokite pulsą 60 sekundžių arba 15 sekundžių ir tada padauginkite iš keturių, kad apskaičiuotumėte pulsą per minutę.
Skaičiuodami nežiūrėkite nuolat į laikrodį, o susikoncentruokite į pulsą. Jei manote, kad pačiam nepavyksta tinkamai išmatuoti pulso, paprašykite, kad patikrintų kitas žmogus.
Nors normalus širdies pulsas gali būti labai įvairus, neįprastai aukštas arba žemas pulsas gali išduoti sveikatos problemas. Pasikonsultuokite su gydytoju, jeigu jūsų širdies pulsas ramybės būsenoje nuolat viršija 100 dūžių per minutę – tai gali išduoti tachikardiją.
Jei nesate treniruotas sportininkas ir jūsų širdies ritmas ramybės būsenoje yra mažesnis nei 60 dūžių per minutę, tai gali išduoti bradikardiją, ypač jei pasireiškia ir kitokie simptomai, pavyzdžiui, alpimas, galvos svaigimas ar dusulys.