• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mirtis užklumpa netikėtai, ji nesirenka nei lyties, nei amžiaus, nei vietos. Užsienyje mirusių lietuvių artimiesiems tenka nemenkas iššūkis ieškoti būdų, kaip pargabenti mirusio brangaus žmogaus kūną į gimtinę, tad į pagalbą pasitelkiamos įmonės, užsiimančios palaikų parvežimu. 

Mirtis užklumpa netikėtai, ji nesirenka nei lyties, nei amžiaus, nei vietos. Užsienyje mirusių lietuvių artimiesiems tenka nemenkas iššūkis ieškoti būdų, kaip pargabenti mirusio brangaus žmogaus kūną į gimtinę, tad į pagalbą pasitelkiamos įmonės, užsiimančios palaikų parvežimu. 

REKLAMA

Palaikų parvežimo iš užsienio paslaugas teikiančios įmonės „Paskutinė kelionė“ direktorė Ailona Rybakova naujienų portalui tv3.lt papasakojo, ką būtina žinoti užsienyje mirusių lietuvių artimiesiems, kaip vyksta kūno pargabenimas bei kiek tai kainuoja. 

Pašnekovės teigimu, statistiškai per metus užsienyje miršta maždaug 300 lietuvių, kurių kūnus reikia pargabenti į Lietuvą. Į gimtinę jie sugrįžta iš viso pasaulio, tačiau dažniausiai kreipiamasi dėl pargabenimo iš šalių, kur gyvena daugiausiai emigravusių tautiečių. 

„Anglija, Vokietija, Norvegija – maždaug 80 procentų vežimų būna iš šių šalių, o po to jau būna atostogų kryptys – Italija, Ispanija, Prancūzija ir rečiau iš trečiųjų, kaip Azijos, Pietų Amerikos, šalių“ , – teigė A. Rybakova. 

REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia –  nedelsti

Paklausta, kaip elgtis artimiesiems, kurie sulaukė žinios, kad užsienyje mirė artimasis, Ailona pataria nedelsti ir kreiptis į palaikų parvežimo paslaugas teikiančias įmones. 

REKLAMA

„Kai ištinka nelaimė, svarbu iš karto kreiptis į pervežimo įmonę, nes daugumoje šalių ganėtinai svarbu greitis, kad kažkokia kompanija reaguotų, nes jeigu nesikreipia kompanija iš Lietuvos, kūnas gali būti atiduotas vietiniams laidojimo namams, kas dažnai labai brangiai kainuoja. 

Kaip žinome, lietuvių paslaugos yra pigios, bet, tarkime, jeigu kūnas bus Anglijoje ar Vokietijoje išvežtas į privačius laidojimo namus, jau bus kainos didesnės už atidavimą, vietines paslaugas.  

REKLAMA
REKLAMA

Dėl to yra svarbus greitis, nes įprastai, kai ištinka nelaimė, pradžioje niekada nebūna leidimo išvežimui, bet mes jau kreipiamės ir informuojame juos, kad kūną mes pasiimsime iš valstybinio morgo, kas dažniausiai žmonėms yra nemokama, kad tik neišvežtų į privačius laidojimo namus“, – aiškino pašnekovė. 

Susisiekus su atitinkamas paslaugas teikiančia įmone, nuo artimųjų pečių nuimama didelė našta – viskuo pasirūpinama už juos: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Artimieji įgalioja įmonę, kuri užsiima pervežimais. Su įgaliojimu mes tampame jų atstovais bet kurioje šalyje ir bendraujame jų vardu su visomis instancijomis.“ 

Įvykus nelaimei užsienyje, pradžioje visada vykdomas tyrimas, atliekamas skrodimas, įregistruojama mirtis, išimamas vietinis arba tarptautinis mirties liudijimas, išduodamas leidimas išvežti kūną iš šalies ir prasideda paties pargabenimo organizavimas. 

REKLAMA

Specialiai pritaikytas transportas ir karstai

Palaikai gali būti gabenami su karstu arba urnoje, pasirenkami du būdai – žeme arba oru. 

„Jeigu vežame iš Europos, pigesnis būdas yra vežti žeme, jeigu vežama iš tolimųjų šalių arba iš Pietų, pavyzdžiui, Ispanijos, pigiau yra skraidinti urną. Žmonės išsako savo pageidavimą, jiems tinka urna ar nori kūno, arba tuomet jau renkame pagal kainą ir greitį, kas yra greičiau ir pigiau“, – pasakojo A. Rybakova. 

REKLAMA

Iš Europos šalių, kaip pastebi pašnekovė, visada kūnas gabenamas žeme, nes tai – pigesnis būdas. Tam naudojamas specialiai pritaikomas transportas ir karstai: 

„Jeigu transportuojame kūną, automobilyje būtinai turi būti šaldytuvas ir vežama būtinai su cinkuotu karstu. Tai yra metalinis specialus karstas, skirtas tam, kad neplistų jokios bacilos ir kūnas neirtų kelionės metu. 

Iš bet kurios Europos šalies yra parvežama per maždaug parą ar pusantros paros, tad kūnui kelionės metu visiškai niekas neatsitinka. Galima šarvoti įprastomis sąlygomis, su atidarytu karstu Lietuvoje.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ji taip pat priduria, kad vis dažniau renkamasi gabenti ne karstą su palaikais, o urną. Tai supaprastina visą procesą ir padeda išlaikyti mažesnes laidojimo išlaidas. 

„Visiems būna paprasčiau ir, manau, velioniai labai dažnai būna išreiškę savo pageidavimą, kad nori būti kremuoti“, – priduria. 

Paaiškino, nuo ko priklauso kaina

Įprastai kūno parvežimas iš bet kurios Europos šalies kainuoja nuo 2 200 iki 3 000 eurų. Kaina dažniausiai skaičiuojama atsižvelgiant į kilometražą, tad gabenant palaikus iš tolimesnių šalių ir oro transportu išlaidos kiek išauga. 

REKLAMA

„Kainą visada išaugina tai, kai reikia papildomų rankų samdyti. Kadangi mes patys fiziškai negalime nuskristi, pavyzdžiui, į Peru ir kūno iš morgo nuvežti iki oro uosto, supakuoti, tenka samdyti atskiras įmones, kad tai atliktų. 

Tai išaugina kainą, todėl ji, kai transportuojama oru, gaunasi nebe maža, nes ne pats skrydis sudaro didžiąją dalį kaino, bet visos papildomos paslaugos“, – paaiškino įmonės „Paskutinė kelionė“ direktorė. 

REKLAMA

Tačiau net ir gabenant palaikus žeme, yra išimčių – iš kai kurių šalių kūno su karstu gabenimas yra brangesnis, nei urnos, nes renkamos vietinės rinkliavos. 

„Pavyzdžiui, Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje visada vietiniams laidojimo namams už kūno atidavimą reikia sumokėti apie 3 000 eurų. Vadinasi, tose šalyse pigiau kremuoti vietoje, taip išvengiame balzamavimo ir karsto mokesčio. 

Įprastai mes vežame su savo cinkuotu karstu, vadinasi, žmonėms tai yra nemokama, bet minėtose šalyse neleidžama atvažiuoti su savo karstu, jie reikalauja būtinai pirkti karstą iš jų. Tai yra papildomi, gan dideli pinigai, o tai labai smarkiai išaugina bendrą kainą.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galimybė gauti valstybės paramą

Finansinę palaikų pargabenimo iš užsienio naštą gali palengvinti valstybės skiriama parama. A. Rybakova pasakoja, kad parama skiriama Lietuvos piliečių palaikų pargabenimui giminaičiams, kurių pajamos neviršija 471 euro į rankas vienam šeimos nariui. 

„Mes pasirūpiname viskuo, sutvarkome, jiems reikia surasti tokį giminaitį, tuomet mes sutvarkome to giminaičio vardu visus dokumentus, viską suruošiame.

REKLAMA

Giminaitis tik turi juos priduoti į savo miesto savivaldybę, socialinės rūpybos skyrių ir būna skiriama parama – 2 664 eurai.“ 

Kaip nurodama Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje, „parama palaikams parvežti yra lygi faktinėms palaikų parvežimo į Lietuvos Respubliką išlaidoms, bet neturi viršyti 54 bazinių socialinių išmokų dydžių (nuo 2023 m. sausio 1 d. – 2 646 Eur )“. 

REKLAMA

Nurodoma, kad bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi teisę į paramą palaikams parvežti, jeigu atitinka šias sąlygas: 

  • Vieno gyvenančio asmens vidutinės pajamos arba vienam asmeniui, jei jis yra vienas iš bendrai gyvenančių asmenų, tenkančios vidutinės pajamos, nurodytos Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 17 straipsnio 1 dalyje, per mėnesį yra mažesnės negu 3 valstybės remiamų pajamų dydžiai (nuo 2023 m. sausio 1 d. – 471 Eur); 
  • Su mirusiu asmeniu mirties dieną buvo bendrai gyvenantys asmenys arba jo artimieji giminaičiai, jų nesant, asmenys, susiję su mirusiu asmeniu giminystės ryšiais (šoninė giminystės linija – pusbrolis, pusseserė, dėdė, teta, sūnėnas, dukterėčia) arba svainystės santykiais (tarp vieno sutuoktinio ir antro sutuoktinio giminaičių – posūnis, podukra, patėvis, pamotė, uošvė, uošvis, žentas, marti). 

Taip pat pažymima, kad „bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gaunamos pajamos teisei į paramą palaikams parvežti apskaičiuojamos pagal 3 kalendorinių mėnesių iki teisės į paramą palaikams parvežti atsiradimo dienos gautas pajamas arba pagal mėnesio, kurį atsirado teisė į paramą palaikams parvežti, gautas pajamas“. 

Po/hui kas nutinka po mirties jau tau ar taip ar taip vienodai:D, vienokiu ar kitokiu budu kažkas tave ikiš į šventa žemelę:). Kol gyvas stenkis ne darbe save nuvarytu arkliu paversti o susirask hobį ir nugyvenk taip jog prieš mirtį sakytum mirsiu bent laimingas o ne kažkam milijonus sukroves ir visą savo laiką atidavęs darbovietėj ir stengesis užkamšyti politikų sukurtas mokesčių kišenes, kur ant pačio galo supranti jog tu niekados nieko ir nebutūt išmokėjes tu tik žaidei žaidima kur atimamas tavo brangiausias turtas tai laikas ir laisvė.
Jei kas blogai elgiasi šiam gyvenime - po mirties vėl atgims Lietuvoje
Atleiskit, jei kam nepatiks
Atleiskit, jei kam nepatiks
Žmonės giriasi,kad jų artimieji gyvena ir dirba užsienyje, kur tiesiog pinigai birte byra nei mėgstsma sakyti " ubagų Lietuvoje", o kai įvyksta nelaimė, tada jau, tautiečiai padėkit.Tai kur jų pinigai?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų