Pirmiausia, atsakysiu į klausimą, kam reikalingi šie sodo purškimai. Pavasarį mūsų sode pabunda ne tik augalai, bet ir vabzdžiai, jų lervos, taip pat ir ligų sukėlėjai, kurie sėkmingai išžiemojo mūsų soduose.
Visi šie žaladariai, laikui bėgant, pridaro begales problemų soduose ir net daržuose – jie, dažnu atveju, ne tik gali pakenkti, bet ir visiškai sunaikinti mūsų laukiamą derlių.
Kad taip neatsitiktų, pirmasis darbas sode, kurį mes turime atlikti – purškimas su augalų apsaugos priemonėmis, kad sodą apsaugotume nuo toliau išvardintų ligų bei kenkėjų.
Dažnas sakysite: „Juk tai chemija, negerai, kaip reiks valgyti vaisius?“, bet atminkit – šiais laikais, be purškimų cheminiais produktais mes neapsieisime, vien dėl to, kad kitos priemonės nėra tokios veiksmingos sumažinti kenkėjų populiacijoms.
Be to, apsaugai nuo žaladarių, galime pasirinkti iš įvairių priemonių – organinių, biologinių ir cheminių preparatų. Svarbiausia viską atlikti tinkamai ir laiku, kad užkirstume kelią nepageidautiniems kenkėjams ir ligų sukėlėjams.
Dažniausiai pasitaikančios ligos sode
Ant kriaušių ar obuolių atsiradusios rudos dėmelės, kurios sutrikdo vaisių augimą, o patys vaisiai praranda išvaizdą – tai rauplės. Baisiausia tai, kad ši liga puola ne tik vaisius, bet ir lapus bei jaunas šakeles. Šiai ligai išplitus ant augalo, sutrikdoma lapų asimiliacija, vaisiai deformuojasi, dažnu atveju, dėmių vietose vaisiai suskilinėja.
Ši liga yra grybinė ir plinta sporomis, todėl labai greitai gali užkrėsti visą sodą. Ši liga puikiai žiemoja nukritusiuose pernykščiuose lapuose, medžiuose paliktose vaisių mumijose ir pažeistose šakelėse, todėl prieš žiemą reikia labai atsakingai sugrėbti senus lapus ir nurinkti vaisių likučius nuo medžių.
Ne tik visus kaulavaisius, bet ir obelis bei kriaušes, dažnai užpuola moniliozė. Ši liga yra labai pavojinga, ypač jauniems medeliams – ji pažeidžia žiedus, lapus, ūglius ir vaisius. Augalai pradeda džiūti, mesti lapus, vaisiai dar nespėję sunokti sudžiūsta ir lieka kabėti ant medžių, taip platindami ligą toliau, o jauni ūgliai nudžiūva.
Be to, pažeisti šio puvinio vaisiai, nesilaiko sandėliuose, o toliau pūva. Ši liga labai pavojinga vyšnioms, nes jos nusilpsta, pasidaro neatsparios aplinkos poveikiui, žiemos šalnoms ir galiausiai žūva.
Dar viena, visus gąsdinanti, liga – rudasis puvinys. Patys ryškiausi šios ligos požymiai: žydint vaismedžiams, jų žiedai paruduoja ir nudžiūsta, susisuka lapai. Ant apsikrėtusių vaisių atsiranda nedidelė ruda apskrita, kiek įdubusi puvinio dėmelė, suminkštėja audiniai. Dėmelė greit apima visą vaisių. Paviršiuje atsiranda gelsvai rusvos arba pilkšvos dulkingos karputės.
Su šiomis ligomis pradėti kovoti reikia jau nuo ankstyvo pavasario ir sistemingai. Primenu, kad su ligomis kovojame fungicidų, o su kenkėjais – insekticidų pagalba.
Kaip, kiek ir kada purkšti?
Kitas aktualus klausimas – kiek gi kartų purkšti sodą? Iš viso daromi trys purškimai: pirmą kartą sodą nupurkšti reikia ankstyvą pavasarį, antrą kartą prieš pat žydėjimą, o trečią kartą – po žydėjimo.
Pirmasis pavasarinis purškimas. Šis purškimas vykdomas anksti pavasarį vario preparatais, kol dar nepabudę vaismedžių pumpurai. Šio purškimo tikslas yra apsaugoti augalus nuo ligų, kurios sukelia puvinius ir kenkia derliaus kokybei. Geriausias laikas šiam purškimui yra kovo vidurys, bet visada rekomenduoju stebėti savo sodą, ar pumpurai dar miega. Optimaliausia purškimo temperatūra yra 10-12 °C.
Šis purškimas vykdomas iš karto po sodo augalų genėjimo. Taip pat labai svarbu, kad po purškimo bent 3 valandas nebūtų lietaus – taip pasieksite geriausią rezultatą. Šiam purškimui galima naudoti vario sulfatą, Burgundijos rinkinį arba Bordo mišinį.
Kartu su šiuo purškimu galima naudoti ir mineralinių trąšų mišinį, kuris purškiant gerai prasiskverbia į vaismedžius, taip juos sustiprindamas ir didindamas jų atsparumą kenkėjams bei ligoms. Dar kartą pabrėžiu, kad pirmas pavasarinis purškimas atliekamas, kol neprabudę pumpurai.
Jei jūsų augalai stipriai apaugę kerpėmis, o pomedžiuose gausu samanų – jų sumažinti padės geležies sulfatas. Tik žinokite, kad šis preparatas yra naudojamas vienas, todėl su kitais preparatais nemaišykite. Po purškimo vario preparatu, luktelkite kelias dienas, ir tik tada naudokite geležies sulfatą.
Antrasis purškimas. Šis purškimas atliekamas prieš pat augalų žydėjimą, kai augalai dar nežydi, bet jau aiškiai matosi, jog netrukus pumpurai prasiskleis. Šio purškimo tikslas – apsaugoti sodo augalus nuo ligų ir kenkėjų, todėl šiuo metu naudojame ne tik fungicidus, bet ir insekticidus.
Šiuo purškimu apsaugosime sodą nuo įvairių žiedgraužių. Patariu rinktis sisteminio veikimo fungicidus, nes jie veikia plačiau ir neleidžia vystytis grybienai – „Score 250EC“, „Previcur Energy“ ir kt. „Topo 100EC“ nebesiūlau, nes jo registracija individualiam naudojimui panaikinta.
Nepamirškite ir to, kad prieš vaismedžių žydėjimą, mūsų soduose pasirodo ir pirmieji kenkėjai, todėl antruoju purškimu būtina naudoti insekticidus – juos galite maišyti su fungicidais. Jei neklystu, prekybos vietose, likęs tik vienas preparatas „NeemAzal T/S“, skirtas individualiam naudojimui.
Trečiasis sodų purškimas. Šis purškimas atliekamas iš karto po žydėjimo, kai tik pradeda kristi peržydėję žiedlapiai. Šiuo purškimu savo medžius apsaugosime nuo įvairių vaisėdžių, lapsukių ir pan. Prieš purkšdami trečiąjį kartą išpjaukite moniliozės pažeistas kaulavaisių šakas, ūglius, dezinfekuokite žaizdas.
Sakysite kodėl dabar išpjauti kaulavaisių šakas, o ne prieš žydėjimą – todėl, kad kaulavaisius reikia genėti po žydėjimo. Tik tiek. Trečiam purškimui naudokite tuos pačius preparatus kaip ir purškimui prieš žydėjimą.
DĖMESIO! Šių trijų purškimų jūsų sodui turėtų pakakti, jei jis yra pakankamai brandus, bet kartais, atsitinka taip, kad susidarius palankioms sąlygoms jūsų sodą gali užpulti amarai ar kiti kenkėjai, todėl nieko nelaukite ir purkškite.
Primenu, kad kritiškai svarbūs yra pirmieji penkeri metai po pasodinimo, nes kaip tik šiuo metu augalai tvirtėja, tampa atsparesni ir įgauna imunitetą.
Preparatus purškimui įsigykite tik specializuotose parduotuvėse. Purškiant laikykitės visų saugumo rekomendacijų ir produkto naudojimo normų. Jokiu būdų nedidinkite dozių, nes taip pripratinsite kenkėjus, o po kurio laiko jūs jų nebesukontroliuosite.
Gražaus pavasario ir sėkmingų darbų soduose!
Teksto autorius: Tomas Čižokas