„Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“ pasidalintame rugpjūčio 24 d. užfiksuotame vaizdo įraše matyti, kad visa pakrantė nusidažiusi žaliai.
„Gal nelabai tinka prie orų, bet vakar užsukome prie Kauno marių. Kvapo aišku vaizdas neperduoda“, – rašė įrašu pasidalijusi moteris.
Apie tai, kad Kauno marių vanduo žydi ir maudytis nesaugu, praėjusį savaitgalį pranešė ir „Kas vyksta Kaune“ skaitytojai.
„Kauno mariose vanduo „žaliuoja” ir su bakterijomis, todėl draudžiama maudytis ir raudona vėliava iškelta. Manau turėtumėte parašyti apie tai ir pranešti visiems”, – savo žinutę prašymu baigia skaitytoja.
Vanduo žydi kasmet
Vis tik, kauniečių toks vaizdas nebestebina, mat vanduo žydi kasmet ir toks reginys – ne naujiena. Kaip anksčiau skelbė Higienos institutas, Kauno marių pirmojo paplūdimio maudyklos vandenyje buvo aptiktas didelis kiekis melsvabakterių mililitre vandens.
Anksčiau „Žinių radijo“ laidoje specialistai įspėjo, kad karštomis vasaros dienomis traukiantiems atsigaivinti prie įvairiausių vandens telkinių tą reikėtų daryti atsargiai. Svarbu ne tik saugiai elgtis prie vandens ir jame, bet ir pasitikrinti maudyklos kokybę.
Kiekvieno maudynių sezono metu visose oficialiose Lietuvos maudyklose yra atliekami vandens kokybės tyrimai. Kai kuriuose telkiniuose net pačiame vasaros įkarštyje maudytis nerekomenduojama.
Plačiau apie maudyklų kokybę papasakojusi higienos instituto ekspertė Gražvydė Norkienė įvardijo bent kelias tokias vietas.
„Tarša buvo fiksuota tiek birželio mėnesio pirmoje pusėje, tiek ir dabar dar yra keletas maudyklų, kuriose rekomenduotume nesimaudyti. Tai būtų Kauno marių pirmasis antrasis ir paplūdimiai, tačiau ne dėl mikrobiologinės taršos, bet prasidėjo melsvabakterių gausėjimas ir vanduo žydi.
Kauno marių pirmajame paplūdimyje nustatytas gausus melsvabakterių kiekis, tad kol kas rekomenduojama nesimaudyti, o antrajame paplūdimyje žmonės turėtų būti įspėjami, nes maudytis yra draudžiama“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ kalbėjo ji.
Pašnekovė konstatavo, kad Kauno marios yra problematiškas didelis vandens telkinys – čia kiekvieną vasarą nuo birželio pabaigos ir praktiškai visą liepos mėnesį tęsiasi vandens „žydėjimas“.
„Tačiau Kaunas turi ir Lampėdžių paplūdimį, toliau yra Panemunės paplūdimys, ten „žydėjimo“ turbūt nėra, nes vanduo prateka“, – pridūrė ji.
Kaip atpažinti užterštą vandenį?
Paklausta, kaip patys gyventojai galėtų atpažinti, kad vanduo yra užterštas, specialistė teturėjo vieną patarimą.
„Turėtų būti stebimas vandens skaidrumas – jei jis yra mažiau nei pusė metro, tada jau turėtų būti atliekami chlorofilo 1 tyrimai atliekami ir vandens kokybė sprendžiama pagal juos.
Pajūryje susidaro didieji dumbliai, jie kaupiasi pakrantėje, tai paplūdimį prižiūrinčios įmonės sankaupos turėtų būti išvežamos. Augantys upėse dumbliai nekelia tokios didelės grėsmės“, – kalbėjo ji.
Tačiau jei skaidrumas rodo melsvabakterių žydėjimą, mikrobiologinės taršos plika akimi pamatyti neįmanoma, tam būtina atlikti laboratorinius tyrimus.
„Reikia pasižiūrėti – jei pakrantė nėra labai tvarkinga, netoliese yra vandens paukščių buveinės, grėsmė yra didesnė. Nes gali būti ir tolėliau vandens paukščių buveinės, bet priklausomai nuo vėjo krypties gali į tą pusė, kur maudosi poilsiautojai, tarša ateiti į tą pusę, bet plika akimi to nepastebėsime“, – pastebėjo Higienos instituto atstovė.
Visą laidą galite žiūrėti žemiau: