Savaitgalį sostinėje vykusi turizmo ir laisvalaikio paroda „Advetur“ sulaukė ne tik gausybės lankytojų, bet joje savo turizmo paslaugas pristatė nemažai lietuvių keliautojams egzotiškų šalių. Viena jų – Nepalas.
Nepalo stendas smalsuolius traukė išskirtiniu reginiu – keletas budistų vienuolių, stebint parodos lankytojams, piešė iš smėlio smiltelių mandalą, buvo gali iš arti pažvelgti į ritualinius reikmenis, pabendrauti su savo šalies kultūrą Lietuvoje pristatančiais nepaliečiais.
Prie Nepalo stendo parodoje su lankytojais bendravęs Nepalo prekybos rūmų atstovas Nareshas Shestha naujienų portalui Balsas.lt sakė: „Tai pirmas kartas, kai Nepalas prisistato tokio pobūdžio renginyje Lietuvoje. Tai pirmoji turizmo paroda, kurioje mes dalyvaujame, tiesa, Lietuvoje man yra tekę viešėti ir anksčiau bei dalyvauti įvairiuose renginiuose, bet savo turizmo galimybes pirmą kartą pristatome tik dabar.“
Kasmet – po 1 tūkst. turistų iš Lietuvos
Į klausimą, ar buvo sunku šiai parodai pasiruošti, pašnekovas atsakė, kad tai nebuvo lengva: „Puikiai suprantame, kad, norėdami siekti gerų rezultatų, privalome sunkiai dirbti, tad tikimės, kad gera pradžia jau padaryta.“
Kalbėdamas apie turistų srautus Nepale, N. Shestha teigė, kad kasmet šalis sulaukia apie milijono turistų iš viso pasaulio. „Iš Lietuvos per metus atvyksta tik apie tūkstantis turistų. Dauguma jų atvyksta į Nepalą norėdami užsiimti kalnų žygiais ir alpinizmu. Kai atvykęs čia bendrauju su žmonėmis, didžioji jų dalis yra įsitikinę, kad Nepalą 12 mėnesių per metus dengia sniegas, kaip ir Aliaskoje, bet iš tiesų taip nėra – mūsų šalyje yra keturi metų laikai, klimatas keičiasi priklausomai nuo aukščio, kuriame esate. Nepalas turi viską, išskyrus paplūdimius, o šalies gamta tokie egzotiška, kad niekur kitur pasaulyje nepamatysite nieko panašaus.“
N. Shestha teigimu, dvasinga Nepalo kultūra yra atvira atvykėliams, tad jos pažinimas praturtins kelionę netikėtomis spalvomis. „Nepale galime pasiūlyti ne tik kalnų žygius ar alpinizmą, žmonės, kurie myli gamtą, gali atvykti ir tiesiog kurį laiką praleisti džiunglėse. Toks poilsis yra gana ekstremaliomis sąlygomis, pavyzdžiui, stovyklose nėra elektros, bet tai puikios sąlygos pailsėti nuo kasdienių gyvenimo rūpesčių.“
Į Nepalą turistai traukia savarankiškai
Pašnekovo teigimu, gauti Nepalo vizą turistams nėra sudėtinga, kur kas problemiškesnė yra skrydžių paieška, mat iš Baltijos šalių nėra tiesioginių skrydžių į Katmandu, tad keliauti tenka per Indijos sostinę Delį ar kitus Viduriniųjų Rytų miestus.
N. Shestha atviravo, kad kol kas kelionių organizatoriai nesineria iš kailio bandydami siūlyti turistams Nepalą kaip puikią vietą atostogoms, tad apie 90 proc. atvykstančių į šalį turistų – savarankiški keliautojai.
Apie tai, kam turėtų nusiteikti į Nepalą vykstantis lietuvių turistas, pašnekovas sakė: „Paprastai, kai žmonės kur nors keliauja, jie tikisi, kad ta vieta bus geresnė ir gražesnė už jų namus, bet Nepale to tikrai nepatirsite – nerasite „geriau“, bet rasite „kitaip“ ir unikalią laukinę gamtą. Nepalo žmonės labai draugiški ir atviri, tad atvykęs svetimšalis iš karto tampa savu. Jūs savo kelionės nepraleisite penkių žvaigždučių viešbutyje – jūs ją praleisite šeimoje. Mūsų šalyje yra 16 kastų, taigi, mažoje šalyje yra keliolika skirtingų kultūros atmainų, turinčių savo papročius ir tradicijas.“
Ne paslaptis, kad dažnai keliautojai domisi, ar Nepalas saugi šalis užsieniečiams. Apie tokį stereotipą pašnekovas sakė: „Nepalas – labai saugi šalis, nepaisant to, kad daugelyje kelionių vadovų ši šalis charakterizuojama kaip ne įtin saugi vieta turistams. Vietiniai gyventojai puikiai suvokia, kad sulaukdami turistų gerina ir savo pačių gyvenimą, tad noriu pabrėžti, kad jokių išpuolių prieš turistus mūsų šalyje nebūna. Mano šalyje yra patarlė, kad „svečias yra dievas“, tad būtent tai svečius ir stengiamės sutikti.“
N. Shestha patikino, kad atvykėliams iš Europos Nepalas yra labai pigi šalis.