„Kraujavimas iš nosies – dažniausiai netikėta, nemaloni ir net gąsdinanti, ypač vaiką, patirtis“, – savo socialinio tinklo „Instagram“ puslapyje „vaikuchirurgas“ rašo vaikų gydytojas Benediktas Jonuška.
Priekinis ir galinis nosies kraujavimas
Kraujavimas iš priekinės nosies dalies dažniausiai būna nestiprus ir beveik visada jį galima sustabdyti namuose tinkamai elgiantis. Gera naujiena, kad toks kraujavimas ir pasitaiko dažniausiai.
Nosies pertvaros priekinės dalies gleivinė turi labai gerai kraujotaka aprūpinamą plotą, kuris gali būti linkęs pakraujuoti. Tai ypač dažnai atsitinka, kai sloguojama, taip pat – išsausėjus nosies gleivinei, per stipriai pakrapščius nosį, nusičiaudėjus. Ši vieta dažniausiai kraujuoja ir po nosies traumos.
Užpakalinis kraujavimas iš nosies – daug retesnis, bet pavojingesnis Giliai nosies gale yra keletas gana stambių kraujagyslių, kurios krauju aprūpina visą nosies ertmę. Pratrūkus tokiai gyslai, be gydytojo pagalbos greičiausiai neapsieisite.
Ką daryti jei kraujuoja nosis?
Niekada nekelkite galvos į viršų! Tai dažniausiai daroma klaida, nes, pakėlus galvą, visas kraujas iš nosies patenka į gerklę, o tada nuryjamas. Kraujas skrandyje – bėda, nes sukelia pykinimą, vėmimą. Taip pat šis judesys niekaip neprisideda prie kraujavimo stabdymo.
Visada švelniai palenkite galvą žemyn, visą į gerklę patekusį kraują spjaukite lauk, nenurykite. Toliau – užspauskite pirštais priekinę nosies dalį iš šonų (spausdami nosies šnerves viena kitos link) ir taip palaikykite apie 10-15 min. Jei tai priekinės nosies dalies kraujavimas, dažniausiai šių dviejų manevrų ir laiko užteks jam sustabdyti.
Jeigu kraujuoja mažas vaikas, nepalikite jo vieno, rekomenduotina nosį suspausti suaugusiam, o ne leisti vaikui tai daryti pačiam.
Vaistai nuo slogos tinka kraujavimo iš nosies stabdymui, nes sutraukia nosies gleivinę. Galite arba purkšti tiesiai į kraujuojančią nosį, arba padaryti siaurus, nedidelius vatos tamponėlius, juos gausiai sudrėkinti su vaistu nuo slogos ir švelniai įkišti į kraujuojančią nosies pusę.
Toliau pakartoti prieš tai išvardintus veiksmus: nedaug palenkti galvą, išspjauti kraują, stipriai užspausti nosį. Jei atlikus šiuos veiksmus kraujavimas nesiliauja – skubiai kreiptis į gydymo įstaigą.