• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis dažniau pasirodant informacijai apie įvairius užpuolimus gatvėse ir siaučiančius prie nepilnamečių priekabiaujančius iškrypėlius, kyla baimė ir klausimas, ką vertėtų žinoti ir kaip apsiginti, patekus į tokią situaciją.

Vis dažniau pasirodant informacijai apie įvairius užpuolimus gatvėse ir siaučiančius prie nepilnamečių priekabiaujančius iškrypėlius, kyla baimė ir klausimas, ką vertėtų žinoti ir kaip apsiginti, patekus į tokią situaciją.

REKLAMA

Savigynos specialistas, „Savigynos akademijos“ vadovas Žilvinas Šriubša naujienų portalui tv3.lt pasakojo pastebintis išaugusį visuomenės susidomėjimą savigynos kursais.

„Lyginant su praeitais metais, susidomėjimas padidėjo maždaug tris kartus. Visi laikai užpildyti, jeigu ateitų naujokai, jau reikėtų pagalvoti, į kurią grupę juos priimti, nes vis daugiau žmonių tuo domisi“, – teigė pašnekovas.

Paklaustas, kodėl verta turėti bent jau bazines savigynos žinias, Ž. Šriubša pažymi – gyvenimas nenuspėjamas, o pastaruoju metu padaugėjo įvairių užpuolimų, nuo kurių neapsaugotas nė vienas:

REKLAMA
REKLAMA

„Anksčiau būdavo, kad lyg banga užeidavo nusikaltimų ir praeidavo, o dabar stebime, kad tai užsitęsė ir nesibaigia. Todėl būti pasiruošus visada geriau, negu lemiamu momentu nieko nežinoti.

REKLAMA

Kaip sakau, toks atvejis gali atsitikti kartą per 10 ar 20 metų, bet geriau žinoti savigynos, taktinių veiksmų, kaip galima save apsaugoti.“

Pasak jo, kursus reikėtų lankyti bent pusę metų. Per tą laiką išmoksite ne tik savigynos veiksmų, bet ir pasiruošite psichologiškai, kad stresinės situacijos metu, net užklupus baimei, nepasimestumėte.

„Psichologinis parengimas yra kone svarbesnis negu fizinis, nes galva yra mūsų kompiuteris, kaip jis pasako, kūnas tą padaro. Dažnai įvykus užpuolimui, įsijungia aukos sindromas ir žmogus susitraukia, nieko nedaro ir susitaiko su likimu. Kad tas psichologinis momentas nesutrukdytų, reikalingos treniruotės“, – pastebi savigynos specialistas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasiruoškite iš anksto

Savigynos specialisto teigimu, pirmiausia yra būtina žinoti, kokių prevencinių priemonių galime imtis, nes ji sudaro 70-80 proc. sėkmės konfliktų metu.

„Didžiausią naudą duoda prevencija, žinojimas, kaip nepakliūti, kaip būti atsargiam, kad išvis tokioje situacijoje neatsidurtumėte.

Jeigu jau atsiduriate, reikia būti budriam, mokėti išsisukti, kalbėtis su užpuolikais ar užpuoliku, bendrauti su juo, galbūt pabėgti, galbūt kažkaip kitaip išsisukti“, – sako Ž. Šriubša.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pataria visada būti arčiau žmonių, rinktis patogią aprangą ir avalynę. Jei į vakarėlį keliaujate su aukštakulniais, vertėtų pasiimti patogesnius batus, keliaujant namo juos apsiauti, kad, esant reikalui, galėtumėte bėgti.

„Jau šiandieną reikėtų įsigyti dujų balionėlį, nes jis per trumpą laiką duoda didžiausią naudą, tai aukščiausias gynybos laipsnis.

REKLAMA

Jeigu neturite dujų balionėlio, reikėtų turėti kokį nors aštrų daiktą – plaukų segtuką, žirkles, nagų dildę, raktus, šaukštelį ar taktinį rašiklį, kuris parduodamas ginklų parduotuvėse“, – priduria savigynos specialistas.

Niekur nekeliaujame be telefono, todėl kai matote, kad liko 50 proc. akumuliatoriaus – padėkite mobilųjį į šalį, kad jis neišsikrautų:

„Taip pat turime būti užprogramavę mygtuką greitajam pagalbos skambučiui, reikalui esant, paspausti jį, kad telefonas surinktų 112 numerį.

REKLAMA

Galite nebūtinai šnekėti į telefoną, bet garsiai rėkti „gelbėkite“ – pagalbos tarnyba vis tiek girdės, pagal GPS nustatys vietą ir siųs pagalbą.“

Svarbus ir blaivus protas – prieš keliaujant į vakarėlį Ž. Šriubša primena planuoti į priekį, nepadauginti alkoholio, žinoti, su kokiais žmonėmis būsite, ar juos pažįstate, ar jais pasitikite.

Išlikite budrūs

Dar vieni namų darbai, kuriuos reikėtų padaryti – palaikyti gerą fizinę formą, sportuoti:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ir reikėtų mokintis bėgti greitą bėgimą, 50-100 metrų. Tai yra slaptas ginklas. Atsidūrę situacijoje, jei ir ištrūkote, dar reikia ir pabėgti, kad jūsų nepasivytų. Kaip tik pavasaris atėjo į kiemą, reikėtų pradėti bėgioti.“

Einant gatve, visada svarbu išlaikyti budrumą, stebėti, kas vyksta aplink, geriau neiti su ausinėmis ausyse, kitaip užpuolikui bus lengviau pačiupti jus iš už nugaros.

„Jeigu patenkate į situaciją, visada geriau užpuoliką pastebėti anksčiau, bent iš 3-8 metrų atstumo, kad būtumėte veidu į žmogų, matytumėte paskutinius žingsnius prieš jam pribėgant, stveriant. Taip bent jau pagalbos galėsite šauktis, pakelti rankas, atstūminėti“, – pataria savigynos specialistas.

REKLAMA

Konflikto metu labai svarbi kojų padėtis – jos turėtų būti pečių plotyje: „Ne daug kas atkreipia dėmesį, bet konflikto metu kojos turi būti pečių plotyje, o daugeliui priešingai – susipina kojos, susikryžiuoja.“

Prasidėjus konfliktui, reikia būti veidu atsisukus į užpuoliką ir neatsukti nugaros, nes pastvėrus iš nugaros apsiginti yra labai sunku.

REKLAMA

„Pagal galimybes, reikėtų laikyti dviejų žingsnių atstumą, jeigu dar įmanoma su tuo žmogumi kalbėtis. Atstumo laikytis būtina, kad jūsų nepastvertų ir galėtumėte trauktis.

Jeigu jus stumia, reikia daryti porą žingsnių atgal ir pasitraukti į šoną. Nelengva tai padaryti, bet stumdantis su sunkesniu, jis visąlaik pagal svorį, fiziką laimės“, – sako „Savigynos akademijos“ vadovas.

Stebėkite užpuoliko rankas, kad matytumėte, ką jis su jomis daro, ką laiko, tačiau nepraraskite budrumo ir įjunkite periferinį matymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasakė, kaip elgtis, kilus pavojui gyvybei

Nepamirškite nuolat judėti – į judantį daiktą sunkiau pataikyti, o visų svarbiausia padaryti kažką nenuspėjamo:

„Sėkmė glūdi neadekvačiame, nenuspėjamame jūsų poelgyje. Jeigu jūs ir nemokėsite kažkokio gynybos veiksmo, turite pasielgti neadekvačiai, jam nenuspėjamu būdu, padaryti tai, ko jis iš jūsų nesitiki. Ir tik padarius užpuolikui traumą jums atsiranda šansas išsilaisvinti.“

REKLAMA

Jei kyla pavojus sveikatai ar gyvybei, Ž. Šriubša primena, kad užpuoliko nereikia gailėti, nes jis negerbia ir negaili jūsų.

„Jeigu konfliktas neišvengiamas, jus tampo, stumdo, jaučiate, kad neišsisuksite, jūsų išeitis – poveikis ar traumavimas į gyvybei ir sveikatai pavojingus taškus – tarpukojį, akis, lūpas.

Jeigu žmogus lenda labai arti, tarkim, bučiuoti, normali reakcija yra atstumti veidą, bet geriau būtų jį pastverti, įsisegti dantimis į jo ausį ir plėštelti. Tai sukelia be galo stiprų skausmą, užpuolikas turėtų atsitraukti.

REKLAMA

Boksininko smūgis į žandikaulį ar į nosį merginai netinka, mergina turi savo įgimtus ginklus – tai yra dantys, nagai, balsas ir jais reiktų naudotis“, – kaip apsiginti pasakojo savigynos specialistas.

Turint aštrų daiktą, pavyzdžiui, plaukų segtuką, nagų dildę, raktus, reikia taikytis į minkštas kūno dalis – veidą, skruostus:

„Jeigu jaučiate, kad iš jūsų gali atimti gyvybę, tada tas segtukas turėtų atsidurti akyje, kakle, ausyje. Kur pasiekiate, ten ir ginkitės.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų