Net 69,5 proc. dalyvavusiųjų apklausoje mano, kad neįgalumo šalpos pensija turėtų būti laikoma tinkamomis ir stabiliomis pajamomis vertinant asmens finansines galimybes.
22,1 proc. apklausos dalyvių atsakė „Ne“.
8,4 proc. atsakiusiųjų neturi nuomonės arba ši tema jų nedomina.
Lygių galimybių kontrolierių pavaduojanti Seimo kontrolierė Milda Vainiutė kreipėsi į banko „Luminor“ vadovybę rekomenduodama asmens šalpos neįgalumo pensiją priskirti prie tvarių pajamų priimant sprendimą dėl būsto paskolos suteikimo.
Toks sprendimas priimtas paaiškėjus, kad vertindami bendras šeimos pajamas dėl paskolos būstui suteikimo banko darbuotojai prie jų neprideda socialinių išmokų. Banko atstovai aiškino, kad vadovaujasi Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymu ir Lietuvos banko valdybos patvirtintais Atsakingojo skolinimo nuostatais. Šie dokumentai bankams leidžia laisvai spręsti, kokias pajamas laikyti tvariomis ir priimtinomis paskolos davėjui. „Luminor“ administracija rėmėsi ir Civilinio proceso kodekso nuostata, numatančia, kad neįmanoma skolos išieškoti iš šalpos išmokų – klientui nevykdant finansinių įsipareigojimų, bankas negalėtų išieškoti skolos iš jo socialinės paramos būdu gautų pajamų.
M. Vainiutė pabrėžia, kad ribotą darbingumą turintiems neįgaliems asmenims šalpos pensija dažnai yra pagrindinis ar netgi vienintelis stabilus pajamų šaltinis, tad jų nepriskiriant prie tvarių pajamų apribojamos nemažos gyventojų dalies galimybės įsigyti būstą, todėl šalpos pensija galėtų būti laikoma negalią turinčių žmonių tvariomis pajamomis.
Ačiū visiems dalyvavusiems. Siūlome dalyvauti naujoje apklausoje.