• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai už lango šalta ir balta, tai tinkamiausias metas pasimėgauti pirties teikiamais malonumais.

REKLAMA
REKLAMA

Nauda organizmui bus kur kas didesnė, jei pirtis kvepės. Nuo seno žinoma, kad kvapieji aliejai sumažina galvos ar raumenų skausmą, pagerina kraujotaką, sušvelnina peršalimo simptomus. Tačiau prieš naudojant vieną ar kitą eterinį aliejų, reikia žinoti ir jo kvapo savybes.

REKLAMA

Naudoti eterinius aliejus taip pat reikia mokėti. Pasak pirtininko Laimučio Pratkelio, tinkamiausias 8 cm skersmens molinis indelis su 45 laipsnių kampu pasvirusiomis sienelėmis ir plokščiu dugnu. „Pripylus pusę tokio indelio karšto vandens, reikia padėti jį ant įkaitusio pirties krosnelės metalo ir įlašinti 3–4 lašus eterinio aliejaus. Po 2 išėjimų iš kaitinimosi patalpos reikia įlašinti pakartotinai dar tiek pat, nes aliejui išgaravus, kvapas susilpnėja. Geriausia, kai indelis pastatomas tarp įkaitusių akmenų ir gultų. Tada užpylus ant akmenų vandens kartu su garu atslenka ir malonaus kvapo debesis“, – aiškino pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas, anot L.Pratkelio, nebrangus ir pateisinęs lūkesčius būdas iškvėpinti pirtį – vantos. Tačiau būtina žinoti, kada jas rišti. Ne visada pavyksta jų per Jonines pasigaminti. „Rišantieji vantas žino, kad rišimo laikas – vos ne loterija, o patarimai surišti vantas iki Joninių dažnai neatitinka tikrovės. Iš tiesų svarbu jausti vantos lapą, kada jis maksimaliai tvirtas ir turi daugiausia eterinio aliejaus. Dariau eksperimentą: vantas rišau liepos mėnesį ir skyniau medžių šakeles prieš pietus. Įsitikinau, kad užtenka pirtyje užplikyti dvi vantas ir pasklinda puikus kvapas. Puikiai tinka ir kadagių šakelės. Nuo jų sklinda stipresnis, bet taip pat labai švelnus kvapas“, – pasakojo pirtininkas.

Jis visada papildomam pirties iškvėpinimui naudoja ajero šaknis, kurias prieš užplikydamas supjausto išilgai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Eterinių aliejų poveikis ir naudojimas

Rožių

Rožių kvapas veikia raminančiai. Karališku vadinamas rožių aliejus jaunina odą, išlygina raukšles, didina odos elastingumą, normalizuoja riebalinių ir prakaito liaukų darbą, suteikia odai gražią spalvą. Rožių aliejus padeda gydyti odos uždegimus ir šerpetojimą.

REKLAMA

Jei pykina, jaučiate silpnumą, kamuoja migrena, skauda ar svaigsta galva, naudokite rožių aliejų.

Jo skleidžiamas kvapas normalizuoja endokrininių liaukų darbą, šalina sklerotinius organizmo pokyčius, atjaunina ląsteles, normalizuoja virškinimo trakto darbą. Moterims rožių aliejaus aromatas palengvina menstruacijų sukeliamus skausmus.

REKLAMA

Naudojimo būdai ir kiekiai: į aromatinę lempą įlašinkite 3 lašus; jei rožių aliejų naudojate masažui, užteks 4–5 lašų sumaišyti su 10 g sezamų aliejaus; pirčiai iškvėpinti į joje pastatytą dubenėlį  įlašinkite 5–6 lašus, tiek pat reikia įlašinti į vandenį, jei sumanėte pasilepinti kvapioje vonioje.

Jazminų

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viduržemio jūros šalyse jazminų kvapas laikomas kvapų karaliumi. Jis turi raminančių, padedančių įveikti stresą savybių, todėl pirmiausia naudojamas patalpų orui kvėpinti. Šis aliejus įeina į  eterinių aliejų, kurie naudojami intymioje aplinkoje, sudėtį. Jazminų aromatas – būtina brangiausių prancūziškų kvepalų sudedamoji dalis.

Naudojimo būdai ir kiekiai: į aromatines lempas lašinami 2–3 lašai, masažuojant reikia ne daugiau 3–4 lašų, įlašintų į 10–15 g sezamų aliejaus.

REKLAMA

Kadagių

Baktericidinėmis savybėmis šis aliejus pranoksta kitus. Juo gydo ir šviežias, ir pūliuojančias žaizdas. Nuo seno kadagių aromatu gydomos viršutinių kvėpavimo takų ligos, jis palengvina  kvėpavimą net sergantiesiems tuberkulioze. Eterinis kadagių aliejus naudojamas esant šlapimo takų, inkstų infekcijoms, gydant podagrą, artritą, reumatą.

REKLAMA

Naudojimo būdai ir kiekiai:  2 lašus aliejaus sumaišyti su vienu arbatiniu šaukšteliu medaus ir ištirpdyti pusėje stiklinės šilto vandens, gerti 2 kartus per dieną; kvapiai voniai pakaks 2–3 lašų aliejaus, tiek pat reikia, jei norima patalpas prikvėpinti uždegus aromatinę lempą; masažui 5–6 lašus kadagių aliejaus sumaišykite su 10–15 gr. gramų sezamo aliejaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apelsinų žiedų

Šis egzotiško kvapo aliejus naudojamas gydant neurozę. Jis padeda sergantiesiems aritmija ar išemine širdies liga.  Jei kamuoja nemiga ir depresija, reikia pakvėpuoti šiuo aromatu.

Naudojimo būdai ir kiekiai: į vonią lašinama 12 lašų, o masažui užteks 5–6 lašų aliejaus, kurį reikia sumaišyti su 10 g sezamo aliejaus.

REKLAMA

Ajerų

Šis aliejus naudojamas kaip raminanti priemonė esant nervinei įtampai. Ajerų aliejus padeda atsikratyti inkštirų, stabdo plikimą, gydo odos grybelį. Naudojamas ir kaip antiseptikas, padedantis užgydyti žaizdas. Rekomenduojamas sergant bronchitais, anginomis. Ajerų aliejus efektyviai gydo reumatą ir podagrą, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas. Pastebėta, kad ajerų aliejaus kvapas stiprina lytinį potraukį, gerina atmintį, regėjimą, klausą.

REKLAMA

Naudojimo budai ir kiekiai: į aromatines lempas lašinami 2–4 lašai aliejaus; inhaliacijoms užtenka 1–2 lašų pusei litro vandens (seanso trukmė 4–5 min.); į vonią pilama 3–7 lašai, masažui 3–5 lašus ajerų aliejaus sumaišykite su 15 g sezamo aliejaus; norėdami vartoti į vidų 1–2 lašus ajerų aliejaus užlašinkite ant cukraus gabalėlio ir suvalgykite 2–3 kartus per dieną prieš valgį; kompresams 4–5 lašus užlašinkite ant servetėlės, kurią pridėję prie skaudamos vietos laikykite 4–6 valandas.

Vijolė Aguonaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų