„Aš galiu pasakyti, kad šios Velykos mūsų šeimai bus visiškai kitokios nei buvo iki tol“, – pokalbį pradeda N. Cesiulis.
Meras neslepia, kad per ilgą laiką jo šeimoje ir aplinkoje buvo susiformavusios tam tikros tradicijos, tačiau šiais metais jų laikytis nepavyks.
„Anksčiau mes eidavom rytais į bažnyčią, tada lankydavom vienus ir kitus senelius, be abejo, margindavom velykinius kiaušinius, daužydavom juos, žaisdavom visokius žaidimus, ateidavo ir Velykų bobutė pas vaikus su dovanėlėmis.
Šiais metais tikrai to nebebus. Mes neisim nei į bažnyčią ir nelankysime nei tėvų, nei uošvių. Jie vyresni žmonės, patenkantys į rizikos grupę ir mes tikrai nenorim to viruso nešioti, nenorim eiti vieni pas kitus – tiesiog bandom saugoti ir stengiamės likti namuose“, – sako N. Cesiulis.
Karantinas pakeis visų šventes
Alytaus meras mano, kad dabartinė situacija pakeis daugelio žmonių Velykų šventę, tačiau pernelyg dėl to išgyventi nereikia.
„Šis karantinas tikrai pakeis ne tik mūsų šeimos, bet ir daugelio lietuvių Velykų šventimą ir supratimą, kas yra šventės. Gyvenimas dabar pasikeitė ir aš manau, kad daugelis suprato, kiek situacija yra rimta.
Dėl to dabar nei gaila, nei dar kažką. Manau, kad mes visi suprantam ir, jei myli artimuosius, myli savo šeimos narius, tai tu supranti, kad darai tai dėl jų gerovės“, – neabejoja N. Cesiulis.
Jis pasakoja, kad laiką leis su žmona ir vaikais, o su kitais giminaičiais susisieks per išmaniąsias technologijas.
„Teks kiaušinius daužyti ir ridenti su vaikais, tad bus daug dalykų, kuriuos mes darysime tik šeimoje. Bus kitokios Velykos, bet bus įdomu pabandyti, ar mes mokame švęsti savo šeimose, ar mokame švęsti nejudėdami vieni pas kitus.
Dabar išmaniosios technologijos leidžia prie bendro stalo pasidėti kompiuterį ir matyti, kaip švenčia tavo artimieji, ir tu gali jiems nusiųsti savo vaizdą. Manau, kad telefonu ar galbūt per messenger‘į pabendrausim su kitais šeimos nariais, kurie bus savo namuose. Tai galbūt tas šventimas kažkiek išsikreips, bet mes suprantam, dėl ko jis toks bus“, – dėsto Alytaus meras.
Nori perduoti tradicijas vaikams
N. Cesiulis pasakoja, kad jo šeimoje populiariausi yra tradiciniai kiaušinių dažymo būdai, o jis pats turi ir vieną išskirtinį.
„Kiaušinius marginam tradiciškai, tarkim, su svogūnų lukštais, įdedam dar kokią gėlytę, žolytę ar dar ką nors, įvyniojam į merliuką ir dažome. Taip pat dar yra tokie tam tikri dažai, bet kiek man teko su jais dažyti, tai nežinau, vis įtrūksta kiaušinio kevalas ir patenka tie dažai į patį kiaušinį. Gal jis būna gražus, tačiau, pramušus kiaušinį, tikrai neestetiškai atrodo ir niekas nenori valgyti tokio kiaušinio.
Šitoj vietoj aš dar turiu tradiciją – pats vieną kiaušinį išraižyti ir išsirinkti vieną iš visų kiaušinių, kuris, manau, kad bus stipriausias“, – šypsodamasis sako meras.
Į kiaušinių dažymo procesą įsitraukia ir vaikai. Būtent jiems N. Cesiulis su žmona Aurelija nori perduoti tradicijas ir išmokyti įvairių dalykų.
„Vaikams irgi duodam kažką papiešti, padažyti, bet, kadangi jie dar maži, gal teptuku daugiau užpiešia kažką gražaus ar vašku. Tiesiog kiekvienas turim po savo kiaušinį pasidarę, kurį rodom kaip pavyzdinį.
Galbūt nesam tiek sureikšminę daiktų ar to kiaušinių dažymo proceso, bet dabar daug dalykų darome dėl vaikų, kad jie išmoktų, kad užaugę galėtų perduoti savo vaikams tas tradicijas, kad tai būtų perduota ateities kartoms“, – sako N. Cesiulis.
Šventės prasmė slypi ne daiktuose
Alytaus meras pasakoja, kad jie šeimoje nesureikšmina nei kiaušinių, nei dovanų, ir mano, kad šventės prasmė slypi kitur.
„Kiaušinis yra daugiau simbolinis dalykas – pradėti Velykų pusryčių stalą sumušimu ar, kai važiavom vieni pas kitus, juos dovanoti. Taip pat ir kiaušinių daužyme – esmė ne kas laimės, esmė yra šypsena, džiaugsmas, tas Dievo prisikėlimas ir tokia šventinė nuotaika.
Kaip ir, pavyzdžiui, per Kalėdas kūčiukai, taip ir kiaušinis – aš nesureikšminu jų. Ne maistas padaro šventes, o vidinė nuotaika“, – neabejoja N. Cesiulis.
Todėl ir dovanos per Velykas Cesiulių šeimoje neatlieka svarbiausio vaidmens.
„Galbūt vaikams kažką padovanoji ar nuperki kokį skanesnį saldainį, kažkokį siurprizėlį, bet dabar jau nėra tai taip sureikšminama. Daiktų mes pakankamai šiam pasauly turim, galbūt net per daug, tas vartotojiškumas perteklinis yra“, – tikina Alytaus meras.
Paklaustas, ko visiems palinkėtų artėjančių švenčių proga, N. Cesiulis nedaug žodžiavo ir palinkėjo bene reikalingiausio šiuo metu:
„Paprasto dalyko – būti sveikiems. O tada būsim ir laimingi, ir visi kartu įveiksim tą krizę. Svarbiausia – sveikatos“.