• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Afrika – toli ar arti? Galbūt ji kelia tau užuojautą ar net sąžinės graužatį?“ – teiraujasi Vilniuje pirmą kartą vyksiančio kultūros festivalio „Afrikos dienos 2011“ organizatoriai. Per gegužės 18–22 d. praūšiantį renginį bus mėginama supažindinti su šiuo žemynu ir naikinti stereotipus, kad Afrika – kultūros neturintis kraštas.

REKLAMA
REKLAMA

Pristatys Afrikos kultūrą ir tradicijas

Kaip pasakojo viena šio festivalio idėjos autorių Giedrė Biržytė, idėja surengti tokį festivalį brendo ilgą laiką, kelioms idėjos bendraautorėms pasvarstant, kad Lietuvoje reikia kažko, susijusio su Afrika.

REKLAMA

„Pradžia buvo užkabinus Juodosios Afrikos temą per studijas. Vėliau viskas susisiejo, kai viena organizatorių, Justė Rakštytė, įgijo patirties studijuodama vystymosi studijas Švedijoje, vėliau Ganoje. Kitai idėjos bendraautorei Indrei Vileitei, susidomėjusiai kultūriniais projektais su socialine žinia ir įkūrus asociaciją „Balta scena“, atsidarė galimybės įgyvendinti šį pelno nesiekiantį projektą“, – sakė pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA

Renginys sieks sudominti ir supažindinti vilniečius bei sostinės svečius su Juodosios Afrikos šalių šiuolaikine kultūra ir tradicijomis. Juodajai Afrikai priskiriamos valstybės yra išsidėsčiusios į pietus nuo Sacharos dykumos: Kenija, Senegalas, Pietų Afrikos Respublika, Nigerija, Gana, Uganda ir daugelis kitų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šioje žemyno dalyje gyvena apie 800 mln. žmonių (2007 m. duomenys), regionas pasižymi didžiausia pasaulyje kalbine įvairove – čia kalbama daugiau nei 1000 skirtingų kalbų.Taip pat visuomenei bus siekiama parodyti šio žemyno sąsajas su Lietuva, todėl į festivalio programą įtraukti ir Lietuvoje gyvenančių afrikiečių bei lietuvių muzikantų pasirodymai, susitikimai su Afrikoje dirbusiais savanoriais ir po šį žemyną keliavusiais žmonėmis.

REKLAMA

Griaus nusistovėjusius stereotipus

Pasak G. Biržytės, „Afrikos dienų 2011“ tikslas – suteikti galimybę žmonėms susipažinti su Juodosios Afrikos kultūros formomis. Norima sudominti žmones, kad jie patys gilintųsi ir po truputį naikintų visuomenėje gajus stereotipus, jog Afrika – kultūros neturintis kraštas. „Iš tikrųjų šiuo renginiu norime įvertinti svarų Afrikos indėlį į pasaulio kultūrą, apie kurį nesusimąstome, jis yra neigiamas arba ignoruojamas“, – tikino pašnekovė.

REKLAMA

„Apie Afriką Lietuvos visuomenė dažniausiai sužino iš neigiamos pusės – žiniasklaidoje šio žemyno šalys paprastai minimos pilietinių karų, didelio skurdo, menko išsivystymo kontekste. Su šviesiąja žemyno puse – turtinga tradicine kultūra ir įdomiais, didelio pripažinimo pasaulyje sulaukiančiais naujos kartos menininkais – mums beveik netenka susidurti. Norime, kad šis festivalis tai pakeistų ir parodytų kitą, menkai pažįstamą Juodosios Afrikos pusę“, – kalbėjo viena iš „Afrikos dienų 2011 “ iniciatorių J. Rakštytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot G. Biržytės, norima, kad žmones pasiektų informacija, jog Afrika nėra vien badaujančių vaikų kraštas, kuriam verkiant reikia išmaldos, arba kad tai – laukinis kraštas, kuriame ganosi tik žirafos ir liūtai, vaikšto pliki genčių žmonės.

„Juodoji Afrika turėjo įstabias civilizacijas, tokias kaip Benino, Magungubves karalystes, Ifės miestą-valstybę. Kai kurie archeologiniai radiniai yra lyginami su geriausiais Antikinės Graikijos darbais. Svarbu yra plačiau atmerkti akis, nebijoti ir norėti geriau pažinti [Afriką]“, – ragino G. Biržytė. Esą geriausias būdas tai padaryti – per tiesioginę, betarpišką patirtį, prisiliečiant prie kitos kultūros.Nuo būgnų iki šokio pamokų

REKLAMA

Paklausta, ką šiame festivalyje įdomaus galės išvysti tautiečiai, G. Biržytė patikino, kad programoje kiekvienas ras sau ką nors įdomaus: Afrikos autorių kino filmus, susitikimus su žymiais lietuvių keliautojais ar tapybą kava ant drobės. „Džiaugiamės, kad specialiai į Lietuvą atvyksta vienas žymiausių Senegalo atlikėjų Pap Kan. Be jo programoje – net keturi afrikietiškos muzikos vakarai. Per „Afrikos dienas“ bus galima pramokti afrikietiškų djembe būgnų rimtų paslapčių, pašokti afro power dance šokių“, – programą pristatė G. Biržytė.

REKLAMA

Ji mano, kad būgnų ir šokių pasirodymas bus galingiausias, kokį Vilniui yra tekę matyti. „Būgnai ir pašėlę šokiai turėtų sukviesti ir išjudinti visą miestą“, – įsitikinusi pašnekovė. Iš viso dalyvių skaičius siekia arti dviejų šimtų. Lietuvą aplankys svečiai iš Senegalo, Dramblio Kaulo Kranto, Togo.

Renginių programoje taip pat numatyti perkusijų pasirodymai, kūrybinės dirbtuvės, filmų programa bei suvenyrų mugė. „Tikrai daug ką turime parodyti. Programa yra labai gausi“, – į renginį kvietė G. Biržytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų