Šiais laiptais užkopti neatsisakys net ir pats didžiausias tinginys. Jie stebina, keri ir žavi kūrėjų išradingumu.
1. Laiptai-spiralė (Australija)
Šie įdomios konstrukcijos laiptai yra tikras architektūrinis „saldainiukas“. Laiptai-spiralė daro 6,5 sūkio ir leidžia Garvano instituto Australijoje lankytojams pakilti į penktąjį aukštą.
2. Vatikano muziejaus laiptai (Vatikanas)
Spiraliniai Vatikano muziejaus laiptai – vieni labiausiai fotografuojamų bei gražiausių laiptų pasaulyje. Juos 1932 m. suprojektavo Džiuzepė Momo. Platūs laiptai yra padalinti į du susiliečiančius užraitus. Vienas veda aukštyn, kitas – žemyn. Įdomiausia tai, kad dizaineris, kurdamas laiptus muziejui, neturėjo žalio supratimo apie DNR ir jos erdvinį modelį, nes toks dar nebuvo atrastas.
3. Loreto koplytėlės laiptai (JAV)
Loreto koplytėlės, įsikūrusios Santa Fė mieste, Naujosios Meksikos valstijoje, laiptai apipinti legendomis. Jie lankytojus pribloškia išskirtiniu nežinomo dailidės talentu. Kai kurie žmonės netgi teigia, jog koplytėlės laiptai esąs pats tikriausias stebuklas.
Laiptai kyla daugiau negu šešis metrus ir dusyk apsisuka aplink savo ašį be centrinės atramos. Kai kurie inižinieriai, kaip bebūtų, spekuliuoja, jog jos laiptams ir nereikia – šie yra tokie siauri, kad patys atlieka centrinės svirties funkciją. Dar keisčiau atrodo tai, jog konstruojant laiptus apsieita be metalinių vinių. Vietoj jų, sumanusis dailidė naudojo medinius kaištelius.
Be to, laiptų sukinuke – 33 laiptai (amžius, kada mirė Jėzus Kristus). O medienos, iš kurios jie buvo pagaminti valstijoje nė su žiburiu nerasi. Vietiniai teigė nematę, kad jos būtų iš kažkur atvežta. Jie apskritai nepastebėję, kada vyko paslaptingųjų laiptų statymas.
4. Stilizuotomis tulpėmis dekoruoti laiptai karalienės name (Anglija)
Manoma, kad „Tulpių“ laiptai buvę pirmieji spiraliniai laiptai visoje Jungtinėje Karalystėje. Nors jau daugybę metų jiems yra suteiktas „tulpių“ vardas, kai kurie ekspertai mano, kad stilizuotos plieno gėlės iš tikrųjų yra vilkdalgiai, nes tai - Burbonų šeimos emblema, kuriai priklausė karalienė Henrieta Marija, kurios name šie laiptai ir buvo pastatyti.
5. Ilgiausi pasaulyje laiptai-mozaika (JAV)
Iš 163-ių laiptelių susidedantys laiptai San Fransiske piešia ilgiausią pasaulyje mozaiką. Juos suprojektavo ir pagamino airių keramikas Eilynas Baras ir vietinė mozaikų dailininkė Colette Crutcher. San Fransisko gyventojams prireikė 2,5 metų lėšoms surinkti, kad drąsus sumanymas virstų realybe. Žaismingieji laiptai-mozaika visuomenei buvo pristatyti 2005 m. Laiptus sudaro apie 2000 koklių ir 75 000 dekoratyvių mozaikos fragmentų.
6. „Umschreibung“ laiptai Miunchene (Vokietija)
Šis modernus laiptų ansamblis, sukurtas dizainerio Olafuro Eliassono, baigtas 2004 m. Jam buvo suteiktas simboliškas pavadinimas – „Umschreibung“ (perrašymas – lt.). Išvysti keistąją konstrukciją galima tarptautinės auditorių kompanijos „KPMG“ kieme Miunchene.
7. Laiptai-tiltas kalnų tarpeklyje (Šveicarija)
Išvesti laiptų ir tilto hibridą – buvo netradicinis dviejų novatoriškų inžinierių Jürgo Conzetto ir Rolfo Bachofnero sprendimas. Jiems buvo patikėta sujungti dvi ne viename aukštyje esančias kalnų plokštumas. Virš siauro tarpeklio pakibę laiptai-tiltas tęsiasi net 56 metrus ir jungia du kalnų praėjimus, kurių aukščio koordinatės skiriasi net 22 metrais.
8. "Galvos svaigulio" laiptai karalienės Viktorijos pastate (Australija)
Karalienės Viktorijos pastatas buvo užbaigtas XIX a. pabaigoje ten, kur anksčiau stovėjo senosios Sidnėjaus turgavietės. Ilgai valdžiusiai monarchei pagerbti skirtas pastatas buvo statomas niūriais laikais, kuomet Sidnėjų krėtė gili recesija. Prašmatnaus romaniškojo stiliaus pastato statybos buvo stambaus vyriausybės plano dalis įdarbinti daugybę darbo netekusių australų. Labiausiai šį „krizinį“ kūrinį puošia „Vertigo“ (galvos svaigulys – ang.) laiptų ansamblis.