1. Klausykitės savo kūno. Jūsų apetitas – svarbus rodiklis. Jei nesate alkani, nevalgykite. Valgykite tik tada, kai jaučiate alkį, o ne dėl įpročio, nuobodulio ar tiesiog dėl to, kad seniai valgėte.
2. Kontroliuokite riebius produktus vakare. „Jeigu vakarienei valgote riebią mėsą ar žuvį, venkite papildomų riebalų. Tai padės jūsų kūnui per naktį deginti jau sukauptus riebalus, o ne tuos, kuriuos suvalgėte prieš miegą“, – pataria profesorius ir akcentuoja, kad riebalų visiškai atsisakyti nereikia.
3. Rinkitės uogas. Uogos gali pagerinti jūsų miego kokybę. Jas galima įtraukti į savo kasdienį racioną – jos yra naudingos ne tik sveikatai, bet ir miegui.
4. Pasirūpinkite miego higiena. Gydytojas rekomenduoja pasirūpinti geru čiužiniu, juk trečdalį gyvenimo praleidžiame miegodami „Čiužinys turi būti patogus, standus, o ne per minkštas – jūsų kūnas neturėtų įdubti“, – sako laidos vedėjas. Miegamasis turėtų būti vėsus, tylus, be triukšmo ar jus žadinančių augintinių. Taip pat svarbu vengti mėlyną šviesą skleidžiančių prietaisų, tokių kaip telefonai ar televizoriai.
5. Vartokite produktus, gerinančius miego kokybę. Pasirodo, yra produktų, kurie gali pagerinti jūsų miegą. Vienas jų – obuolių actas, kuris padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. A. Unikauskas rekomenduoja vartoti vieną šaukštą obuolių acto su stikline vandens 1-3 kartus per dieną. Taip pat geram miegui svarbus kolagenas, kuriame yra glicino, padedančio geriau miegoti. Vitaminai B3 ir D taip pat prisideda prie geresnio miego.
6. Treniruokitės 2-3 kartus per savaitę. Reguliarios treniruotės, atliekamos bent 2-3 kartus per savaitę, pagerina miego kokybę. Vienas iš geriausių būdų – didelio intensyvumo intervalinės treniruotės. Profesorius atkreipia dėmesį, kad treniruotė turi būti pakankamai intensyvi, kad suprakaituotumėte.
7. Eikite miegoti anksti. Svarbiausias patarimas – eikite miegoti anksti, geriausia apie 21 val. ir pasistenkite miegoti apie 8 valandas. „Kuo daugiau miegosite, tuo greičiau kris antsvoris. Ne kartą aprašyta, kad žmonės, susitvarkę mitybą ir užsiėmę treniruotėmis, pasiekia svorio mažėjimo ribą, tačiau sutvarkius miego režimą, svoris vėl ima ženkliai kristi“, – teigia A. Unikauskas.
Kaip išvengti ligų šaltuoju metų laiku?
Kad išvengtumėte ligų ir nereikėtų pykti ant savęs, svarbu pasirūpinti ne tik kokybišku miegu, bet ir kitais imuniteto stiprinimo būdais. Apie tai „Kviečiame daktarą“ laidoje pasakoja sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ šeimos gydytoja Jurga Dūdienė. „Šiandien gyvename laikais, kai ligos mus persekioja ne tik žiemą. Viena iš svarbiausių užduočių – paruošti nosies ir gerklės gleivines, kad jos būtų tinkamai pasirengusios atsilaikyti prieš virusų atakas“, – sako pašnekovė ir pabrėžia, kad šiam pasiruošimui labai svarbu palaikyti tinkamą drėgmės lygį patalpose – ne mažiau nei 40 proc. drėgmės.
Šeimos gydytoja primena, kad imunitetą stiprinti ir ruoštis šaltajam sezonui reikia ištisus metus. Tai galite pasiekti praleisdami kuo daugiau aktyvaus laiko lauke – sportuodami, vaikščiodami ar žaisdami su vaikais. Taip pat svarbu kokybiškas poilsis, subalansuota mityba, kurioje netrūktų vitaminų, mineralų ir įvairių kitų maistingųjų medžiagų. Nepamirškite kasdien gerti pakankamai vandens – tai ypatingai svarbu. Šios paprastos taisyklės padės išlaikyti stiprų imunitetą.
„Dažnai žmonės drastiškai prisimena apie grūdinimąsi tik atėjus šaltajam metų laikui ir pradeda tai daryti žiemą. Tačiau grūdintis reikia nuosekliai – geriausia pradėti šiltuoju metu ir paversti tai įprastu įpročiu, o ne kraštutinumu. Kadangi puolimas į kraštutinumus kaip tik silpnina imunitetą“, – teigia J. Dūdienė ir atkreipia dėmesį, kad susilpnėjusį imunitetą dažnai išduoda virusinės infekcijos.
„Kaip suprasti, kad imunitetas stipriai susilpnėjo? Tai pastebime, kai suaktyvėja įvairūs virusai, kurių įprastai nejaučiame, kai esame sveiki. Pavyzdžiui, lūpų pūslelinės atsiradimas yra aiškus signalas, jog jūsų imunitetas susilpnėjo“, – aiškina gydytoja.
Daugiau patarimų, kaip sustiprinti imunitetą atėjus šaltajam laikotarpiui ir kokie vitaminai yra būtini norint išvengti ligų, pamatykite laidoje „Kviečiame daktarą“: