• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Janina Vansauskienė – savamokslė menininkė, kurios rankose vilna atgyja neįtikėtinomis formomis. 68-erių moteris iš Rozalimo, buvusi žurnalistė, šiandien visa širdimi pasinėrusi į veltinio meną. Savo dirbtuvėse Pakruojo dvare ji kuria ne tik tradicinius darbus, bet ir sudėtingas skulptūras – angelus, balerinas, dekoratyvines avis bei netgi batus ar skrybėlaites.

11

Janina Vansauskienė – savamokslė menininkė, kurios rankose vilna atgyja neįtikėtinomis formomis. 68-erių moteris iš Rozalimo, buvusi žurnalistė, šiandien visa širdimi pasinėrusi į veltinio meną. Savo dirbtuvėse Pakruojo dvare ji kuria ne tik tradicinius darbus, bet ir sudėtingas skulptūras – angelus, balerinas, dekoratyvines avis bei netgi batus ar skrybėlaites.

REKLAMA

Pasak Janinos, kiekvienas kūrinys reikalauja daug laiko ir kruopštumo, nes iš plokščios nuotraukos reikia perkelti vaizdą į mintis ir sukurti jį erdvėje.

Tačiau jos darbai ne tik žavi meniškumu, bet ir stebina temų įvairove. Be meninių figūrų, ji yra nuvėlusi ir istorines asmenybes – tarp jos kūrinių galima rasti tiek pirmojo Lietuvos prezidento Antano Smetonos, tiek JAV prezidento Donaldo Trumpo atvaizdus.

Vėlimo gyslelę paveldėjo iš tėčio

Šiuo metu Janina yra visiškai pasinėrusi į vilnos vėlimą. Ji sako, kad kitiems darbams laiko nebelieka, nes vilnos dirbinių kūrimas užtrunka nemažai – reikia perkelti vaizdą iš plokščios nuotraukos į mintis, o tada kruopščiai suformuoti trimatę formą.

„Dirbau žurnalistikoje, o pavargusi kartais imdavausi kažko atsipalaidavimui. Tada į Lietuvą ėjo vėlimo banga, tačiau viskas prasidėjo nuo mano tėvelio“, – atskleidžia moteris.

Janinos tėvelis buvo trečios kartos vėlimo meistras. Jis pasakojo, kad jo seneliai dirbo su vilna, o šis amatas buvo perduodamas iš kartos į kartą.

„Adatėlėmis velti buvo naujovė tuo metu, kai aš pradėjau. Kai tėvelis matydavo, kad vilną badau adatėle, jis stebėdavosi ir juokdavosi: „Vaikeli, mano laikais niekas nebūtų davęs taip vilnos gadinti“, nes vilna buvo didelė vertybė“, – sako Janina.

REKLAMA
REKLAMA

Taip ji natūraliai perėmė tėvo amatą ir pritaikė jį savaip. Vis dėlto moteris pabrėžia, kad išvelti portretą iš vilnos yra labai sudėtinga – ši medžiaga itin kaprizinga.

„Turi išgauti tam tikrą tamprumą, kad galėtum formuoti bruožus, ypač jei tai – skulptūrinis portretas. Iš pradžių vilną reikia ilgomis adatomis suvelti, kad vidus būtų stabilus, o tada pereiti prie paviršiaus ir baigiant vėlimą užvelti veido bruožus“, – aiškina menininkė.

REKLAMA

Janina turi stiprią regimąją atmintį. Ji niekur nesimokė vėlimo ir nebuvo susijusi su vizualiaisiais menais, tačiau jos mama buvo siuvėja. Moteris prisimena, kaip mama aiškindavo, kad rankovės suformavimas pagal brėžinius yra itin sudėtingas darbas – tai, pasak Janinos, suformavo jos supratimą apie formas ir proporcijas.

Nuvėlė ir Donaldo Trumpo atvaizdą

Paklausta, kaip gimė idėja nuvelti Donaldo Trumpo atvaizdą, Janina pasakoja, kad tai nutiko per pirmąją jo kadenciją, kai televizijoje dažnai matydavo žurnalistų interviu su juo. Tada ji pradėjo ieškoti jo portretų internete.

REKLAMA
REKLAMA

„Jis tokia chaotiška asmenybė, nenuspėjama. Aš sau leidau, nedariusi portreto konkretaus žmogaus, jutau, kad galiu pagauti nuotaiką veido ir taip ryžausi“, – atskleidžia ji.

Janina ilgai stebėjo ir analizavo jo veidą, matė, kaip per laiką jis keitėsi – tiek dėl vizažistų, tiek dėl plastinės chirurgijos specialistų įsikišimo.

„Jeigu prisimintumėte jo ryžą garbaną, kuri anksčiau buvo jo veido priekyje, ir pažiūrėtumėte į paskutines dienas, dabar jis yra baltas ir trumpai apkirptas.

O tada buvo plikė su keliais plaukeliais, kuriuos vėjas blaškydavo į visas puses. Kad jų neblaškytų, žurnalistai buvo užfiksavę, kaip jis moterišku segtuku buvo prisegęs plaukus, bet jis neleido kirpti ilgų plaukų“, – pažymi Janina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai D. Trumpo skulptūra buvo baigta, ji eksponavo ją savo dirbtuvėse. Žmonės juokėsi, fotografavosi šalia, o jo galva tapo tikra atrakcija.

Donaldo Trumpo veltinis netikėtai atsidūrė JAV televizijoje

Janina prisimena, kad po kiek laiko pas ją atvyko žurnalistai, kurie norėjo pasikalbėti apie Janinos veliamus darbus.

„Atvyko žurnalistai, net neklausiau, iš kur jie. Jie skubėjo, aš buvau užsiėmusi. Jie sako: „Kaip čia tas Trumpas?“, o man jau toji skulptūra nusibodusi. Jis buvo baigęs pirmą kadenciją ir bandė kandidatuoti į antrą, kai jie atvyko pas mane“, – pasakoja Janina.

REKLAMA

D. Trumpo skulptūra buvo pagaminta iš netampraus veltinio ir įkišta tarp vilnų, tačiau vis tiek aiškiai matėsi tarp kitų darbų.

„Žurnalistai sako: „Parodykit, ar viduje kas nors yra“. Aš kalbu prieš juos, pasiėmiau D. Trumpo galvą, laikiau vertikaliai per ausis, suplojau viršų, apačią ir pasakiau: „Ne, tai tik vilna“.

Man taip berodant galva nukrito ant grindų, aš ją pasikėliau, kadangi esu pati žurnalistė, galvoju: „[Žurnalistai] išsikirps, ko nereikia“, nekreipiau dėmesio ir toliau pasakojau, kaip padariau“, – prisimena ji.

REKLAMA

Po filmavimo Janina apie tai greitai pamiršo, tačiau po kurio laiko nuvykusi į Šiauliuose veikiančią įmonę, gaminančią vizitines korteles, buvo nustebinta vadovo reakcijos.

„O, mūsų įžymybė!“ – pasakė įmonės vadovas ir papasakojo, kad Janiną rodė Amerikos televizijoje. Reportaže buvo parodyta, kaip ji paima D. Trumpo galvą į rankas, numeta ant žemės ir pakelia, o už kadro sklinda komentaras: „Lietuvoje mėto D. Trumpo galvą“.

„Man tai buvo pribloškiantis mano vėlimo istorijos įvykis, negalėjau niekaip patikėti, kad taip gali atsitikti. Suvokiu, koks pasaulis mažas ir kaip arti vienas kito esame. Kita vertus, pagalvoji, kad tai asmenybė, kuri per pasaulį nepraeis nepastebėta“, – sako Janina ir priduria, kad galiausiai D. Trumpo skulptūrą nupirko vyriškis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybės šimtmečiui nuvėlė ypatingą asmenybę

Moteris pasakoja, kad kai D. Trumpo atvaizdas pavyko taip, jog visi jį atpažindavo ir juokdavosi, ji nusprendė imtis rimtesnio darbo. Ieškodama įkvėpimo internete, susidomėjo A. Smetonos portretu.

„Tai buvo valstybės šimtmečiui dedikuota. Paslapčia norėjau ką nors susikurti, pasižiūrėti, ar man pavyktų. Su visa pagarba mūsų istorijai padariau. Tai buvo geriausiai pavykęs darbas, nes dirbau labai susikaupusi“, – dalijasi Janina.

Ji taip pat bandė velti Valdo Adamkaus atvaizdą, tačiau proceso metu išgirdo per televiziją, kad skulptorius sukūrė ne visai skulptūrinį Algirdo Brazausko portretą.

REKLAMA

„Vienu momentu pamačiau, kad aš nebe V. Adamkų darau. Tik suvokiu, kad jau kažkur nuklydau ir pati nesupratau, kur. Atsinešiau į dirbtuves ir žmonės nepasakė tiksliai, ką mato, vieni sakė, kad du viename“, – prisimena ji.

Veldama Janina dirba itin kruopščiai – po kvadratinį milimetrą ar centimetrą adatėle bado sausuoju vėlimu. Tačiau labiausiai ją žavi skrybėlaičių kūrimas. Ji naudoja dar senelio laikų prietaisą, ant kurio formuodavo skrybėles, tik šiek tiek pakeitė formą, kad jos būtų populiaresnės šiuolaikiniame laikmetyje.

„Mano stichija yra įvairios skrybėlaitės. Turi merino vilną tol velti, kol ji pasidaro kaip filcas“, – sako Janina ir priduria, kad tai itin sudėtingas darbas.

REKLAMA
geriausiai gaunasi iš oranžinio moliūgo.
Janina turėtų tą galvą nusiųsti į JAV. Ji būtų vertesnė už originalą, nes veltinė galva nesugalvotų tokių nesąmonių, kokias daro originalas
Retas žmogus taip sugebėtų, o dabar matomai net nebėra tokių, ar vienas kitas visoje Lietuvoje. Kažkada veilokus veldavo ir vaikai į mokyklą ėjo su jais, ir suaugusieji nešiojo. Ir žiemos kitokios buvo iki -35 šaltukas. O ponios Janinos unikalūs darbai net nematyti. Sėkmės, sveikatos, džiaugsmo!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų