Kai kurie iš salynų keliautojus užburia nuošalumu, kiti – unikaliais augalais ar gyvūnais, treti – kultūros paveldu. Kviečiame kartu leistis į kelionę po gražiausius salynus pasaulyje.
1. Tierra del Fuego
Ten, kur baigiasi Pietų Amerikos žemė, Andų likučiai pabyra į jūrą. Terra del Fuego, arba Ugnies žemė, garsėja snieguotomis viršūnėmis, kyšančiomis iš siautulingų vandenų. O Patagonijos miškai pilni kiparisų ir mažiausių pasaulyje elnių pudu pudu. Šie elniukai siekia vos 25 centimetrus.
2. Tristanas da Kunja
Vulkaninės Tristano da Kunja salos yra patys atokiausi apgyvendinti lopinėliai žemėje. Keistą vardą archipelagas gavo jį atradusio portugalo Tristano da Kunja garbei. Artimiausia yra Šv. Elenos sala, bet net ir ji nutolusi 2 500 kilometrų. Afrika ir Pietų Amerika nutolusios per 3000 kilometrų.
Daugybė neskraidančių paukščių, kurie negyvena niekur kitur pasaulyje, palaiko kompaniją 250 salos gyventojų. O didžioji Gofo sala įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą dėl savo nykstančios gyvūnijos.
Tristano da Kunja gyvenvietė
Ugnies žemė
Patagonijos gamta
Tai žinomiausias ir turtingiausias salynas pasaulyje. Archipelagą, įsikūrusį tarp Niujorko valstijos ir Kanados, sudaro daugiau kaip 1800 salų. Iš jų dauguma – privačių.
Didžiausioje archipelago saloje stūkso pati tikriausia pilis su gynybiniais bokšteliais, vitražiniu kupolu ir jachtų prieplauka. Kitoje yra revoliucijos laikų forto liekanos.
Dar viena pavadinta „Just room enough“ (liet. – užtenka tik kambariui) ir joje tėra vienišas namukas. Salynas taip pat garsėja slaptosios Jeilio universiteto draugijos vasarnamiu, kuriame ne kartą lankėsi pats Džordžas V. Bušas.
„Užtenka tik kambariui“ sala
4. Svalbardas
Svalbardas (liet. – šaltasis kraštas) – pats šiauriausias taškas Europoje, įsikūręs pusiaukelėje tarp Norvegijos ir Šiaurės ašigalio. Nors salynas užima didžiulę teritoriją, jame gyvena vos 2 500 nuolatinių gyventojų.
Pagal vietinius įstatymus visiems gyventojams ir lankytojams būtina visuomet nešiotis šautuvą. Jį, kaip paskutinę savigynos priemonę, leidžiama panaudoti prieš daugiau nei pusę tūkstančio laisvėje klajojančių lokių.
Nors salyne medžių nė su žiburiu nerasi, tačiau per keturis mėnesius trunkantį poliarinių naktų laikotarpį pražysta aibė laukinių gėlyčių. O žmonėms, mąstantiems pradėti savo verslą, pravartu žinoti, jog kiekvienos šalies, pasirašiusios su Svalbardu sutartį, pilietis gali eksploatuoti salyno naudingąsias iškasenas vienodomis sąlygomis, kaip ir Svalbardo gyventojai.
Poliarinis lokys ant Svalbardo salyno ledo lyčių
Špitcenbergas - didžiausia Svalbardo sala
Dubajaus uostas per penkerius metus sugebėjo dukart padidinti savo teritoriją. Dirbtinis archipelagas pavadinimu „Pasaulis“ žada tapti namais daugiau nei 3 milijonams žmonių ateityje. Jau dabar trys „Palm“ salos atrodo kaip niekas kitas pasaulyje. Tačiau, kritikų teigimu, salų grožis išlieka sintetinis ir komercinis.
Galima tai vadinti beprasmiu naudos ir dėmesio vaikymusi ar išteklių alinimu, bet reikia pripažinti, kad Dubajus sugebėjo iš nieko sukurti žemę.
Dubajaus archipelago projektas
6. Dodekanesas
Dodekaneso salynas Egėjo jūroje gali pasigirti ne tik nuostabiais paplūdimiais, švariu vandenynu ar kranto juosta, bet ir tūkstantmečių senumo istorija.
Salas valdė egiptiečiai, persai, graikai, romėnai, bizantiečiai, kryžiuočiai, omanai, italai ir vėl graikai. Kiekvienas iš valdovų paliko savos kultūros žymes, atsispindinčias griuvėsiuose ir senovinėse konstrukcijose.
Teigiama, jog senovėje šio salyno uostą saugojo Rodo kolosas, vienas iš pasaulio stebuklų.
Koso sala
Kultūrinis paveldas Dodekaneso salyne
Kalymnos uostas