Idealiomis sąlygomis, kai tinkamai maitinamės, laikomės normalaus miego režimo, adekvačiai reaguojame stresinėse situacijose ir eame fiziškai aktyvūs, jokių papildomų priemonių gerai savijautai nereikia, deja, taip gyvenančių – mažuma. Dažniausiai net nesusimąstome, kad nuovargis, irzlumas, bendras silpnumas – ne vienadienis atvejis, bet nevisavertės mitybos rezultatas. „Kol kas, kelionėje suskaudus galvai ar ėmus varginti virškinimo problemoms, nusipirkti medikamentų pakelės degalinėse draudžia įstatymas, bet, galvodami apie tuos, kurie dažnai pamiršta įsigyti vitaminų ar maisto papildų vaistinėse, tai padaryti siūlome tiesiog pilantis degalų,“ - sako UAB „Lukoil Baltija“ prekių ir paslaugų pardavimo vadovas Kęstutis Razgaitis. Dažniausiai gyvename įtemptu režimu: valgome, ką pavyksta nustverti, miegame, kiek lieka laiko nuo darbo, judame tik iki automobilio, o į vaistinę skubame tik tada, kai negalavimai rimtai prispaudžia.
„Visos ligos prasideda dėl mitybos ir poilsio disbalanso, juk maistas dažniausiai ir būna pagrindinis vaistas. Susirgus visada stebima, ką ir kiek ligonis valgo, kad gyvybinės jėgos greičiau atsistatytų, tad kodėl ši taisyklė prisimenama tik ligai užklupus? Technokratijos amžiuje gaminame efektyviau, daugiau ir greičiau – netgi maisto produktus, prarasdami jų pirminę paskirtį – vertingomis medžiagomis aprūpinti organizmą, - sako UAB „Gamtos namai“ direktorius Gintautas Gylys. - Norint kompensuoti šiuolaikinių maisto produktų trūkumus, į savo mitybą tenka įtraukti maisto papildų. Jie neišgydys rimtos ligos, bet gali sustiprinti imuninę sistemą, susilpninti cheminių vaistų poveikį ar padėti greičiau atsigauti po traumų“. Maisto papildai – tai koncentruotos maisto medžiagos, kurių sudėtyje yra vitaminų, aminorūgščių, fermentų, metabolitų, bakterijų ir jų kultūrų, tad turi būti vartojami nustatytais kiekiais ir tik kaip kasdieninės mitybos papildas. Užuomaršos, norintys papildyti mitybą būtinais mikroelementais, „Lukoil“ degalinėse dabar gali įsigyti maisto papildų pigiau.
Mitas: Maisto papildai – vaistai, todėl jais galima pagydyti įvairius negalavimus. Tiesa: Dėl maisto papildų prekybos vaistinėse bei dėl tokios pačios formos ir pakuotės, jie vartotojams dažniausiai asocijuojasi su vaistais, bet tai – ne medikamentai, nes maisto papildų sudėtyje esančios medžiagos papildo mitybą būtinais mikroelementais, bet negydo. Mitas: Maisto papildai, pirkti prieš kelis metus, vis dar tinkami vartojimui, nes vitaminai nesensta. Tiesa: Vitaminai su laiku praranda 10-20 proc. savo gerųjų savybių, todėl pasenusių maisto papildų vartojimas nekenks jūsų gyvybei, bet ir sveikatos nepagerins. Mitas: Visus maisto papildus galima laikyti spintelėje virtuvėje, nes uždarose dėžutėse jiems nieko nenutiks. Tiesa: Kai kurie maisto papildai, pvz., žuvų taukai ar probiotikai, turi būti laikomi šaldytuve, kad išlaikytų savo gerąsias savybes, kiti vitaminai turi būti laikomi tamsoje, sandariuose indeliuose, tik jokiu būdu ne virš mikrobangų krosnelės ar šaldytuvo, nes pastarieji išskiria šilumą, kuri sumažina dalį gerųjų vitaminų savybių. Taip pat dėl drėgmės maisto papildų negalima laikyti vonios kambaryje.
Mitas: Vitaminai ir maisto papildai reikalingi tik ligoniams ir pagyvenusiems žmonėms. Tiesa: Vitaminų gali trūkti ir jauniems žmonėms, jeigu jų mityba – nereguliari ir nepilnavertė. Jaunoms moterims, geriančioms kontraceptines piliules, susilpnėja natūralus vitaminų pasisavinimas į organizmą, todėl jų rekia vartoti papildomai. Sportuojantys, kasdien stresą patiriantys, rūkantys ar alkoholį vartojantys žmonės taip pat kasdienį savo racioną turėtų papildyti maisto papildais. Mitas: Jeigu kasdien valgoma mėsos ir daržovių, organizmas gauna visų reikalingų medžiagų. Tiesa: Jeigu jūsų mityba ir su ja gaunami elementai atitinka visas rekomenduojamas paros normas – puiku, bet dažniausiai tai nepavyksta. Jeigu kažkurią dieną papiktnaudžiausite nesveiku maistu ar dėl streso valgysite mažiau, vitaminai gali padėti kompensuoti reikalingą mikroelementų dienos normą.