Laiko upės neužtvenksi. Kad ir kaip slegiančiai tai skambėtų, visi mes anksčiau ar vėliau prigulsime amžinojo poilsio. Paskutinioji gali ateiti netikėtai, bet geriausia, kad tai įvyktų kur nors, kur nėra uždrausta mirti. Pasaulyje yra vietų, kuriose tiesiog neleidžiama numirti. Vienur šis keistas draudimas tėra senovinių papročių aidas, kitur – visiškai racionali nuostata, lemta specifinių klimato ypatybių.
Itsukušima, Japonija (nuotr. SCANPIX)
Išpažįstantieji Šintoizmą Istukušimos salą Japonijoje laiko šventa vieta. Būtent dėl šios priežasties saloje triūsiantys vienuoliai jau daugybę metų stengiasi, kad jų gyvenamas žemės lopinėlis išliktų kuo skaisčiausias. Ir jeigu remsimės istoriniais faktais, jiems neblogai sekasi: nuo 1878 metų Itsukušimoje nebuvo miręs ar gimęs nė vienas žmogus. Nieko nuostabaus: į salą neįleidžiami pagyvenę ir sunkiai sergantys asmenys bei moterys, kurios rengiasi netrukus gimdyti.
Kita vertus, istoriniai faktai taip pat atskleidžia, kad prieš penkis šimtmečius saloje vis dėlto įvyko nuožmus mūšis, kuriame galvas padėjo daugybė vyrų. Susidūrimą laimėjęs karžygys įsakė surinkti nukautųjų kūnus ir juos kuo skubiausiai išgabenti. Krauju permirkusios žemės sluoksniai buvo iškasti, sukrauti ir išplukdyti iš salos. Netgi visi Itsukušimoje stūksoję namai buvo kruopščiai išvalyti.
Longjyrbienas, Norvegija (nuotr. SCANPIX)
Arktiniame miestelyje Longjyrbiene taip pat draudžiama mirti. Sunkiai sergantys ligoniai ir mirties patale gulintys nelaimėliai būna išskraidinami arba nuplukdomi į kitą Norvegijos vietovę, kur jie praleidžia paskutines savo gyvenimo dienas ar valandas.
Taip elgiamasi ne be reikalo. Longjyrbienas įsikūręs labai nesvetingoje šiaurinėje Norvegijos dalyje. Laidoti žmonių čia įmanoma, tačiau kūnai nesuyra ir išsilaiko labai daug metų. Kartą mokslininkai iškasė seno vyro lavoną, atrodžiusį taip, lyg jis būtų buvęs palaidotas visai neseniai. Iš numirėlio kūno paimtuose mėginiuose buvo aptikta gripo viruso pėdsakų. Būtent tokio gripo, nuo kurio tas vyras pasimirė 1917 metais.
Falciano del Massico, Italija
Falciano del Massico, Italija (nuotr. SCANPIX)
Pietų Italijoje esančiame miestelyje Falciano del Massico mirti uždrausta anaiptol ne dėl religinių įsitikinimų. Ir tikrai ne dėl klimato – ten jis puikus. Falciano del Massico gyventojams mirti neleidžiama todėl, kad nėra vietos laidojimui. Falciano del Massico valdžia yra įsivėlusi į niekaip neužgyjantį konfliktą su kaimyniniu miesteliu. Abi pusės nepasidalija senų kapinių. Falciano del Massico meras suprato, kad ginčas greitai nesibaigs, ir nusprendė statyti visiškai naujas kapines. Bet kol dar jos statomos, visiems miestelio gyventojams prisakyta susilaikyti nuo mirties.
Sarpourenx, Prancūzija
Sarpourenx, Prancūzija (nuotr. SCANPIX)
Į panašią situaciją pateko ir Sarpourenx miestelio gyventojai. Kaip ir Falciano del Massico atveju, stinga vietos naujiems kapams. Nenuovokusis Prancūzijos teismas uždraudė praplėsti jau esamų kapinių plotą. Protestuodamas prieš šį nepalankų verdiktą Sarpourenx meras laikinai uždraudė vietos gyventojams mirti. Jis pagrasino pritaikysiantis žiaurias sankcijas visiems, kurie išdrįs nepaisyti šio įsako. Ironiška, kad paties mero gyvybė užgeso dar tais pačiais metais, kai pasirodė jo nutarimas.
V. Karimovas