Su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais Remigija pasidalino savo istorija bei įspėjimu, jog pajutus pirmuosius infarkto simptomus, reikia nedelsiant kreiptis pagalbos į medikus.
Infarkto simptomai
Pirmuosius infarkto simptomus Remigija pajuto vos įžengusi pro namų duris. Ji pajuto stiprų galvos spaudimą, kokio dar niekada nėra jautusi, o ant krūtinės atrodo, kad kažkas būtų trypęs su kojomis. Tuomet nutirpo abiejų rankų delnai, o po šio simptomo moteris suprato, kad kažkas tikrai yra ne taip.
Remigija nedelsdama išsikvietė greitąją pagalbą, tačiau ilgą laiką laukusi pagalbos, moteris jos nesulaukė. Tuomet pagalbos numerį jai surinkti teko ir antrąjį kartą. Atsiliepusi darbuotoja paprašė, jog moteris į priėmimo skyrių atvyktų pati, nes abu ekipažai šiuo metu yra išvykę kitur.
Taigi, infarktą patyrusi moteris paklausė nurodymų ir į priėmimo skyrių nuvyko pati. Jau tada ji jautėsi labai negerai, manė, kad tuoj neteks sąmonės.
„Nuvykus ten, manęs klausė vardo, pavardės, kas yra mano šeimos gydytojas. Aš neatsakiusi į klausimus prašiau, jog man suteiktų pirmąją pagalbą, nes tuoj neteksiu sąmonės.
Pirmosios pagalbos man nesuteikė, tačiau išgirdau vėl tuos pačius klausimus, kol galiausiai nugriuvau ir nieko nebepamenu. Toliau tik atsimenu vaizdą, kaip guliu Panevėžio ligoninės reanimacijoje.
Man pasakojo, jog man buvo sustojusi širdis Biržų ligoninės priėmimo skyriuje, o tada antrą kartą širdis sustojo jau reanimacijoje, kol laukėme automobilio, kad mane nugabentų į Panevėžį“, – su siaubu prisimena pašnekovė.
Infarkto priežasčių buvo ne viena
Nuvykus į Panevėžio ligoninę, Remigijai buvo atlikta stentavimo procedūra. Moteris įsitikinusi, jei ne chirurgas Nerijus Ubartas, ji jau būtų ne šiame pasaulyje. „Galiu drąsiai teigti, jos jis yra mano angelas sargas. Tik jo dėka aš gyva. Jei ne šio gydytojo auksinės rankos dabar man artimieji neštų gėles ant kapo, o ne eitų susitikti puodeliui kavos“, – gražių žodžių negaili Remigija.
Po stentavimo procedūros moteris dar 10 dienų gydėsi Panevėžio ligoninės kardiologijos skyriuje, o tuomet vyko reabilitacija Palangoje esančioje sanatorijoje. Šiuo metu Remigija vartoja kraują skystinančius vaistus, kuriuos jai teks vartoti visą likusį gyvenimą, o fizine sveikata moteris šiuo metu nesiskundžia.
Tačiau net chirurgas, kuris jai išgelbėjo gyvybę stebėjosi, kodėl tokią jauną moterį ištiko infarktas? Priežasčių dėl širdies smūgio buvo ne viena. Medikai moteriai pasakojo, jog jai užsikimšo pagrindinė kraujagyslė ir kadangi smegenys nebegavo deguonies, jai automatiškai sustojo širdis.
„Kraujagyslės užsikimšo nuo rūkymo, cholesterolio, todėl reikia prisižiūrėti ir ką valgai. Infarkto priežasčių buvo ne viena“, – priduria.
Po patirto infarkto Remigija pradėjo taip nebeskubėti gyvenime, daugiau pailsėti. Taip pat ji gyvena 4 aukšte. Anksčiau jai užlipti laiptais būdavo vieni juokai, tačiau dabar greitai pavargsta, lipa lėčiau, o ir gyvena lėtesniu tempu.
Taip pat moteris prisižiūri ir tai, ką valgo. Valgo daugiau žuvies ir burokėlių, nes taip rekomendavo gydytojai. Po infarkto jai atsirado baimės jausmas. Jei suduria širdį – Remigijos mintys sukasi apie blogiausią.
Moteris turi patarimų visiems ir nori įspėti:
„Jei jaučiate, kad spaudžia krūtinę ir tirpsta galūnės: kojų ar rankų, ar labai skaudą galvą – nedelsdami kreipkitės į gydymo įstaigą. Aš labai džiaugiuosi, kad aš tai pajutau laiku ir susiprotėjau nuvykti į priėmimo skyrių, o ne atsigulti į lovą ir kaip kiti sako – pagulėsiu ir praeis.“
Ką daryti ištikus infarktui?
Lietuvoje daugiau nei pusės mirčių priežastis yra širdies ir kraujagyslių ligos. Viena jų – infarktas, dažnai ištinkantis visiškai netikėtai. Todėl anksčiau Lietuvos Raudonasis Kryžius pasidalino, kokie simptomai išduoda infarktą ir kaip elgtis jam ištikus – tai gali išgelbėti gyvybę.
Viena iš klastingų būklių yra infarktas, kuris gali ištikti iš pasalų, dėl to svarbu žinoti, kaip elgtis, nes tinkami veiksmai gali išgelbėti gyvybę.
„Ar žinojote, kad pagrindinė mirties priežastis Europoje – širdies ir kraujagyslių ligos, o Lietuvoje – širdies ir kraujagyslių ligos yra daugiau nei pusės visų mirčių priežastis?
Todėl labai svarbu žinoti, kaip atpažinti šalia esantį žmogų ištikus infarktui ir kaip galima jam padėti, o gal net išgelbėti gyvybę“, – socialiniuose tinkluose dalinosi Lietuvos Raudonasis Kryžius.
Jų teigimu, ištikus infarktui, pirmiausia žmogui staigiai ir labai stipriai suskausta krūtinę.
„Skausmas gali plisti į kairę ranką, petį, žanikaulį ar nugarą. Taip pat gali atsirasti ir didžiulis bendras silpnumas“, – priduriama.
Tad kaip elgtis, jei ištiko infarktas? Pabrėžiama, kad svarbiausia reaguoti nedelsiant, nes kiekviena minutė yra aukso vertės:
„Svarbiausia veikti ir reaguoti labai greitai – pirmos dvi valandos yra kertinės. Kuo greičiau bus sureaguojama, tuo mažesnė žala bus padaryta ir tuo didesnis šansas bus išsaugoti žmogaus gyvybę.“
Jei infarktas ištiko jus patį, griežtai negalima patiems vykti į gydymo įstaigą ar apskritai judėti.
„Jei infarktas ištiko šalia esantį žmogų, taip pat reikia pasirūpinti tuo, kad žmogus nejudėtų ir pasodinti nukentėjusįjį į pusiau sėdimą padėtį, kuri jam būtų patogi ir leistų lengviau kvėpuoti“, –primenama.
Tada būtina nedelsiant skambinti trumpuoju pagalbos numeriu ir atlikti veiksmus, nurodomus greitosios pagalbos specialistų.
„Jei žmogui paskirti specialūs vaistai, skirti kraujospūdžio mažinimui, galima duoti jų išgerti arba duoti išgerti vaistų pagal greitosios pagalbos specialistų rekomendacijas, tačiau jei žmogus be sąmonės, vaistų dėti į burną NEGALIMA“, – pabrėžia Lietuvos Raudonasis Kryžius.
Įvykdžius visus šiuos minėtus žingsnius, svarbiausia ramiai atsigulus laukti, kol atvyks medikai ir suteiks pagalbą.