35 metų moteris iš pradžių manė, kad apsinuodijo maistu, kai ją po vakarienės gaminimo pradėjo pykinti. „Aš nežinojau, kas vyksta“, – prisimena S. Dawes. Ji krūtinės srityje jautė sunkumą, jos marškinėliai buvo permirkę prakaitu. Tačiau moteris manė, kad yra sveika ir į gydytojus nesikreipė: „Juk aš dar tą rytą bėgiojau“, – sakė ji,
Kitas kelias dienas Shanelle praleido kankinama didžiulio nuovargio ir sunkiai pajėgdama atlikti net tokius darbus kaip apsipirkinėjimą parduotuvėje. Jai užtekdavo mažo atstumo, kurį nuėjus, ji jau nespėdavo valytis prakaito. Taip pat moteriai ir toliau skaudėjo krūtinę, tad galiausiai ji nusprendė kreiptis į medikus.
Greitosios pagalbos skyriuje jai buvo atlikta kardiograma, kuri parodė, jog dėl blogos savijautos buvo kaltas ne maistas. Dawes patyrė „tylųjį“ širdies smūgį, kuris užkimšo arteriją ir sustabdė kraujo ir deguonies tekėjimą į širdį. Kartais žmogus to gali net nesuprasti, nes simptomai paprastai būna lengvi arba neteisingai diagnozuojami.
Į siunčiamus signalus nereikėtų numoti ranka
Niujorko universiteto moterų sveikatos centro direktorė Nieca Goldberg sako, kad tokiais atvejais žmonės yra linkę simptomus „nurašyti“ kitoms ligoms. Kaip ir Dawes, jie galvoja, kad tai virškinimo, nuovargio ar kitos problemos, tačiau net nesusimąsto, kaip tai iš tiesų gali būti pavojinga.
Taip pat ji pastebi, jog žmonės nėra linkę tikrintis dėl, jų nuomone, nerimtų priežasčių ir vis ieško, kuo rimtesniu galėtų pateisinti vizitą pas gydytoją. Ji primygtinai prašo to nedaryti ir atkreipti dėmesį į siunčiamus signalus.
Gydytoja sako, kad tokius „tylius“ širdies smūgius pastebėti gana sudėtinga, bet jie gali pasireikšti tokiais simptomais: tampa sunkiau kvėpuoti gulint, jaučiamas bendras silpnumas, krūtinės ar net viso kūno skausmas. Laiku nepradėjus gydyti, tai gali turėti liūdnų pasekmių, blogiausiu atveju, gali grėsti ir širdies nepakankamumas.
Taip pat Golbgerd atkreipia dėmesį, kad jaunoms moterims (35-54 metų) širdies priepuoliai vis dažnėja. Todėl ji ragina kiekvieną moterį susimąstyti ir atkreipti dėmesį į savo širdies sveikatą.
Dawes teko atlikti širdies operaciją. Ji sako, kad tai skausmingas priminimas, jog viso to galėjo išvengti: „Jei nebūčiau laukusi, galbūt būtų baigęsi geriau“. Laimei, ji gavo dar vieną progą ir jautė atsakomybę pasidalinti šia istorija su kitais.
„Nemanykite, kad vien dėl to, jog esate 20 ar 30 metų, tai negali atsitikti ir jums, klausykite savo kūno ir rūpinkitės savimi“, – tikino Dawes.