Dovydas (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) pasakoja nė nenutuokęs, kad jo veido odoje yra erkučių. Dar būnant 16 metų, vyrą pradėjo kamuoti spuogai, kuriuos jis palaikė natūraliu paauglystės požymiu. Tačiau vėliau situacija pradėjo prastėti.
„Pradžioje buvo tik daug spuogų, o po poros metų pastebėjau raudonumą, oda pradėjo sausėti ir lyg lupinėtis. Iškart nuėjau pas odos gydytoją klausti, kas tai galėtų būti.
Pora metų žaidžiau su visokiais tepaliukais, bet nebuvo jokio efekto. Nuo kai kurių priemonių dar ir pablogėjo. Vienu metu viskas jau buvo kaip ir susitvarkę, bet kažkur 20-tais gyvenimo metais problemos sugrįžo ir niekaip nepradingsta“, – pasakojimą pradeda akmeniškis.
Nustatė veido erkutes
Bandydamas rasti būdą įveikti spuogams, veido raudonumui ir sausėjimui vyras ir toliau varstė gydytojų kabineto duris. Galiausiai jam buvo pasiūlyta atlikti tyrimą, kuris ir parodė, kad akmeniškis turi veido erkutę. Dovydas atvirauja, kad šios odos ligos sukelti padariniai stipriai paveikė jo gyvenimo kokybę.
„Pradžioje dar bandžiau susitaikyti, bet tai iš tikrųjų atima pasitikėjimą savimi. Sunku bendrauti su žmonėmis, žiūrėti jiems tiesiai į akis. Matosi, kad kalbant su kitais jų akys šokinėja po mano veidą.
Būna, kad susipažinus su naujais žmonėmis jie klausia, kas man yra. Tai tikrai nėra labai malonu. O kai einu gatve, sunku nepastebėti, kad aplinkinių veidai gražūs“, – atvirauja jis.
Kas yra veido erkutės?
Gydytoja dermatovenerologė-trichologė Aušrinė Ramanauskaitė naujienų portalui tv3.lt pasakoja, kad blakstienų, veido arba odos erkutė, kitaip vadinamas demodeksas, yra mikroskopinių erkučių rūšis, gyvenanti plauko folikule arba greta jo.
Iš šiai dienai žinotų 65 erkučių rūšių labiausiai žmogaus odoje yra paplitusios dvi: Demodex folliculorum ir Demodex brevis.
„Abi erkių rūšys yra mikroskopino dydžio ir jų neįmanoma pamatyti plika akimi. Jos pasiskirsto plaukų folikuluose arba greta jų, kur minta riebalinių, meibominių liaukų ir epitelio ląstelių išskyromis.
Demodex folliculorum longus turi pailgą kūną, kurio dydis iki 0,04–0,3 milimetrų ir dažniausiai veisiasi blakstienose. Paprastai vienoje riebalinėje liaukoje yra tik viena Demodex brevis erkutė. O į plauko folikulą telpa po 3–6 Demodex folliculorum.
Demodex folliculorum brevis yra perpus mažesnė. Šio tipo erkės minta negyvomis odos ląstelėmis aplink blakstienas ir kitas akies sritis, pavyzdžiui, vokus“, – paaiškina specialistė.
A. Ramanauskaitės teigimu, visi suaugę žmonės turi bent vieną šių erkučių rūšį: „Demodex yra natūralūs suaugusių žmonių odos ir plaukų gyventojai. Tik vaikams iki penkerių metų amžiaus jie nustatomi retai.“
Gydytoja dermatovenerologė-trichologė nurodo, kad veido erkučių sukeltas odos ar akių uždegimo paūmėjimas dažniau pastebimas pavasario ar vasaros laikotarpiu, nes jos yra aktyviausios esant 30–40 laipsnių temperatūrai.
Veido erkutes išduodantys simptomai
A. Ramanauskaitės teigimu, veido erkutes išduodantys požymiai yra nespecifiniai: niežėjimas, odos jautrumas, paraudimas, pleiskanojantys veido odos plotai, dėmės, spuogeliai, mazgeliai, folikulitas, egzema. Taip pat gali atsirasti akių sudirgimas, paraudimas, pleiskanojimas vokų srityje, blakstienų slinkimas.
„Padidintas kiekis Demodex erkučių randams esant tokiems odos susirgimams kaip Demodex folliculorum, rožinė, perioralinis dermatitas, demodekozinis abscesas ir kitiems“, – komentuoja pašnekovė.
Pasak gydytojos dermatovenerologės-trichologės, esant gausesniam Demodex erkučių kiekiui ir susilpnėjusiam imunitetui, pavyzdžiui, po transplantacijos, ŽIV, vartojant vaistus ar esant tokioms imunosupresinėms būklėms kaip onkologija, galimi odos bėrimai: demodikozė, Demodex sukeltas blefaritas, vokų dermatitas.
Todėl esant bėrimams veide ar pleiskanojimui, A. Ramanauskaitė rekomenduoja kreiptis į gydytoją dermatovenerologą, o atsiradus bėrimams vokuose – į oftalmologą.
Veido erkučių gydymas
Specialistė nurodo, kad veido erkučių gydymas priklauso nuo simptomatikos ir bėrimo vietos. Tačiau, pasak A. Ramanauskaitės, žmonėms, susidūrusiems su šia problema, svarbu atkreipti dėmesį į keletą dalykų.
„Skiriama tinkama veido higiena, ypač tinka produktai su arbatmedžio aliejumi, švelni nedirginanti odos ir plaukų priežiūra. Taikomas gydymas vietinias tepamais vaistais, akių lašais, taip pat ir geriamais vaistais“, – pasakoja ji.
Gydytoja dermatovenerologė-trichologė sako, kad nors veido erkutės nekelia didelio pavojaus žmogaus sveikatai, dėl šios problemos gali atsirasti diskomfortas ir minėti nemalonūs požymiai, tokie kaip odos niežėjimas, paraudimas, jautrumas, blakstienų ar antakių retėjimas.