Prieš 9 metus profilaktinio vizito metu pas akušerę Gražina sulaukė žinios, kuri apvertė jos gyvenimą aukštyn kojomis – gimdos kaklelyje aptikti pakitimai, rodantys rimtas problemas.
Po detalių tyrimų jai buvo nustatyta gniuždanti diagnozė – pirmos stadijos gimdos kaklelio vėžys. Tačiau gyvenimo smūgiai tuo nesibaigė. Praėjusiais metais Gražinai teko išgyventi skaudžią netektį – mirė jos mylimas tėtis.
Nejautė jokių simptomų
Apie onkologinę ligą Gražina sužinojo apsilankiusi pas akušerę, kai po natūralaus gimdymo nusprendė profilaktiškai pasitikrinti savo sveikatą. Vizito metu gydytojai aptiko pakitimus gimdos kaklelyje ir nukreipė ją atlikti išsamesnius tyrimus.
„Vėliau paėmė biopsiją iš gimdos kaklelio ir pasitvirtino, kad visgi tai yra pirmos stadijos vėžys. Atsakymo iš laboratorijos biopsijos reikėjo palaukti, bet viskas vyko mėnesio laikotarpyje“, – prisimena ji.
Gražina prisipažįsta, kad gimdos kaklelio vėžys jai buvo visiškai netikėtas – jokių ligos simptomų nejautė ir jautėsi visiškai sveika. Kalbėdama apie tai, kaip diagnozė pakeitė jos gyvenimą, moteris pabrėžia, kad didžiausią įtaką ji padarė psichologinei būsenai.
„Buvo labai sunku buvo patikėti, kad šiais laikais vėžys nėra mirties nuosprendis, o liga yra pilnai išgydoma, nes tokios diagnozės, kaip bebūtų, tikrai neišgirstame kiekvieną dieną“, – teigia pašnekovė.
Pasak moters, jai buvo šokas, nes „lygioje vietoje“ išgirsti tokią diagnozę, būnant su kūdikiu ant rankų, yra sunku.
„Aš galvojau: „Viskas, reikia ruoštis laidotuvėms“. Pati save tą akimirką praktiškai buvau palaidojus, nors aš ėjau atsakymų (biopsijos, – aut. past.), turėjau nuojautą, kad man onkologijos diagnozę vis tik patvirtins, bet turėjau mažą viltį, kad visgi mane nuojauta apgavo.
Pasirodo, mano intuicija yra šimtaprocentinė ir ne kartą gyvenime supratau, kad aš turiu jos klausyti, net tada, kai ji man sako tai, kas nepatinka“, – liūdesio balse neslėpė moteris.
Skyrybos ir mirties baimė
Po diagnozės Gražinai buvo paskirtas gydymas radioterapija ir ji pradėjo kruopščiai laikytis visų medikų rekomendacijų. Šis gyvenimo etapas buvo itin sudėtingas – per dvejus su puse metų moteriai teko iškęsti daugybę operacijų.
„Turėjau kūdikį ant rankų, o vyras pradėjo eiti į priklausomybes, tiek lošimas, tiek alkoholio vartojimas, ir tuo metu supratau, kad jis nepadeda mano problemų išspręsti, nesirūpina nei manimi, nei dukra, o sukelia papildomų problemų, todėl aš nusprendžiau dar ir išsiskirti“, – atskleidžia ji.
Tuo metu prasidėjo intensyvi Gražinos kelionė po gydymo įstaigas. Tarp operacijų būdavo vos kelių mėnesių pertraukos, po kurių vėl laukdavo vizitai į polikliniką, kraujo tyrimai, operacijos ir reabilitacija. Kai atrodė, kad situacija pradeda gerėti ir viskas rimsta, vėl užklupdavo skausmai, komplikacijos ir dar viena operacija.
Gražina prisipažįsta, kad psichologiškai šis laikotarpis buvo kur kas sunkesnis nei fiziškai. Nors fizinis skausmas nebuvo nepakeliamas, ją labiausiai gąsdino mirties baimė ir nežinia dėl dukros ateities.
„Mačiau, kaip santykiai su vyru prastėja – dukra nejautė tėčio rūpesčio ir meilės. Mane kankino mintis, kas nutiktų, jei manęs neliktų, nes dukros laukiau net 10 metų.
Ilgą laiką nepavyko pastoti, o po gydymų daugiau vaikų susilaukti nebegaliu. Ji yra tikras, vienintelis ir nepakartojamas stebuklas“, – jautriais žodžiais apie dukrą atsiliepia pašnekovė.
1 akimirkos nepamirš visą gyvenimą
Nors chemoterapijos Gražinai neprireikė, iki pirmosios, net 8 valandas trukusios operacijos, nebuvo aišku, ar jos vis dėlto nereikės. Tuo metu naujagimė dukra buvo visiškai priklausoma nuo mamos, nes buvo žindomas kūdikis, todėl Gražinai teko pasirūpinti dukros maitinimu.
„Ji (dukra, – aut. past.) manęs pralaukė visą operacijos laikotarpį. Man buvo vaistai, medikamentai ir narkozė suderinti su žindymu, kad jeigu vis tik chemoterapijos nereikės, aš galėčiau ir toliau žindyti mergaitę“, – pabrėžia ji.
Gražina pasakoja, kad viena laimingiausių akimirkų jos gyvenime buvo ta, kai po operacijos ji vėl pamatė savo dukrą. Jos mama atnešė kūdikį į reanimaciją ir šią akimirką moteris prisimins visą gyvenimą.
„Kai dukra mane pamatė gulinčią lovoje, mano vaikas spurdėjo ir verkė iš to džiaugsmo, kad ji mane pamatė. Tai buvo viena laimingiausių akimirkų mano gyvenime, neskaitant tos akimirkos, kai sužinojau, kad laukiausi“, – pasakoja pašnekovė.
Paklausta apie artimųjų reakciją į diagnozę, moteris atskleidė, kad visi stengėsi ją palaikyti ir įtikinti, jog ši liga šiandien nebėra mirties nuosprendis. Jie darė viską, kad moteris suprastų, jog gimdos kaklelio vėžys, diagnozuotas ankstyvoje stadijoje, yra visiškai pagydomas – tą patį pabrėžė ir gydytojai.
„Gimdos kaklelio vėžys yra gana dažnas susirgimas, tačiau, jei jis diagnozuojamas anksti, yra visiškai išgydomas. Palaipsniui aš patikėjau, kad pasveiksiu, tačiau tam reikėjo daug laiko, artimųjų pagalbos ir draugų palaikymo“, – sako Gražina ir priduria, kad šiandien ji jau turi 8 metus remisijos.
Siunčia patarimą
Gimdos kaklelio vėžio diagnozė iš esmės pakeitė moters požiūrį į gyvenimą. Ji teigia, kad išmoko vertinti žmones ir suprasti, jog gyvenimas yra labai laikinas ir trapus. Vėžio diagnozė atnešė suvokimą, kad dažnai gyvename tarsi amžinai, tačiau niekas nežino, kiek turime laiko.
„Mes atidėliojame svarbius dalykus – svajonių keliones, skambutį mamai ar gerai draugei, galbūt vizitą pas mylimą žmogų: „Gal rytoj, nes šiandien turiu svarbesnių reikalų.“ Liga labai perdėliojo mano vertybes.
Prioritetas numeris vienas mano gyvenime dabar esu aš, nes kai aš esu kokybiška, tada esu kokybiška ir dukrai, ir mamai, ir darbui, kolektyvui – esu kokybiška visiems“, – sako ji.
Gražina taip pat turi patarimų žmonėms, susiduriantiems su onkologinėmis ligomis.
„Linkiu pasitikėti medikais ir neprarasti vilties, nes viltis ir tikėjimas buvo mano varikliai, vedę mane į priekį. Reikia atrasti priežastį, dėl kurios norėtum gyventi ir nepalūžti.
Mano priežastis buvo 10 metų laukta dukra. Visi mes turime šių priežasčių, tačiau kartais jas pamirštame arba neįvertiname. Jei gyvename ne tik dėl savęs, turime surasti kitas priežastis, jei viduje jų nėra“, – pataria ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!