• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

10 ugnikalnių, prieš kuriuos Eyjafjallajokull yra niekis

Islandijos ugnikalnio Eyjafjallajokull dar prieš kelis mėnesius niekas nežinojo ( ir iki šiol beveik niekas nesugeba ištarti jo vardo), tačiau po vieno išsiveržimo jis sugebėjo „ant žemės nuleisti“ dešimtis tūkstančių lėktuvų. Per šešias dienas oro linijos prarado beveik 2 mlrd. JAV dolerių, ant žemės panikos apimti blaškėsi dešimtys tūkstančių keleivių. Tačiau tai yra niekis palyginus su kai kuriais ugnikalniais, kurių išsiveržimai gali pareikalauti daugybės žmonių aukų.

REKLAMA
REKLAMA

1. Sakurajima, Japonija

Nuo pat 1955 Sakurajima, esantis Kiušiu saloje Japonijoje, kartais vadinamas Rytų Vezuvijumi, išsiveržinėja beveik nuolat. Dėl to, jog yra tankiai apgyvendintoje vietoje, jis laikomas vienu pavojingiausių pasaulio ugnikalnių. Kagoshimos mieste, esančiame tik už kelių kilometrų nuo Sakurajimos, kuriame gyvena beveik 700 000 žmonių, yra įrengtos netgi specialios slėptuvės, kur gyventojai gali gelbėtis išsiveržimo atveju. Paskutinis išsiveržimas, kurio metu pelenai pasklido 2 km atstumu, įvyko 2009-ųjų kovą,

REKLAMA

2. Etna, Italija

Etna yra aktyviausias ir aukščiausias Europos (3 300 m) ugnikalnis, tad jo naikinamoji galia – milžiniška. Ugnikalnis tebeveikia ir kelia nuolatinę grėsmę Sicilijos gyventojams. Paskutinis pavojingas išsiveržimas įvyko 1669-aisais, kuomet po lava ir pelenais buvo sunaikinta daug mažų miestelių bei dalis senovinio Catania miesto. 1992-aisaiais baiminantis, jog lavos upeliai pasieks Zafferana, kurioje gyvena apie 8000 žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

3. Kilauea, Havajai

Kilauea – aktyviausias pasaulyje ugnikalnis ilgą laiką laikytas nepavojingu, mat per jo išsiveržimus žūdavo palyginus nedaug žmonių. Tačiau neseniai mokslininkai atskleidė tikrąjį Kilauea pavojų – regis, jo krateryje yra storas pelenų ir akmenų sluoksnis, kuris, išsiveržimo atveju, keltų pavojų lėktuvams. Golfo kamuoliuko dydžio uolos gabalai gali būti „išspjauti“ net į 17 kilometrų aukštį. Tiesa, paskutinį syki tokie išsiveržimai buvo prieš 500 ir 200 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Cotopaxi, Ekvadoras

Cotapaxi, vienas aukščiausių tarp aktyvių ugnikalnių (5897 m.), yra Ramųjį vandenyną juosiančio „ugnies žiedo“ dalis. Nuo 1783-ių ugnikalnis išsiveržė daugiau nei 50 kartų, keldamas grėsmę greta esantiems miestams ir kaimams. Ne veltui baiminamasi – šalies sostinė Quito, kurioje gyvena daugiau nei 1 mln. žmonių yra tik už 60 km nuo ugnikalnio. Istorinis Latacungos miestas, už 25 kilometrų, buvo sunaikintas net keturis kartus.

REKLAMA

5. Vezuvijus, Italija

Legendinis Vezuvijaus kalnas, esantis netoli Neapolio jau pademonstravo savo griaunančią jėgą. 79 mūsų eros metais jo išsiveržimas palaidojo Pomėjos ir Herkulanumo miestus, kuriuose gyveno apie 25 000 žmonių. Šiuo metu jis laikomas itin pavojingu ne tik dėl to, jog aplink jį esančiuose miestuose gyvena apie 3 mln. žmonių, bet ir dėl to, jog jau seniai nebuvo jokio išsiveržimo, o kuo ilgesnis laukimo periodas, tuo stipresnis jis bus. Anksčiau ugnikalniui suaktyvėjus pelenai užtemdydavo didelę dalį Europos.

REKLAMA

6. Merapi, Indonezija

Idonezietiškai „merapi“ reiškia „ugnies kalną“. Pavojingiausias šalies vulkanas paprastai išsiveržia kartą per 10 metų, sukeldamas rimtą pavojų aplink gyvenantiems žmonėms. 2006-aisiais jam išsiveržus žuvo 5000 žmonių, 200 000 neteko namų dėl po išsiveržimo sekusių požeminių smūgių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7. Nyiragongo, Kongas

Nyiragongo ir greta esantis Nyamuragira „atsakingi“ už 40 proc. visų juodajame žemyne įvykstančių žemės drebėjimų. Kadangi ugnikalnis yra ties konstruktyviąja plokščių sandūra, jo išmetama lava yra itin skysta ir kelia didelį pavojų aplinkinėms gyvenvietėms. 1977-aisais lavos upeliai srūvantys nuo kalno šlaitų nužudė bent 100žmonių ( kai kurie pranešimai teigia, jog tūkstančius). 2002 –aisiais lava pasiekė Gomos miestą, sunaikindama bent 15 proc. jo pastatų ir palikdama 120 000 žmonių be namų. 45 Gomos gyventojai žuvo.

REKLAMA

8. Popocatepetl, Meksika

Dar vienas potencialus žudikas – Popocatepetl ugnikalnis esantis tik už 70 kilometrų nuo Meksiko miesto (kuriame gyvena „viso labo“ 9 mln. žmonių). „Rūkstančiu kalnu“ vadinamas ugnikalnis, vienas didžiausių šalyje, per šimtmetį yra išsiveržęs apie 20 kartų. 2000-aisiais dešimtys tūkstančių žmonių buvo evakuoti prieš pat stiprų išsiveržimą ir po jo kilusio ledynų, dengiančių kalno viršūnę, masinį tirpimą.

REKLAMA

9. Teidė, Ispanija

Aukščiausia Ispanijos viršukalnė ( 3718 m), Teidė yra Kanarų salose. Šis kalnas, stūksantis senesnio ugnikalnio krateryje šiuo metu miega, tačiau baiminamasi, jog artimiausioje ateityje jis pabus. Kadangi ilgai buvo neaktyvus, išsiveržimas prilygs Merapi bei Vezuvijaus „pasispjaudymams“. Tarptautinė vulkanologijos asociacija įvardino šį ugnikalnį kaip vieną pavojingiausių šiuo metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

10. Rainier kalnas, JAV

Taikiai atrodantys Ranier kainas, tiesa pasakius yra aktyvus ugnikalnis, galintis sunaikinti viską, kas yra aplinkui. Tik už 87 kilometrų nuo vulkano yra Sietlas - vienas didžiausių Vakarinės JAV pakrantės miestų. Nepaisant to, jog paskutinis rimtas išsiveržimas buvo XIX a., tačiau purvo ir pelenų nuošliaužos kelia rimtą pavojų: viena vertus, jog gali pasiekti netgi Sietlo senamiestį bei sukelti cunamį Vašingtono ežere.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų