• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Reikia žinoti ne tik obuolių sunokimo požymius, bet ir kaip juos tinkamai nuskinti.

12

Reikia žinoti ne tik obuolių sunokimo požymius, bet ir kaip juos tinkamai nuskinti.

REKLAMA

Obuolių sunokimo laikas

Visas obuolių rūšis galima suskirstyti į tris dideles grupes, atsižvelgiant į jų sunokimo laiką. Vasariniai obuoliai pradeda bręsti rugpjūtį.

Juos reikia suvartoti greitai, nes jie netinkami ilgai laikyti. Iš vasarinių obuolių verdama obuolienė, kompotai, spaudžiamos sultys, jų galima prisidžiovinti žiemai. Rudeniniai obuoliai imami nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo pradžios. Išsilaiko apie 4 mėnesius. Vėliau gali būti perdirbti. Žieminiai – ištvermingiausi.

Juos tinkamai nuskynus, galima išlaikyti iki pavasario. Žieminių obuolių derlius imamas nuo rugsėjo vidurio iki spalio pradžios. Jie savo tikrąjį skonį įgauna juos laikant.

REKLAMA
REKLAMA

Eksperimentas

Obuolių derlius imamas atsižvelgiant į jų sunokimo laiką ir tikslą, kuriam reikalingi vaisiai. Laiką, kada reikia skinti obuolių derlių, patyrę sodininkai nustato iš akies arba pagal krituolių skaičių. Bet esama ir kitų požymių, į kuriuos verta atkreipti dėmesį. Jei paspaudus obuolio odelę, neatsirado įdubos, jis dar nesunokęs; jei plyšo – pernokęs, o jei liko negilus įdubimas, laikas rinkti derlių.

REKLAMA

Išoriniai obuolių sunokimo požymiai: vaisiai ryškūs, be kirmgraužų, vidutinio dydžio (atitinkančio obuolių rūšį), sėklos – rudos spalvos, minkštimas – baltas arba kreminis. Skonis: sultingi, turi obuolių rūšiai charakteringą skonį, lengva perpjauti į dalis. Pabandykite namuose atlikti tokį eksperimentą.

Paimkite 1 litrą distiliuoto vandens ir jame ištirpinkite 1 gramą jodo ir 4 gramus kalio jodido. Per pusę perpjautą obuolį panardinkite į tirpalą 2 minutėms.

REKLAMA
REKLAMA

Jei kraštai ir vidurys mėlynas, obuolys nesunokęs – daug krakmolo. Mėlyni kraštai ir geltonas vidurys – sunokęs obuolys. Nėra mėlynos spalvos, o viskas geltona – vaisius pernoko. Paprastai laikomasi nerašytos taisyklės: geriau nuskinti ne visai sunokusius obuolius, nei laukti, kol jie pernoks.

Derliaus ėmimas

Sodininkams būtina žinoti svarbias obuolių derliaus surinkimo subtilybes. Tai padeda ilgiau išlaikyti vaisius ir juos transportuoti. Svarbu pasirinkti šiltą, saulėtą rudens dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbą pradėti nuo pietų, kai nudžius po nakties ant vaisių susikaupusi drėgmė. Pirmiausia reikia surinkti nuo žemės visus obuolius, sulaužytas šakeles ir tik tuomet pradėti raškyti obuolius. Pradėti nuo apatinių šakelių, paskui pereiti prie aukštesnių. Tokiu būdu sumažės krintančių obuolių skaičius.

Obuolius derėtų pradėti skinti nuo pietinės pusės – ten jie greičiau sunoksta. Raškant obuolį, reikia apglėbti jį visa ranka, smiliumi prispausti kotą. Vaisiai dedami į pintus krepšius, jei jų neturite – į kibirus (jų vidų išklokite maišo audeklu ar tankiu audiniu).

REKLAMA

Visus pažeistus, sukirmijusius ir papuvusius obuolius rinkite atskirai kartu su krituoliais. Juos galima vartoti iškart ar perdirbti. Žieminių obuolių rūšys turi savo ypatumų. Jei užklupo ankstyvas ruduo, o šalčiai greitai artėja, nereikia laukti ankstyvųjų šalnų. Vėlyvosios rūšys nors ir nebijo šalčio, bet ilgai neišsilaikys. Todėl visus vaisius reikia nurinkti atsižvelgiant į klimato sąlygas.

Obuoliai sunoks jiems skirtose laikymo patalpose. Laikykitės visų obuolių derliaus nuėmimo subtilybių. Priešingu atveju dalis vaisių suges anksčiau laiko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų