Skaičiuojama, kad vienam iš 37 šiuo metu Didžiojoje Britanijoje gyvenančių žmonių anksčiau ar vėliau bus diagnozuota Parkinsono liga. Nors ši liga pasižymi drebuliu, lėtais judesiais ir raumenų stingimu, yra vienas ligos požymis, kurį galima pastebėti veide. Tai – vadinamoji „kaukė“. Ekspertai iš „Parkinson's Foundation“ aiškina, kas yra „kaukė“ ir kaip ją pastebėti.
Kiek dažniau pasitaiko vyrams, nei moterims
Parkinsono liga susiformuoja tuomet, kai tam tikros smegenų dalys su laiku pažeidžiamos. Tai kiek dažniau pasitaiko vyrams, nei moterims. Šie simptomai paprastai prasideda virš 50 metų amžiaus, bet vienu iš 20 atvejų pacientas pirmuosius simptomus pastebi iki 40 metų, rašo express.co.uk
Šios ligos simptomai nėra ryškūs ir tik juos pastebėjus galima pradėti gydymą, kuris simptomus sušvelnina ir gyvenimo kokybę palaiko kiek įmanoma ilgiau.
Parkinsono ligos požymiai ir simptomai yra šie:
-
Tremoras: Drebėjimas, kuris dažnai prasideda galūnės – rankose ar pirštuose. Kai kurie pacientai taip pat nevalinga trina nykštį į smilių – ir šis simptomas priskiriamas tremorui. Rankos gali drebėti net ir visiškai atpalaiduotos.
-
Sulėtėję judesiai: Su laiku Parkinsono liga sulėtina judesius – tuomet patys paprasčiausi užsiėmimai pasidaro sunkūs ir atimantys daug laiko. Einant žingsnis gali trumpesnis. Gali būti sunku atsistoti nuo kėdės. Eidami pacientai gali vilkti pėdas paskui.
REKLAMAREKLAMA -
Sustingę raumenys: Raumenų sustingimas gali pasireikšti bet kurioje kūno vietoje. Sustingusius raumenis gali skaudėti, tai gali riboti judėjimą.
-
Sutrikusi laikysena ir pusiausvyra: Parkinsono liga sergantys pacientai gali stovėti susilenkę, o taip pat gali būti sunku išlaikyti pusiausvyrą.
-
Automatinių judesių neteikimas: Gali būti sunkiau atlikti nesąmoningus judesius, pavyzdžiui, sumirksėti, nusišypsoti ar einant siūbuoti rankas.
REKLAMAREKLAMAREKLAMA -
Kalbos pokyčiai: Pacientai kalba per tyliai, per greitai, mala žodžius ar prieš pradėdami kalbėti abejoja. Kalba gali būti labiau monotoniška, nei įprastai, gali trūkti įprastinių intonacijų.
-
Rašymo pokyčiai: Rašyti gali būti sunku, raštas gali būti labai smulkus.
Kurio požymio veide geriau nepraleisti pro akis
Gerai žinoma, kad dėl Parkinsono ligos stinga raumenys. Tačiau vienas dalykas, kurio daugelis žmonių nepastebi, nebent patys sirgtų šia liga, yra tai, kaip Parkinsonas paveikia veido raumenis. Ekspertai iš šia liga sergančių žmonių bendruomenės šį simptomą vadina „Parkinsono kauke“.
Jei jums dažnai sako, kad atrodote labai rimti, liūdni ar pikti, kai iš tiesų taip visai nesijaučiate, tai gali būti Parkinsono ligos požymis. Kai kurie pacientai sako, kad tai buvo vienas iš tų požymių, į kurį jie pirmiausia atkreipė dėmesį ir dėl kurio kreipėsi į medikus.
Kai galvojame apie raumenis, kurie gali stingti ar sulėtėti, paprastai į galvą ateina kojos, rankos, pilvo raumenys, pečiai, nugara ar kitos kūno dalys, kurias treniruojame, tačiau „Parkinson‘s Foundation“ primena, kad toks pat sustingimas ir lėtumas, kuris trukdo vaikščioti ir užsiimti kita veikla, gali turėti ir subtilesnių pasekmių, pavyzdžiui, gali pasikeisti veido išraiškos – būtent šis fenomenas vadinamas hipomimija arba „kauke“.
Šios asociacijos tinklapyje rašoma: „Kai veido raumenys sustingsta ir nebejuda, gali būti sunku nusišypsoti, pakelti antakius ar kitaip veido raumenimis reikšti savo jausmus, o tai labai svarbi žmogiškos komunikacijos dalis.
Kartais žmonės gali pagalvoti, kad visada esate liūdni
Kartu su kalbos pokyčiais, būdingais Parkinsono ligai, pavyzdžiui, tyliu balsu, veido maskavimas padaro taip, kad kitiems žmonėms sunku interpretuoti jūsų nuotaiką ir ketinimus. Kartais žmonės gali pagalvoti, kad visą laiką esate liūdni, o tai gali būti labai nemalonu, jei kas nors visą laiką klausinėja, kas nutiko ir ar gerai jaučiatės. Visgi, verta pastebėti, kad nuotaikos svyravimai ir depresija su Parkinsono liga yra dažni ir pagydomi dalykai, todėl svarbu būti nuoširdiems patiems su savimi ir kreiptis pagalbos.
Greičiausiai Parkinsono ligai suvaldyti prireiks gerti vaistus, o kai kurių vaistų šalutinis poveikis yra toks pat veidas be išraiškos, kuris dingsta tik nustojus gerti vaistus. Tačiau yra ir vaistų, padedančių panaikinti Parkinsono ligos simptomus, įskaitant ir vadinamąją „kaukę“.
„Parkinson‘s Foundation“ tinklapyje patariama: „Taip pat gera mintis yra šeimos gydytojo paprašyti nukreipimo pas kalbos ir šnekos patologijų specialistą. Yra veido pratimų, kurie padeda „kaukę“ mažinti, o taip pat sprendžia ir kitas problemas – sunkumą kalbėti ir ryti.“