Net jei tualetas atrodo kur kas švaresnis nei „blogiausias Škotijos tualetas“ 1996 m. filme „Traukinių žymėjimas“, jums nereikia priminti, kad tualetas, nesvarbu, viešasis ar namų, tikriausiai nėra sveikatos ir higienos rojus, rašoma unilad.com.
Pataria atlikti vieną veiksmą
Tačiau be kruopštaus rankų plovimo, reikia atkreipti dėmesį į dar vieną elgesio detalę, dėl kurios galime įkvėpti kenksmingų bakterijų.
Mokslininkai nustatė, kad nuleidžiant vandenį tualete yra ne visai pašalinamas tualete besilaikančių mikrobų konglomeratas.
Iš tiesų, nuleidžiant vandenį į orą išmetami maži vandens lašeliai, kuriuose gali būti fekalinių bakterijų, tokių kaip „E. coli“, „auksinis stafilokokas“ (lot. S. aureus) ir „kampilobakterija“.
Akivaizdu, kad kvėpuoti šiais lašeliais nėra gerai, nes galime susirgti įvairiomis ligomis ir turėti sveikatos problemų – nuo skrandžio bakterijų iki kvėpavimo takų infekcijos.
Laimei, nuo ligų galime apsisaugoti vienu paprastu veiksmu – nuleisdami tualeto dangtį žemyn.
Airijos Korko universitetinio koledžo mokslininkų duomenimis, nuleidus tualeto dangtį žemyn, ore esančių dalelių kiekis gali sumažėti net 50 proc.
Atliko tyrimą
Komanda savaitę tyrė bendrą tualetą ir bioaerozolių jutikliu matavo dalelių skaičių ir dydį. Jie nustatė, kad nuleidus vandenį dangčiu žemyn mažesnių lašelių sumažėja 30-60 proc.
Kitame tyrime Kinijoje buvo stebimi du tualetai biurų pastate, lyginant tualetą, kuriame žmonės prieš naudodamiesi juo pritūpia, ir kitą tualetą su bidė.
Mokslininkai, naudodami tikras žmonių išmatas, ištyrė ore esančias bakterijas, kai tualetai buvo nuleidžiami, ir palygino jas su bakterijomis, esančiomis tualetuose, kai jie buvo nuleidžiami tušti.
Tyrėjai pastebėjo, kad bidė tualetai yra panašūs į sėdimus tualetus, kuriuos tikriausiai turite savo namuose.
Bet kokiu atveju, jie nustatė panašius bauginančius rezultatus: kai klozetas buvo tuščias, ore po nuleidimo buvo 16-27 proc. mažiau E. coli bakterijų ir 25-43 proc. mažiau S. aureus bakterijų, palyginti su tuščiu klozetu, kai jis buvo pilnas.
Be to, tyrimo metu nustatyta, kad gera ventiliacija gali padėti sumažinti ore esančių bakterijų dalelių, vadinamų bioaerozoliais, skaičių.
Tyrimui vadovavęs Vadžidas Ali iš Kinijos geomokslų universiteto sakė: Mūsų išvados rodo, kad bioaerozoliai viešosiose prausyklose kelia didelį pavojų sveikatai“.
Mokslininkas pridūrė: „Ventiliacijos sistemų tobulinimas optimizuojant ištraukiamųjų ventiliatorių efektyvumą ir oro apykaitos greitį gali veiksmingai sumažinti bioaerozolių koncentraciją ir jų poveikio riziką visuomenei.“
Kitais įrodymais nustatyta, kad bakterijos išlieka tualete praėjus kelioms minutėms po nuleidimo ir net po kelių nuleidimų, tačiau mokslininkai sutaria, kad prieš nuleidžiant vandenį uždarius dangtį sumažėtų į orą išmetamų bakterijų kiekis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!