Nerijaus Zabarausko auklėtiniams kelią į NKL finalinį ketvertą pastojo šį sezoną du kartus rimtai nervus patampiusi Jonavos „Petrochemos-Dexteros“ ekipa.
Pirmąją abiejų komandų akistatą Jonavoje rezultatu 100:87 laimėjo šeimininkai. Antrajame susitikime Šakiuose 100:94 triumfavo „Vytis“.
Akivaizdu, kad ketvirtfinalyje, kuriame bus žaidžiama iki trijų pergalių, šakiečiams prireiks atiduoti labai daug, kad pabaiga būtų laiminga.
Pasižiūrėkime, kokias tris svarbiausias užduotis „Vyčio“ krepšininkai turi įgyvendinti, kad perliptų „Petrochemos-Dexteros“ barjerą ir patektų tarp keturių stipriausių NKL čempionato komandų.
1. Atakuoti baudos aikštelę
Abiejuose sezono mačuose su jonaviškiais „Vyčio“ puolimas veikė sėkmingai – pirmojoje akistatoje pelnyti 87 taškai, antrojoje – 100. Kertinis elementas, leidęs rungtyniauti rezultatyviai – žaidimas per baudos aikštelę ir sėkmingas progų realizavimas.
Abejuose mačuose „Vyčio“ krepšininkai dvitaškius metė bendru 66 proc. taiklumu. Jie nuolat terorizavo jonaviškių gynybą prasiveržimais į baudos aikštelę ar kartodami netaiklius metimus (vidutiniškai puolime atkovojo 10,5 kamuolio).
Kadangi Jonavos komandoje svarbesnį vaidmenį vaidina vos trys krepšininkai, kurių ūgis siekia 200 cm, o aukščiausias yra Henrikas Vorotnikovas (203 cm), „Vytis“ turi pasinaudoti ūgio persvara.
Pirmojoje akistatoje Karolis Brusokas puolime sugriebė net 6 kamuolius, o antrojoje, kartu su Marijumi Užupiu – po 4. Tai – papildomi šansai užpulti, tuo pačiu atimantys galimybes atakuoti „Petrochemos-Dexteros“ krepšininkams.
Prasiveržimai ir agresyvi kova dėl kamuolio puolime – ne vieninteliai būdai, kaip „Vytis“ gali žaloti varžovų gynybą.
Vienas „Petrochemos-Dexteros“ lyderių puolime H.Vorotnikovas dažniausiai būda rimta spraga gynyboje. Gana nerangus ir neatletiškas aukštaūgis turi rimtų problemų gindamasis prieš „pikenrolą“.
Antrajame susitikime „Vytis“ labai dažnai baudė jonaviškius žaisdamas „pikenrolą“ su Ignu Vaitkumi ir K.Brusoku. H.Vorotnikovas, kuris prižiūrėdavo K.Brusoką, nespėdavo sustabdyti „Vyčio“ žaidėjo prasiveržimo į baudos aikštelę po susikeitimo, tuo pačiu eikvodamas jėgas sunkiu darbu gynyboje.
Galiausiai, Jonavos komanda yra dažniausiai taisykles pažeidžianti ekipa NKL čempionate. Per susitikimą jonaviškiai vidutiniškai prasižengia 24,5 karto. Agresyvus žaidimas prasiveržimais provokuotų „Petrochemos-Dexteros“ žaidėjus pažeisti taisykles, kas leistų surinkti daug lengvų taškų baudų metimais.
2. H.Vorotnikovo faktorius
Abejuose sezono mačuose su „Vyčiu“ jonaviškius į priekį tempė H.Vorotnikovas. Komandos veteranas vidutiniškai rinko po 25 taškus ir atkovojo 6,5 kamuolio. Tai, kaip „Vyčiui“ seksis tvarkytis su „Petrochemos-Dexteros“ aukštaūgiu, labai svariai prisidės prie galutinės sėkmės.
H.Vorotnikovas didžiąją savo taškų dalį pelno žaisdamas „du prieš du“, mesdamas baudų metimus arba atakuodamas iš toli. Nors jis yra priekinės linijos žaidėjas, „Vytis“ negali šio krepšininko palikti laisvo prie tritaškio. H.Vorotnikovas yra taikliausias jonaviškių snaiperis, tolimus metimus realizuojantis 36 proc. tikslumu.
Tam, kad pristabdytų H.Vorotnikovą, „Vyčio“ žaidėjai turi ne tik nepalikti aukštaūgio be priežiūros tolimose distancijose, tačiau ir sutankinti gynybą baudos aikštelę, kai jis kerta link krepšio arba priima kamuolį „ant ūso“.
3. Grubi gynyba, uždarant kelius link krepšio
Būtent koncentracija į baudos aikštelę gynyboje „Vyčiui“ gali padėti ne tik neutralizuoti H.Vorotnikovą, tačiau ir „Petrochemos-Dexteros“ puolimą, kuris šį sezoną šakiškiams buvo rimtas iššūkis.
Pirmajame mače jonaviškiai įmetė 100 taškų, o antrajame – 94. Tuo tarpu vidutiniškai „Vytis“ į savo krepšį varžovams šį sezoną leido pelnyti 78,2 taško. Verta pažymėti, kad ir jonaviškiai nėra geriausiai NKL čempionate puolanti komanda – vidutiniškai renka 74,9 taško.
Kaip kad pabrėžė Aurimas Birgelis, šioje serijoje „Vyčio“ sėkmė priklausys nuo gynybos. Jeigu šakiečiams pavyks pristabdyti jonaviškius bent jau iki jų pelnomų taškų vidurkio, tai jau bus žymi pažanga.
Šiame sezone puolime „Petrochema-Dextera“ prastokai daro du svarbius dalykus: meta tritaškius (30 proc.) ir baudų metimus (61,2 proc.).
Tiesa ta, kad baudų metimus jonaviškiai meta prasčiausiai tarp visų NKL komandų. Svarbiu rungtynių metu „Vytis“ gali drąsiai pažeisti taisykles prieš: Evaldą Aniulį (55 proc.), Dainių Gulbiną (48 proc.), Vytautą Kružiką (42 proc.) ar Karolį Šaruką (56 proc.).
Prastai baudas pataikantys Jonavos krepšininkai turėtų signalizuoti „Vyčio“ žaidėjams apie galimybę gintis itin agresyviai, ties pražangos riba. Taip, tokiu atveju šakiškiai dažnai pažeistų taisykles, tačiau labai tikėtina, kad atpildas būtų didesnis nei žala, varžovams stojus mesti baudų.
Aštuntfinalio serijoje su „Telšių“ ekipa „Petrochema-Dextera“ tragiškai realizavo tritaškius. Ketvirtose serijos rungtynėse jonaviškiai pataikė vos 1 tolimą metimą iš 16 (6 proc.). Bendrai per keturias rungtynes Jonavos ekipa įmetė vos 21 tritaškį iš 89 bandymų (24 proc.).
Prastas tritaškių pataikymas sąlygojo ir atitinkamą puolimo kokybę. Jonaviškiai toje serijoje vidutiniškai per keturis kėlinius rinko po 67 taškus. Tai – net beveik 8 taškais mažiau nei jų sezono vidurkis (74,9).
„Vytis“ turi pagrindo rizikuoti ir prie tritaškio linijos daugiau erdvės palikti E.Aniulį, kuris šiame sezone tolimus metimus realizuoja vos 26 proc. tikslumu, ir J.Vazalį, tai darantį 27 proc. taiklumu. Serijoje su „Telšiais“ tragiškai iš toli atakavo ir pagrindinis „Petrochemos-Dexteros“ snaiperis Ričardas Verbickas, pataikęs vos 7 tritaškius iš 29 (24 proc.).
Suteikdami daugiau laisvės minėtiems metikams „Vyčio“ krepšininkai gynyboje galėtų daugiau dėmesio skirti baudos aikštelės priežiūrai. Sutankinta gynyba neleistų jonaviškiams laisvai veržtis, ką jie daro sėkmingai.
Uždaręs jonaviškiams kelius link krepšio ir neutralizavęs H.Vorotnikovą „Vytis“ padėtų labai tvirtus pamatus pergalingai ketvirtfinalio serijai.
Ar šios užduotys bus pradėtos įgyvendinti, pamatysime jau šeštadienio popietę, 16 val., kai „Vytis“ namuose pradės ketvirtfinalio seriją.