Tačiau kelionės šiomis dienomis gali pasunkėti – keliuose, kaip įprasta, tikėtinas didesnis automobilių srautas, prastesnės oro sąlygos, o dėl įveikiamų ilgų atstumų vairavimui neretai trukdo ir nuovargis.
Statistika rodo – visa tai turi įtakos išaugusiam avaringumui, todėl ekspertai pataria, kaip išvengti nelaimių kelyje ir keliauti saugiai.
Rizika padidėja
Lietuvos kelių policijos tarnybos (LKPT) duomenimis, praėjusių metų spalio 31–lapkričio 2 dienomis šalies keliuose iš viso įvyko 173 eismo įvykiai, 86 iš jų – tamsiuoju paros metu. Laimei, žuvusiųjų per šiuos eismo įvykius nebuvo, tačiau 27 žmonės sužeisti, iš jų – 9 nepilnamečiai.
2022-ųjų spalio 31 diena buvo pirmadienis, o šiemet, Vėlines pratęsus dar vienu laisvadieniu, į sąrašą patektų ir lapkričio 3-oji, penktadienis. Pastarosios dienos, kaip rodo draudimo bendrovės ERGO duomenys, yra avaringiausios metuose. Per visus 2022-ųjų pirmadienius draudikai fiksavo beveik 6,5 tūkst. eismo įvykių, o praėjusių metų penktadieniais – vos keletu šimtų mažiau – 6,1 tūkst.
Draudimo bendrovės ERGO Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius pažymi – artėjant Vėlinėms, vairuotojai turėtų būti itin budrūs.
„Šiomis dienomis dauguma šalies gyventojų išvyksta aplankyti gimines, artimųjų kapus, keliauja ilgus atstumus po visą Lietuvą. Dėl šių priežasčių eismas keliuose tampa intensyvesnis, automobilių srautai išauga kelis kartus. Prie vairo taipogi sėda vairuotojai, kurie važinėja rečiau, yra primiršę vairavimo įgūdžius. Taip prie didesnių miestų kapinių susidaro spūstys, eismą apsunkina ir suprastėjusios oro sąlygos, anksčiau prasidedantis tamsusis paros metas. Visa tai reiktų prisiminti, tam pasiruošti bei keliones planuoti atsakingai“, – sako R. Pocius.
Pataria, kaip keliauti saugiai
Anot R. Pociaus, tinkamas pasiruošimas ilgoms kelionėms prasideda nuo automobilio techninės būklės įvertinimo. Ekspertas primena, jog kelių eismo taisyklės nurodo, kad vasarines padangas būtina pasikeisti žieminėmis arba universaliomis iki lapkričio 10-osios. Vis tik dažnai lapkričio pirmosiomis dienomis pasitaiko šalnų, sniego, kelius gali dengti plikledis. Tad planuojant keliones patartina nelaukti padangų keitimo termino pabaigos, o jas keisti atsižvelgiant į orų prognozę ir realias meteorologines sąlygas. Siekiant didesnio saugumo, taip pat reiktų patikrinti, ar gerai veikia automobilio priekiniai, priešrūkiniai ir stabdžių žibintai, posūkių indikatoriai.
„Saugiam eismui keliuose būtinas ir geras matomumas, švarūs automobilio stiklai, tvarkingai veikiantys valytuvai. Vėlinių laikotarpiu oro sąlygos dažnai nėra palankios: vairavimą apsunkina ankstyva tamsa, lietus, šlapdriba, šlapias asfaltas neretai atspindi šviesas. Šiuos iššūkius suvaldyti be techniškai tvarkingo automobilio yra sunku arba visai neįmanoma“, – akcentuoja draudiko atstovas.
Jis taip pat primena – šiemet spalio 29-ąją laikrodžių rodyklės bus sukamos viena valanda atgal. Tuo metu nuo lapkričio 1-osios keičiasi važiavimo greitis šalies autostradose. Šie pokyčiai, anot specialisto, labai svarbūs, kadangi taip pat gali koreguoti vairuotojų įpročius.
„Pastebima, kad laiko persukimas turi neigiamos įtakos sveikatai, miegui ir budrumui. Iš vienos pusės galime tapti mažiau atidūs, o iš kitos pusės – pamiršti, kad tamsusis paros metas prasidės anksčiau. Patariama keliones ir laiką planuoti iš anksto, laikytis saugaus atstumo ir greičio“, – teigia R. Pocius.
Galiausiai, jis vairuotojus ragina ypač atidžiai važiuoti per pėsčiųjų perėjas, sankryžas, šalia mokyklų, gyvenamosiose zonose. Anot R. Pociaus, šiose vietose, ypač tamsiuoju paros metu, būtina pasirūpinti pėsčiųjų, dviratininkų, elektrinių paspirtukų vairuotojų saugumu. Draudiko atstovas pastebi – šiemet per Vėlines kelionėms galime turėti išties daug laiko, todėl jas galime planuoti apgalvotai ir važiuoti saugiai.