Kasmet tūkstančiai vairuotojų pakliūna į diskutuotinas avarines situacijas, kuriose kiekviena puse jaučiasi teisi. Siekiant išvengti tokių situacijų, vairuotojai pradėjo naudoti vaizdo registratorius, kurie leidžia lengvai užfiksuoti avariją ar kitus, eismo taisyklių nesilaikančius dalyvius: dviratininkus, pėsčiuosius ar paspirtukininkus.
Jeigu esate vienas iš tų, kuris vaizdo registratorių naudoja kasdien, tačiau tuo pačiu planuoja kelionę į kitą Europos Sąjungos šalį – rekomenduojame pasitikrinti šios technologijos naudojimo taisykles skirtingose Europos šalyse.
Slovakija
Šioje šalyje leidžiama naudoti vaizdo registratorių ne tik asmeniniais tikslais. Vaizdo medžiaga gali būti naudojama kaip įrodymas įvykus avarijai.
Vokietija
Gerai išplėtotą greitkelių tinklą turinti Vokietija nedraudžia naudoti vaizdo registratorių. Vis dėlto, jeigu norite viešai paskelbti vaizdinę medžiagą, joje neturi matytis vairuotojo ar keleivių veidų. Taip pat draudžiama rodyti valstybinius numerius.
Prancūzija
Prancūzijoje taip pat leidžiama naudoti vaizdo registratorių, tačiau policijos pareigūnai gali jus sustabdyti ir patikrinti ar vaizdo registratorius neapriboja matymo lauko. Jeigu pateksite į avariją, vaizdinę medžiagą galima naudoti kaip įrodymą, tačiau ją iškart turite perduoti tik policijos pareigūnams.
Austrija
Šioje šalyje galiojantys įstatymai turi labai daug pilkųjų zonų. Vadovaujantis šalies įstatymais, bet kokias aplinką stebinčias vaizdo kameras reikia iš anksto užregistruoti, tačiau Austrijos automobilinkų klubas „OAMTC“ skelbia, jog šis reikalavimas vaizdo registratoriams negalioja. Filmuoti galite, bet viešinti vaizdo medžiagos negalite.
Bet kokia filmuota medžiaga, kurioje matyti valstybiniai numeriai, yra draudžiama. Už tokios vaizdinės medžiagos paskelbimą galite gauti iki 10 tūkst. siekiančią eurų baudą.
Šveicarija
Naudotis vaizdo registratoriumi nedraudžiama, tačiau iš pradžių turite atsižvelgti į keletą taisyklių.
Visų pirma – turite turėti svarią priežastį kodėl norite jį naudoti. Troškimas naudoti vaizdo registratorių vien dėl savęs ar noro įamžinti kelionę neužtenka.
Visų antra – visi vaizdo registratoriumi filmuojami asmenys turi žinoti, kad juos filmuojate.
Visų trečia – vaizdo registratoriumi galite užfiksuoti tik pačius svarbiausius įvykius, o ne dešimtis ar šimtus įprasto važiavimo kilometrų.
Graikija
Vaizdo registratoriai gali būti naudojami asmeniniam naudojimui, tačiau Graikijoje galiojantys įstatymai draudžia filmuotą medžiagą skelbti viešai. Filmuotą medžiagą galima naudoti tik kaip įrodymą, kai pareiškiami kaltinimai baudžiamosiose bylose.
Vengrija
Šioje šalyje galiojantys reikalavimai yra mažų mažiausiai keisti. Vaizdo registratorių galima naudoti asmeniniais tikslais, tačiau skirtingai nei kitose šalyse, Vengrijos įstatymai tiksliai neapibrėžia „naudoti asmeniniais tikslais“ sąvokos. Be to, būtina turėti nedidelės rezoliucijos vaizdo įrašą, bei būtina užtikrinti, kad įrašo niekas kitas nepanaudotų ne pagal paskirtį ir kad jis būtų ištrintas po penkių darbo dienų.
Belgija
Vaizdo registratorių galima naudoti asmeniniais tikslais, tačiau filmuotą medžiagą draudžiama skelbi viešai. Įrašas taip pat gali būti naudojamas kaip įrodymas, tačiau apie tai pirmiausia reikia pranešti visoms susijusioms šalims.
Portugalija
Šioje šalyje vaizdo registratorių negalima naudoti. Verta pažymėti, jog policijos pareigūnams automobilyje radus išjungtą vaizdo registratorių – galite turėti nemalonumų.
Liuksemburgas
Įvažiuodami į šią šalį paslėpkite vaizdo registratorių. Jį jums leidžiama turėti, bet juo naudotis draudžiama.
Lenkija
Mūsų kaimynėje šalyje galite naudoti vaizdo registratorių, tačiau filmuotą medžiagą galima paskelbti tik įgyvendinus duomenų apsaugos ir privatumo reikalavimus. Tai reiškia, jog filmuotoje medžiagoje negali matytis asmens ir automobilio registracijos duomenų.
Šalys, kurioje galioja viena taisyklė
Albanija, Baltarusija, Bosnija ir Hercegovina, Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Gruzija, Airija, Islandija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kroatija, Latvija, Lietuva, Makedonija, Malta, Moldova, Nyderlandai, Norvegija, Rumunija, Slovėnija, Serbija, Suomija, Švedija, Švedija, Turkija ir Suomija.
Kaip ir visur, taip ir šiose šalyse galioja viena taisyklė – kamera neturi užstoti vairuotojo matymo lauko, o filmuotoje medžiagoje neturi būti matomi vairuotojų veidai ir valstybiniai numeriai.