Antra, Jungtinėje Karalystėje gamina gerus alkotesterius. Jie yra populiarūs Lietuvoje, tačiau skirtingai nei Jungtinėje Karalystėje, Lietuvoje yra paplitę tokie kone nacionaliniai gėrimai kaip kefyras arba gira. Pavyzdžiui, vieno pieno perdirbimo bendrovės tinklalapyje nurodoma, kad kefyre dėl mielinio rūgimo susidaro alkoholis: vienos dienos rūgimo riebiame kefyre yra 0,2% alkoholio, dviejų dienų - 0,4%, trijų dienų - 0,6 %. Giros gamintojai ant savo gaminio oficialiai nurodo, kad giroje gali būti iki 1,2 % alkoholio – tai reiškia, kad prie vairo sėdintis asmuo ir vartojantis šiuos gėrimus legaliai į organizmą priima alkoholį, tad vargu, ar alkotesterio užsienio gamintojai numatė tokią neeilinę, bet alkotesterio rezultatus galinčią nulemti aplinkybę, juolab jeigu asmuo išgėrė vieną bokalą alaus ir vieną bokalą giros. Tad nevertėtų labai kritikuoti ir politikus, kurie viešai replikuoja apie giros įtaką organizmui.
Prieš atliekant kraujo tyrimą laboratorijoje gydytojas asmeniui iš pradžių duoda papūsti į alkotesterį. Analizuojant specialistų išvadas, matyti, kad prieš pat kraujo paėmimą alkotesteris rodė 0,2 promilės alkoholio, o iš karto paimtas kraujo mėginys ir pagal jį atliktas kraujo tyrimas pateikdavo 0,00 promilių rezultatą. Skirtumai tarp techninių galimybių dažnai būna tiesiog akivaizdūs.
Trečia, alkotesterio instrukcijoje nurodoma, kad prietaiso darbinė temperatūra yra nuo -5 iki +50 laipsnių. Jeigu asmuo buvo tikrinamas lauko sąlygomis žiemos metu, kai temperatūra siekė -15 laipsnių, galima daryti prielaidas, kad prietaisas galėjo rodyti netikslius duomenis. Gamintojas deklaruoja, kad esant kitoms sąlygoms, prietaisas apskritai neveiktų, bet jeigu jis sugebėjo veikti, tai ar visiškai tikslius rezultatus apskritai jis rodė (?).
Ketvirta, kiekvienam alkotesteriui yra išduodamas patikros sertifikatas iš kurio matosi, kada buvo atlikta paskutinė patikra ir iki kada ši patikra galioja. Dažniausiai visiems alkotesteriams yra nustatomas bendras šešerių mėnesių terminas. Vis dėlto, susipažinus su vieno iš plačiai naudojamų alkotesterio modelių instrukcija anglų kalba, matyti, kad jo gamintojas įtvirtina, kad norint, jog X modelis veiktų visu pajėgumu ir tiksliai, jo kalibravimas turi būti tikrinamas periodiškai, pavyzdžiui, kas du mėnesius <...>. Vadinasi, jeigu patikrinimas buvo atliekamas sertifikato galiojimui dar nepasibaigus, bet tam galiojimui einant link pabaigos, galima teigti, kad ir čia yra erdvės abejoti, ar alkotesteris tikrinimo metu funkcionavo tiksliai ir ar nebuvo reikalinga atlikti eilinės metrologinės patikros anksčiau nei baigia galioti išduotas sertifikatas. Tuo labiau, kad naujas sertifikavimas įprastai reikalaujamas po šešių mėnesių, nors kaip minėta, gamintojas nurodo, kad naujo sertifikavimo gali prireikti jau ir po dviejų mėnesių naudojimo. Teisminis ginčas ir bylos tyrimas (pasitelkiant ir ekspertus) gali atskleisti įdomių detalių, o teisėjai turi būti itin aktyvūs ir dėmesingi tokiose bylose.
Penkta, eilinio reido metu asmeniui duodama tik pasitikrinti alkotesteriu ir pagal gautus duomenis priimamas atitinkamas sprendimas bausti arba nebausti asmenį, tačiau jeigu įvyksta eismo įvykis, per kurį automobilis apgadinamas arba nukenčia žmonės, tada pradeda galioti nerašyta taisyklė, kad vairuotojams būtina atlikti ir kraujo tyrimą. Tad ar tai nėra kuriozas, kai visuomenėje (tuo pačiu ir teismui) sudaromas absoliutus įsitikinimas alkotesteriu gautų duomenų tikslumu, tačiau esant kiek kitoms sąlygoms tų duomenų jau nepakanka ir visiškai teisingai išvadai atlikti pareikalaujamas ir kraujo tyrimas.
Taigi nagrinėjant bylą teisme svarbiausia yra sukelti kuo daugiau abejonių dėl aplinkybių, kurioms esant buvo atliekamas testas alkotesteriu, nes bendras teisingumo principas reikalauja, kad visos abejonės, kurių negalima pašalinti (specialistų paaiškinimais, ekspertizės aktais) turi būti vertinamos atsakomybėn traukiamo asmens naudai, nors teismai vis dar nepagrįstai yra linkę suabsoliutinti alkotesteriu gaunamų duomenų teisingumą.
Juo labiau, kad šiuo metu dominuoja tokia situacija, kad alkotesterio valdytojas tikrinančiajam asmeniui dažnai siūlo tiesiog sutikti su alkotesterio parodymais, nes tai neva leis išvengti didesnės atsakomybės, tačiau visais atvejais rekomenduotina pačiam asmeniui vertinti aplinkybes kaip vartoto alkoholio kiekį, laiką, bendrą savijautą, toleranciją alkoholiui ir t.t. bei tik tada savarankiškai ir neįtakojamam pasinaudojant savo teisėmis priimti sprendimą. Galiausiai visada yra galimybę paskambinti kitiems, kurie geriau išmano tokias situacijas ir pasitarti dėl savo teisių realizavimo galimybių konkrečioje situacijoje, kurioje kiti skubina Jūs atlikti tam tikrus veiksmus, pavyzdžiui, pasirašyti administracinio nusižengimo protokolą. Be to, apie tai užsimena ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, kuris yra pažymėjęs, kad tais atvejais, kai pareigūnų metrologiškai patikrintu alkotesteriu atlikto asmens neblaivumo testo rezultatai ir teismo medicinos specialisto išvada dėl kraujo tyrimo yra skirtingi, prieštaravimams šalinti administracinio teisės pažeidimo byloje paprastai skiriama teismo psichiatrijos ekspertizė, kad būtų nustatyta, ar per tam tikrą laiką iš asmens organizmo galėjo pasišalinti atitinkamas alkoholio kiekis.
Antai, teisme buvo nagrinėjama byla, kai asmuo į alkotesterį įpūtė 0,5 promilių, tačiau po 1 val. 38 min. iš šio asmens buvo paimtas kraujo tyrimas, iš kurio buvo nustatyta, kad jo kraujyje yra rasta 0,19 promilių. Aiškinantis bylos aplinkybes teisme buvo paprašyta, kad Valstybinė medicinos tarnyba pateiktų savo išvadą, kuri pažymėjo, kad suaugusio žmogaus organizme per 1 val. 38 min. laikotarpį oksiduojama nuo 0,16 iki 0,41 procento etilo alkoholio ir kadangi byloje nebuvo kitokių patikimų įrodymų, koks galėjo būti alkoholio kiekis organizme prieš 1 val. 38 min., administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo prašė teismo taikyti būtent žemesnę 0,16 procentų vertę, nes prie gauto kraujo tyrimo rezultato 0,19 pridėjus 0,16 išeina, kad prieš 1 val. 38 min. asmens organizme galėjo būti tik 0,35 procentų alkoholio ir tai neviršija 0,4 leistinos normos. Tačiau teismas nusprendė pats pabūti šioje byloje ekspertu ir paprasčiausiai sudėjo 0,16 ir 0,41 bei savarankiškai išvedė 0.30 vidurkį, kuris jau netenkino atsakomybėn traukiamą asmenį (0.30 pridėjus prie 0.19 gaunamas bendras 0.49 rezultatas).
Manytina, kad daugiau aiškumo gali įvesti būtent įstatymo naujovė, kuri numato baudžiamąją atsakomybė už nustatytą didesnį nei 1,5 promilių girtumą, taigi jeigu asmuo bus pasiryžęs gintis nuo kaltinimų ir ginčyti alkotesterio parodymus, kad jis įpūtė ne 1,5 ir daugiau, o tik 1,49 ir mažiau, teismas turės vertinti byloje surinktus skirtingus duomenys dėl alkotesterio ir kraujo tyrimo žymiai atsargiau ir nenukrypstant nuo baudžiamojo proceso teisenos, nei dabar tai daroma administraciniame procese. Kaip ateityje įvykiai šioje srityje besirutuliotų, prieš sėsdami prie vairo visada būkite tikri dėl savo veiksmų ir gal net pajuokaujant galima pasiūlyti vežiotis su savimi kefyro ar giros buteliuką. Be to, jeigu pakliūsite į nepageidautiną situaciją, visada stebėkite tikrinančiojo asmens veiksmus – jeigu Jūs nematėte, kaip ant alkotesterio buvo uždėtas vienkartinis pūtimo antgalis, prašykite, kad pakeistų nauju, nes kas žino, gal Jums pasiseks ir tą dieną ar vakarą prie savęs niekas jau neturės likusių nepanaudotų pūtimo antgalių, bėgantis laikas bus Jūsų sąjungininkas.