Sostinės vicemeras Gintautas Paluckas sako, kad situacija yra tragiška. Algos tokios menkos, kad gydytojai vis dažniau renkasi emigruoti, o kai kurie slaugytojai gyvena ties skurdo riba.
Darbas sveikatos sistemoje – už grašius
Kaip rodo tyrimas, vidutinė gydytojų alga Vilniaus poliklinikose siekia apie pusantro tūkstančio eurų. Tačiau kai kuriose poliklinikose gydytojai gauna vos 800-900 eurų „ant popieriaus“. G. Palucko teigimu, tai – pavojaus signalas visai sveikatos sistemai.
„Net aukštos kvalifikacijos gydytojai atskaičiavus mokesčius uždirba vos 800 eurų. Tai yra didžiulis nerimo signalas, kad su tokiu darbo užmokesčiu gydytojų Lietuvoje neišlaikysime. Matome tendenciją, kad gydytojai išvažiuoja į Norvegiją, Vokietiją ir kitas šalis. Kai kurie emigruoja net nemokėdami kalbos. Tose šalyse pirmus kelis mėnesius jiems organizuojami kursai, po to jie praktikuojasi ir tuomet kelerius metus dirba pagal terminuotas darbo sutartis. Užsienio klinikos aktyviai medžioja ir verbuoja mūsų gydytojus. Tam yra visa sistema. O mes jiems siūlydami tokias apverktinas algas tai leidžiame“, – sako G. Paluckas.
Anot vicemero, dar prastesnė yra slaugytojų padėtis. Jie kai kuriose įstaigose gauna vos 400-500 po mokesčių. „Jei Vilniuje gauni 500 eurų, jau yra labai sunku pragyventi. O jei dar yra šeima su vaikais? Tuomet iš viso papuoli į socialiai remtinų žmonių kategoriją. Kai kurie slaugytojai gyvena arti skurdo ribos“, – teigia politikas.
Tie patys gydytojai – uždarbis kitas
Tyrimas parodė dar vieną problemą – skirtingose sostinės poliklinikose gydytojų algos gali skirtis net 30 proc. G. Paluckas sako, kad taip yra dėl specifinio reguliavimo. „Vienos poliklinikos dėl sveikatos priežiūros sistemos paslaugų apmokėjimo tvarkų ir specifikos turi didesnes pajamas, o kitos – mažesnes. Tokios pačios kvalifikacijos ir profilio gydytojų algų skirtumas gali būti net apie 30 proc. Tai yra didelė neteisybė mažiau uždirbančių medikų atžvilgiu. Logiškai neįmanoma paaiškinti, kodėl vienas gydytojas uždirba daugiau už kitą, darantį tą patį darbą tik kitoje poliklinikoje“, – sako vicemeras.
Jo teigimu, savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerija privalo imtis priemonių, kad sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų algos būtų didesnės, o atotrūkis tarp vienodų specialistų užmokesčio – mažesnis. „Apie tai turi diskutuoti ir profesinės sąjungos su įstaigomis. Tos pačios kategorijos gydytojai neturi uždirbti mažiau, nei jų kolegos kitoje poliklinikoje. Žinoma, reikia spręsti ir rezidentų problemas. Jie dirba dieną naktį už minimalią algą. Čia jau dešimtmečio problema“, – sako G. Paluckas.
Ligoninės direktorius: gydytojo alga yra įžeidimas
Vienas mažiausių algų gydytojams sostinėje moka Vilniaus miesto klinikinė ligoninė. Jos direktorius dr. Narimantas Markevičius aiškina, kodėl Lietuvoje medikų algos tokios mažos.
„Lietuvoje gydytojų algos yra tikras įžeidimas. Tai pasakys bet kuris medikas. Gydymo įstaigos visiškai priklausomos nuo valstybės politikos. Tai yra nuo to, kiek lėšų valstybė skiria ligoninėms už gydymo paslaugas. Vokietijoje tokia pati operacija kainuoja apie 10 kartų brangiau, nei Lietuvoje. Todėl ir algos ten žymiai didesnės. Nuo bendrojo vidaus produkto Lietuvoje sveikatos apsaugai tenka 3,4 procento. Kai tuo metu Vokietijoje – apie 8 procentus, Belgijoje – 11 procentų, Skandinavijos šalyse – apie 10 procentų. O paskui stebimės, kad emigruoja medikai ir slaugytojai. Ypač pastarųjų vis labiau trūksta, nes Vakarų šalyse jie gauna keletą kartų didesnes algas“, – sako ligoninės direktorius.
Anot dr. Narimanto Markevičiaus, šiemet šiek tiek padidėjo gydymo paslaugų įkainiai, todėl bus galima keliais procentais pakelti algas medikams.
„Kiekviena gydymo paslauga turi savo įkainį, kurį ligoninei sumoka Ligonių kasos. Lietuvoje sveikatos paslaugų įkainis liepą pakeltas 4,1 procentu. Todėl visiems savo darbuotojams nuo kito mėnesio šiek tiek pakelsime algas. Gydytojams ir slaugytojams algos padidės apie 6 procentus“, – sako ligoninės vadovas.