• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos bankas panaikino „Foxpay“ licenciją

Papildyta 16:49

Lietuvos bankas (LB) už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikino teisėsaugos akiratyje atsidūrusios Ievos Trinkūnaitės valdomos finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, penktadienį paskelbė bankas.

Lietuvos bankas (LB) už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikino teisėsaugos akiratyje atsidūrusios Ievos Trinkūnaitės valdomos finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, penktadienį paskelbė bankas.

REKLAMA

„Po šio sprendimo „Foxpay“ nebegali teikti jokių finansinių paslaugų“, – pranešė LB, kurio sprendimas priimtas penktadienį.

„Foxpay“ veiklos trūkumų ir teisės aktų pažeidimų nustatyta visose tikrintose srityse“, – teigia centrinis bankas.

Pasak banko, licencija bendrovei panaikinta, nes ji nesilaikė pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos reikalavimų, tinkamai nenustatė klientų ir jų atstovų tapatybės.

Jo teigimu, „Foxpay“ akcininkė, su kitais asmenimis didelio masto finansinėje byloje įtariama I. Trinkūnaitė neatitinka akcininkams keliamų teisės aktų reikalavimų. Pasak LB, įmonė nevaldė interesų konfliktų, kai paslaugos buvo teikiamos su I. Trinkūnaite ar bendrovės valdybos nariais susijusiems klientams.

REKLAMA
REKLAMA

„Neinformuodama Lietuvos banko „Foxpay“ faktiškai vykdė veiklą per įmonę, susijusią su įstaigos kontroliuojančia akcininke, šios įmonės neįrašiusi į įstaigos vardu veikiančių tarpininkų sąrašą. Pažeidimo pavojingumą didino tai, kad įstaigoje vykdyta praktika, kai ši įmonė be pagrįsto pagrindo disponavo įstaigos klientų lėšomis“, – konstatavo LB.

REKLAMA

„Foxpay“ klientų lėšų apsaugos vidaus kontrolės procesuose buvo dalinamasi įstaigos vidaus informacija, susijusia su klientų lėšomis ir finansiniais duomenimis, šios srities klausimai buvo derinami su įmonių, susijusių su įstaigos kontroliuojančia akcininke, darbuotojais“, – teigė institucija.

Dar LB nustatė, jog patikrinimo laikotarpiu su I. Trinkūnaite artimai susijęs ir ne kartą teistas asmuo faktiškai dalyvavo įstaigos veikloje. 

REKLAMA
REKLAMA

Centrinis bankas neįvardijo, tačiau teisėsauga yra sulaikiusi I. Trinkūnaitės sugyventinį, anksčiau už finansinius nusikaltimus teistą Vilhelmą Germaną. Dėl ryšių su juo vyriausybinė strateginius sandorius tikrinanti komisija pripažino I. Trinkūnaitę neatitinkančią nacionalinio saugumo interesų.

Nesilaikė pinigų plovimo prevencijos reikalavimų

Taip pat nustatyta, kad didelę dalį „Foxpay“ apyvartos sudarė didesnės pinigų plovimo rizikos klientai, tačiau įstaiga iš esmės tinkamai nenustatė jų turto ir lėtų šaltinių, pakankamai nestebėjo galimai įtartinos klientų veiklos bei ne visada  pradėdavo vidinius tyrimus dėl įtartinų operacijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Reikšmingą tikrinamojo laikotarpio dalį nebuvo vykdoma vidinių mokėjimų operacijų tarp „Foxpay“ klientų stebėsena“, – nustatė bankas.

Dar birželį LB apribojo įmonės naudojimąsi jo valdoma mokėjimų sistema „Centrolink“. 

Neplaninį „Foxpay“ patikrinimą už laikotarpį nuo 2022 metų rugsėjo 30 dienos iki šių metų kovo 20 dienos LB vykdė nuo kovo 18-tos iki liepos 9 dienos, kurį užbaigus apribojo įmonės veiklą ir paskyrė laikiną prižiūrėtoją.

REKLAMA

Kėlė grėsmę klientų nuosavybei

Centrinis bankas taip pat nustatė, kad „Foxpay“ netinkamai saugojo klientų lėšas, neturėjo patikimos ir efektyvios vidaus kontrolės sistemos.

„Kas sukėlė grėsmę elektroninių pinigų turėtojų (klientų) nuosavybei“, – skelbė LB.

Pasak jo, tam tikromis datomis „Foxpay“ saugojo mažiau klientų lėšų nei apskaičiuota saugotina lėšų suma.

Bendrovė nuolat tinkamai nesutikrindavo, neatskirdavo ir neapsaugodavo klientų lėšų, nurodė LB.

REKLAMA

„Neužtikrinusi veiksmingos vidaus informavimo sistemos klientų lėšų apsaugos srityje, („Foxpay“ – BNS) neįgyvendino pareigos užtikrinti, kad jos vadovybė ir darbuotojai laiku gautų jų funkcijoms vykdyti reikalingą informaciją apie įstaigos klientų lėšų apsaugos procesus“, – aiškino bankas.

„Foxpay“ nurodyta per penkias darbo dienas informuoti klientus apie atsiskaitymo su jais tvarką.

Tyrimą vykdo teisėsauga

Teisėsauga spalio viduryje pranešė, kad su „Foxpay“ susijęs didelės apimties ikiteisminis tyrimas vyksta tiek dėl turtinių nusikaltimų, tiek dėl korupcijos, galėjo būti legalizuota per 17 mln. eurų, mokėti 100 tūkst. eurų siekiantys kyšiai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnams atliekant ikiteisminį tyrimą, spalio viduryje buvo sulaikyti septyni įtariamieji, tarp jų – I.Trinkūnaitė, jos sugyventinis V. Germanas bei buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės vyras Mindaugas Navickas.

Taip pat buvo sulaikyti, kaip skelbė portalas „15min“, trys buvę bei esami I. Trinkūnaitės ir V. Germano Šveicarijoje kurtos finansų technologijų grupės „iSun“ darbuotojai Alfonsas Ambrazas, Ingrida Jezepčikienė ir Karolina Diržininkienė. 

I. Trinkūnaitė ir M. Navickas buvo paleisti už užstatus, kitiems įtariamiesiems taip pat skirtos švelnesnės kardomosios priemonės nei V. Germanui.

Elektroninių pinigų įstaigos licenciją „Foxpay“ turėjo nuo 2017 metų.

tv3.lt

O tai kogi nebuvo patikrinimo pries licenzijos isdavima?O kogi prokuratura nutylo su tyrimu?O kogi neviesinama daugiau pvardziu?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų