Žiemos švenčių metu kelių policijos pareigūnams pats darbymetis. Šiais metais, kaip ir visuomet, policijos tarnybos sustiprino patruliavimą keliuose, daugiau pareigūnų dirba gatvėse ir masinių renginių metu. Nors baudos ir visos kitos sankcijos už šį KET pažeidimą įspūdingos, per šventes tokių „nusidėjėlių“ pasitaiko ne vienas ir ne du. O švenčių metu keliuose dirbantiems pareigūnams neretai tenka išgirsti net ir komiškų vairuotojų pasiteisinimų.
Važiavo, kad policijai nepridarytų papildomo darbo
Šiuo metu jau baigęs tarnybą VRM sistemoje Juozas, šiandien su šypsena prisimena vieną tarpušvenčio patruliavimą viename provincijos miestelyje. 2005 metais Juozo gimtame mieste Kalėdų laikotarpiu buvo įsisiautėję gatvių plėšikai. Vėliau jaunuolių gauja buvo sulaikyta, tačiau tarpušvenčių miestelėnai ne juokais baimindavosi tamsesnėmis gatvelėmis žygiuoti namo. Tokia situacija pasiteisino ir visiškai girtas vairuotojas.
„Paryčiais sustabdėme automobilį, kuriuo iš restorano namo keliavo nemaža kompanija. Mūsų įtarimai pasitvirtino, vairuotojas buvo girtas, jei teisingai prisimenu, mūsų prietaisas užfiksavo net 2,14 promilės girtumą. Vyras neneigė, kad gėrė, o jo pasiteisinimas mus pribloškė. Jis pareiškė, kad girtas važiavo norėdamas... sutaupyti mūsų darbo laiką. Jis net suraitė savaip logišką paaiškinimą. Jame buvo teigiama, kad jei iš restorano būtų ėjęs pėsčias, būtų tapęs smurto gatvėje auka. Tektų keliauti į policijos komisariatą, rašyti pareiškimą dėl plėšimo, dirbtų patruliai, dirbtų tyrėjai. O dabar jis tiesiog ramiai važiavo namo, kad niekam nereikėtų užkrauti papildomų rūpesčių.“- juokėsi neeilinį budėjimą prisiminęs Juozas.
Pamačius lietuvių policininkų automobilį galima ir apsidžiaugti
Buvęs patrulis Vytautas ir šiandien negali išlaikyti rimto veido, prisiminęs vos ne dešimtmečio senumo istoriją. Tuomet sustabdytas girtut girtutėlis vairuotojas ne tik kad neišreiškė jokio nepasitenkinimo, bet apsipylęs džiaugsmo ašaromis jau norėjo glėbesčiuotis su policijos pareigūnais.
„Jei kalbėti oficialiai, tą dieną mes užkirtome kelią visiškai girto vairuotojo siautėjimui. Alkotesteris rodė virš 3 promilių. Velnias žino, ką tas žmogus galėjo pridaryti keliuose, kiek žmonių jis galėjo užmušti. Tačiau situacija buvo neapsakomai komiška, aš ir mano buvę kolegos ją prisimename ir dabar.“- pasakojo dabar jau automobilių prekyba užsiimantis buvęs policininkas.
Tuomet paskutinę metų dieną Vytautas ir jo kolegos išvažiavo dirbti į kitą rajoną (kelių policijos pareigūnai ir dabar neretai daro tokias keitimosi darbo aplinka akcijas, siekdami užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimams). Vytauto ekipažas riedėjo keliu netoli Vištyčio miestelio Lietuvos pasienyje, kai iš priekio pasirodė neužtikrintai riedantis visureigis.
„Sustabdžius automobilį viskas buvo aišku - nuo vairuotojo sklido stiprus alkoholio tvaikas. Tačiau pusamžis, tvarkingai apsirengęs ir nepaprastai susijaudinęs vyriškis visai nenuliūdo. Jį ištiko vos ne euforijos priepuolis. Jis sudėjo rankas tarsi melsdamasis ir dievagojosi, kad jam nepaprastai gera matyti Lietuvos policijos pareigūnus. Nedaug trūko, kad jis būtų puolęs glėbesčiuotis. Netrukus paaiškėjo ir tokio keisto elgesio priežastis. Pasirodo, vyras buvo „užgėręs“ nuo pat Kalėdų. Prieš pat Naujuosius, velniažin kokiu būdu jis sugebėjo iš Kauno atvažiuoti pas bičiulį į Vištyti. O čia vakare dar sugalvojo išvažiuoti iš jo sodybos apsipirkti. Tačiau jis prabudo automobilyje prie ežero, neprisimindamas kas buvo prieš tai. Pasiėmė savo mobilųjį, o ten ekrane šviečia Lenkijos operatoriaus „ERA-GSM“ logotipas, yra tipinė žinutė „Sveiki atvykę į Lenkijos Respubliką, Lietuvos ambasados numeris...“, jis nesuprato, kad pasienio zonoje jo telefonas su įjungta roumingo paslauga tiesiog pasirinko operatorių, kurio signalas buvo stipresnis. Vyras nepaprastai išsigando, kad visiškai girtas, su jau nedidele likusia pinigų suma ir sėdėdamas prie savo visureigio vairo atsidūrė Lenkijoje. Todėl jis taip džiaugsmingai sutiko Lietuvos pareigūnus, nors ir suprato, kad kurį laiką sėsti prie vairo jam jau neteks“ - sunkiai tvardydamas šypseną pasakojo buvęs pareigūnas.
Žmogiškos pagundos
Didžiųjų žiemos švenčių metu, Kalėdų ir Naujųjų metų laikotarpiu, avaringumas ženkliai nepadidėja, tai jums ne koks vidurvasaris su Joninėmis. Ir nors vairavimo ir alkoholio derinys mūsų šalyje vis mažiau toleruojamas, „girtų“ avarijų šventiniais savaitgaliais pasitaiko dar nemažai.
Net ir tuomet, jei po rimtos šventės alkoholio kiekis organizme neviršija normos, pagiringas vairuotojas dar negali tinkamai vairuoti automobilio. Tai įrodė tyrimai, kuriuos atliko britų medikai iš Brunelio universiteto. Remiantis šio tyrimo duomenimis, išvakarėse iš širdies šventę vairuotojai, nors ir galėjo vairuoti pagal KET nustatytus reikalavimus, elgėsi neadekvačiai. Teigiama, kad pagiringi vairuotojai keturis kartus dažniau viršijo greitį ir keturis kartus dažniau neteisingai manevravo. Be to, medikai nustatė, kad pagiringų vairuotojų reakcija buvo sulėtėjusi dvigubai. Taigi, kelyje sprendimus jie priiminėjo gerokai lėčiau.
Mus konsultavusi gydytoja A. Merkienė teigė, kad vakarėlyje suvartotam puslitriui degtinės „išvaryti“ iš organizmo reikia mažiausiai 10 valandų. Jokių stebuklų nėra, liaudiški receptai čia nepadės.
„Štai kad ir riebus maistas. Sutinku, jis padeda neprisigerti, bet skaidant alkoholį jis didesnės įtakos neturi. Galimas net atvirkštinis variantas. Jis apsunkina organizmą, tad alkoholis kitą dieną skaidomas dar lėčiau. Akimirksniu išblaivėti nepadės nei aspirinas, nei pagirių simptomų šalinimui skirti vaistiniai preparatai“, - sakė gydytoja Aušra Merkienė.
Medikė pastebi, kad svarbiausia kamuojant pagirioms išlaukti gana ilgą laiko tarpą. Reikia gerti labai daug skysčių, nepakenktų vitaminų B6 pagrindu pagaminti vaistiniai preparatai.
„Gydo tik laikas. Štai rimtesnių problemų su alkoholiu turintiems žmonėms, kurie švenčia kelias dienas iš eilės, normali būsena po detoksikacijos procedūrų atsistato tik po 2-3 dienų. Na, o po įprastesnės šventės, kai alkoholiniai gėrimai draugų kompanijoje vartojami tik vieną vakarą, prie vairo leisčiau sėsti tik po gerų 10 valandų miego, solidžios skysčių dozės ir sočių pietų. Išlaukti reikia“, - reziumavo medikė.
Pats sveikiausias dalykas, kai į šventę atvažiuojame automobiliu, niekuomet „neperlenkti lazdos“. Tuomet nebus ir pagirių. O jei jau užvaldė nuodėmės - geriau išsikviesti taksi.