Meteorologo Gyčio Valaikos teigimu, vakarinė Lietuvos dalis sulaukė sniego dėl jūros efekto. Jis paaiškino, kaip šis reiškinys išvis atsiranda ir kodėl.
„Čia buvo jūros efekto sukeltas sniegas. Net ne visur vakarų Lietuvoj snigo, ten siauru ruožu iškrito Rietave, Telšiuose. Čia yra sukeltas, kaip amerikiečiai jį vadina, „lake effect snow“ (ežero efekto sniegas), kadangi pas mus yra jūra, tai „sea effect snow“ (jūros efekto sniegas).
Kada virš sąlyginai šiltos jūros paviršiaus užslenka labai šalta oro masė, tai va būtent taip ir nutiko. Tai dėl to kontrasto – šilta ir šalta – formuojasi debesys, tarsi vasarą auga vertikaliai.
Vėjas nugina tuos debesis į sausumą, to vėjo kryptis buvo tokia, kad juos nugynė tiesiai į Lietuvą ir taip gražiai traukinuku, grandinėle jie gražiai slinko nuo pat vakar vakaro. Vakar net ir dieną buvo, bet po to buvo pertrauka ir pradėjo vėl slinkti.
Tai va, tie debesys labai gerai išsivysto dėl konvekcijos, kuri yra panaši į vasarą, tarsi vasarą vyktų. Labai daug drėgmės, sušąla na ir aišku viskas užslenka ant sausumos ir tokiam siauriam ruože užkrenta labai daug sniego, gali būti ir perkūnija“, – pasidalino apie jūros efekto sukeltą sniegą Lietuvoje jis.
Kodėl sniegas neatslinko iki Vilniaus
Jūros debesys susiformuoja, kai vyrauja temperatūrų nevienodumai. Debesys atslenka tam tikrais ruožais ir dėl to ne visada pasiekia rytų Lietuvą.
„Jūros efekto sniegas – tie debesys susiformuoja dėl temperatūros kontrasto, bet kai užslenka ant sausumos, jie labai greitai pradeda gest, suyra, sunyksta. Pranyksta tas kontrastas, ir maždaug 100 km ar 50 km nuo jūros labai greit nugęsta.
Tarkim, ne tik kad siauru ruožu slenka, bet ir jeigu eina, tai tiesiog nutrūksta, galima sakyt. Ryto Lietuvos debesys retai kada pasiekia rytų Lietuvą, jei ir pasiekia, tai nebe daug to sniegelio būna. Todėl vakarų Lietuvoj ir pasnigo ir tai dar ne visur, nes pavyzdžiui Skuode tik 1 cm sniego, o į pietus nuo Skuodo 50-60 km, tai 25-30 cm.
Tie, kas važinėjo vakarų Lietuvoj, pasakojo, kad keliolika kilometrų važiuoji – nieko, už keliolikos kilometrų tokia aštri riba (sniego) staigiai atsiranda“, – komentavo G. Valaika.
Perkūnija su sniegu – didelis netikėtumas
Specialisto teigimu, žaibai su sniegu yra vienas retesnių reiškinių apskritai visame pasaulyje, ypatingai Lietuvoje.
„Vakar buvo perkūnija su sniegu – labai retas šiaip reiškinys. Kad, sakykim, šaltuoju metų laiku perkūnuotų, tokių atvejų pasitaiko, bet retumas šio reiškinio tame, kad aplinka buvo balta, snigo, perkūnavo, buvo naktis.
Kas patiria tą reiškinys, sako, kad nepaprastas žaibavimas. Aš nesu to patyręs, bet iš žmonių pasakojimų ir užsienio meteorologų girdėjęs. Tai kadangi balta aplinka, kai sužaibuoja, viskas labai stipriai nušvinta, nes dėl baltumo atsispindi. Ir garsas būna gerokai duslesnis perkūnijos.
Iš esmės, ne daug kur pasaulyje tai pasitaiko, mes esam tarp tų laimingesnių, aišku, kaip pasižiūrėsim“, – sakė meteorologas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!