„Kai kurios Lietuvoje veikiančios įmonės, aiškiai suprasdamos, kad padeda Rusijos subjektams išvengti sankcijų, tęsia bendradarbiavimą su jais ir bando organizuoti įrangos, technologijų ir kitos produkcijos eksportą į Rusiją“, – nurodoma Lietuvos žvalgybos tarnybų parengtame dokumente visuomenei.
Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis teigia, kad kalbama apie dešimtis tokių įmonių, veikiančių Lietuvoje ir padedančių Rusijai apeiti sankcijas.
Rusijai pradėjus plataus masto karą prieš Ukrainą Vakarai paskelbė daugybę sankcijų, kurios turėjo apriboti Rusijos priėjimą prie finansų rinkų, technologijų ir taip mažinti jos norą tęsti agresiją. Tačiau Rusija nėra visiškai izoliuota, jis bendradarbiauja su Kinija, Iranu, Šiaurės Korėja ir globalių Pietų valstybėmis, kurios padeda jai apsirūpinti technologijomis, ginkluote arba apeiti sankcijas.
Sankcijų apėjimo schemas Rusijoje kuria visos Rusijos žvalgybos tarnybos – Užsienio žvalgybos tarnyba SVR, karinė žvalgyba GRU ir Federalinė saugumo tarnyba (FSB). Strateginiai sektoriai pateikia trūkstamų prekių sąrašus, o rusų žvalgyba ieško, kur galima jų įsigyti, kaip apeiti ribojimus, ką apgauti, ką papirkti. Pasirodo, kai kurios Lietuvoje veikiančios įmonės mielai dalyvauja šiame procese.
Pasak karinės ir civilinės žvalgybos, į tarptautinių sankcijų apėjimo schemas Rusija stengiasi įtraukti ilgą laiką Lietuvoje veikiančias įmones, kurias valdo Rusijos ar Baltarusijos piliečiai.
„Daugelis jų teikia prekių sandėliavimo, transportavimo, muitinės dokumentų tvarkymo paslaugas. Rusijai reikalingų prekių spektras platus – transporto sektoriui reikalingi komponentai, metalo apdirbimo, laboratorijų įranga, elektronika, mikroelektronika ir jos komponentai, karinėms reikmėms panaudojamos prekės“, – teikiama Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.
Sankcijų apėjimo schemose dalyvaujančių Lietuvos įmonių savininkai, Baltarusijos ar Rusijos piliečiai labai dažnai turi verslo ryšių Rusijoje ir Baltarusijoje: jų įmonės perka produkciją Vakaruose ir tiekia įvairioms institucijoms Rusijoje ar Baltarusijoje. Pasitaiko ir atvejų, kai Baltarusijos piliečio valdoma įmonė veikia Rusijos institucijų naudai, aprūpina karinėms pajėgoms modernizuoti skirta įranga.
Ne visos įmonės išėjo iš Rusijoje
Rusijai pradėjus karą Ukrainoje daugelis Vakarų įmonių pasitraukė iš Rusijos. Kas suskubo, tas laimėjo, o uždelsusios įmonės jau turėjo perleisti aktyvus režimui artimiems verslininkams. Tačiau Rusijoje vis dar yra veikiančių Lietuvos įmonių. Lietuvos žvalgyba sako, kad tokios iš Rusijos nepasitraukusios Lietuvos įmonės turi reputacinių dilemų, su jomis nenori bendradarbiauti Vakarų bendrovės, todėl jos atskiria savo padalinius Rusijoje, pakeičia pavadinimus ir toliau dirba.
„Rusijos politinės valdžios atstovais ir yra pasitelkiamos Rusijos užsienio prekybos politikai įgyvendinti. Vienas iš pavyzdžių – Lietuvos investuotojų valdoma įmonė Rusijoje, kurios atstovai kaip Rusijos delegacijos nariai Maskvoje vykusiame susitikime su Kubos pramonės ministru aptarė Rusijos investicijas Kuboje. Po šio susitikimo Kubos ambasada Maskvoje išplatino oficialų pranešimą apie Rusijos ir Kubos stiprinamus ryšius maisto pramonės srityje“, – teigia Lietuvos žvalgybos tarnybos.
Lietuvos žvalgyba viešame dokumente nepaminėjo, bet Rusijoje maisto pramonės srityje veikia „Vičiūnų grupė“, kurią Ukrainos nacionalinė korupcijos prevencijos agentūra yra įtraukusi į tarptautinių karo rėmėjų sąrašą. Nėra patvirtinta, kad susitikime su Kubos pramonės ministru Rusijos delegacijos sudėtyje dalyvavo būtent šios įmonės atstovai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!