• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įmonių automobiliais namo važinėjantiems ir pajamų natūra gaunantiems vadovams ar darbuotojams – Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) kirtis. Paaiškėjus, kad nesilaikote atnaujintos tvarkos, gresia nemalonumai, už kuriuos tektų susimokėti. Inspektoriai įspėja, kad pasislėpti nepavyks, mat jau ir dabar yra stebima, kur keliaujate su įmonių automobiliais. Be to, paaiškinama, kiek pinigų reikėtų mokėti, jei važiuojate su įmonės automobiliu namo.

Įmonių automobiliais namo važinėjantiems ir pajamų natūra gaunantiems vadovams ar darbuotojams – Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) kirtis. Paaiškėjus, kad nesilaikote atnaujintos tvarkos, gresia nemalonumai, už kuriuos tektų susimokėti. Inspektoriai įspėja, kad pasislėpti nepavyks, mat jau ir dabar yra stebima, kur keliaujate su įmonių automobiliais. Be to, paaiškinama, kiek pinigų reikėtų mokėti, jei važiuojate su įmonės automobiliu namo.

REKLAMA

Iki šiol pajamomis natūra nebuvo laikomos kelionės darbiniu automobiliu iš namų į darbą ir atgal. Tačiau dabar pasikeitusi tvarka nulėmė, kad už tai teks juridiniams asmenims susimokėti papildomai.

VMI Teisės departamento vadovė Rasa Virvilienė naujienų portalui tv3.lt paaiškino, kiek šiuo metu įmonės atstovams reikėtų sumokėti, jei su automobiliu yra važiuojama namo.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, įvardijamos ir skirtingos priemonės, kurias pasitelkia VMI, siekiant nustatyti, ar verslininkai, jų darbuotojai nepiktnaudžiauja naudodami įmonės vardu registruotus automobilius, kuriuos įsigyjant nereikia sumokėti papildomų mokesčių, pavyzdžiui, gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ar įmokų „Sodrai“.

REKLAMA

Kaip apskaičiuoti, kiek reikės sumokėti?

VMI atstovė R. Virvilienė paaiškina, kad pajamos natūra – tai viena iš pajamų gavimo formų, tad vėliau svarbu neužmiršti prievolės susimokėti papildomai.

„Darbuotojo iš įmonės gaunamos pajamos natūra turi būti apmokestinamos kaip gyventojo su darbo santykiais susijusios išmokos, t. y. nuo pajamų natūra įmonė privalo sumokėti tuos pačius mokesčius, kaip ir nuo darbo užmokesčio“, – kalbėjo specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak pašnekovės, kai darbuotojas turi galimybę asmeniniais tikslais naudoti darbdavio automobilį (nepriklausomai, kokiu pagrindu automobilis darbdaviui priklauso), darbuotojo gauta nauda įvertinama vienu iš 2 būdų.

Pavyzdžiui, pirmasis būdas yra, kai gauta nauda skaičiuojama pagal to automobilio tikrosios rinkos kainos procentinę dalį:.

  • kai darbuotojo gauta nauda apima automobilio naudojimą be degalų – 0,70 proc.;
  • kai darbuotojo gauta nauda apima automobilio naudojimą su degalais – 0,75 proc.

R. Virvilienė sako, kad praktikoje įmonės dažniausiai pasirenka darbuotojo gautą naudą skaičiuoti 0,75 proc., kai pajamų natūra davėjas apmoka ir asmeniniais tikslais sunaudotus degalus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pavyzdžiui, įmonė suteikia darbuotojui asmeniniais tikslais naudoti automobilį, kuris naudojamas įmonės veikloje ir kurio tikroji rinkos kaina sausio 1 d. yra 50 tūkst. eurų. Įmonė taip pat priima sprendimą apmokėti ir asmeniniais tikslais sunaudotus degalus, todėl darbuotojo gautą naudą vertins 0,75 proc. nuo automobilio vertės.

Tokiu atveju darbuotojas per mėnesį gauna 375 eurų pajamų natūra, nuo kurių turi būti apskaičiuota ir sumokėta 75 eurų GPM“, – paaiškino R. Virvilienė.

REKLAMA

Dar vienas darbuotojo gautos naudos įvertinimo būdas – pajamų natūra įvertinimas mėnesio paskutinę dieną. Šiuo atveju, kaip teigė pašnekovė, atsižvelgiama į automobilio nuomos tikrąją rinkos kainą laikotarpiu, kuriuo darbuotojas galėjo automobiliu naudotis asmeniniais tikslais.

Taikant šį būdą, darbuotojo gauta nauda turi būti vertinama kas mėnesį, atsižvelgiant į nuomos kainos pokyčius rinkoje. Apskaičiuojant pajamas natūra šiuo būdu, turi būti įvertinama turto naudojimo asmeniniams tikslams apimtis, t. y., kiek faktiškai gyventojas naudoja automobilį asmeniniams tikslams.

REKLAMA

Naudos apskaičiavimo dydis apima tokias automobilio eksploatavimo išlaidas, kaip plovimą, remontą, draudimą ir pan., todėl papildomai nuo tokių išlaidų gyventojo nauda neskaičiuojama“, – apie mokestinį skaičiavimo būdą kalbėjo VMI atstovė.

R. Virvilienė primena, kad tais atvejais, kai asmeninėms reikmėms naudojami įmonės nupirkti degalai, gauta nauda turi būti vertinama atskirai dar ir pagal pajamų natūra davėjo degalams įsigyti turėtas išlaidas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pavyzdžiui, įmonė padalinio vadovui leidžia naudoti jos automobilį ne tik darbo, bet ir asmeninėms reikmėms. Pagal susitarimą darbuotojas šį automobilį darbo reikmėms gali naudoti 70 proc., o asmeninėms reikmėms – 30 proc. viso naudojimo laiko (asmeniniams poreikiams tenkinti sunaudotus degalus darbuotojas apmoka pats).

Gautą naudą pasirenkama vertinti pagal tikrąją automobilio nuomos rinkos kainą, kuri yra 520 eurų per mėnesį. Darbuotojo gauta nauda natūra – 156 eurų (520 x 30 proc.) per mėnesį, nuo kurių turi būti apskaičiuota ir sumokėta apie 31 eurą GPM“, – paaiškino R. Virvilienė.

REKLAMA

Vertina gyventojų pranešimus, stebi, kur buvo piltas kuras

Dėl įsigaliojusios naujos tvarkos, kuriais automobilio naudojimas darbuotojų kelionėms į namus ir į darbą vertinamas kaip darbuotojo pajamos natūra, VMI taiko papildomas prevencines priemones. 

„Pavyzdžiui, siekiant tinkamo mokestinių pareigų vykdymo, apie mokestines pareigas naudojant automobilį ir privatiems poreikiams nuolat laiškais informuojame naujai prabangius automobilius įsigyjančias įmones.

REKLAMA

Vertinama, ar pranešimus gavusios įmonės deklaruoja pajamas natūra, nedeklaravusius analizuoja, o rizikingiausiems inicijuojami kontrolės veiksmai“, – sakė R. Virvilienė.

Be to, VMI vertina ir visus gaunamus faktus, pavyzdžiui, mokesčių mokėtojų deklaruojamus bei iš trečiųjų šaltinių gaunamus duomenis, viešai pasirodžiusią informaciją žiniasklaidos priemonėse, pateiktus duomenis apie galimą mokesčių vengimą ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Virvilienė tikina, kad itin vertingi yra ir pačių gyventojų pranešimai apie užfiksuotus galimus mokestinius pažeidimus.

„Iš pradžių analizuojami pirminiai įmonių apskaitos dokumentai, jie lyginami su trečiųjų šaltinių duomenimis. Vertinamos ir aplinkybės, rodančios, kad įmonės automobilis naudojamas ir asmeniniais darbuotojų tikslais.

Pavyzdžiui, darbuotojas, kuriam priskirtas įmonės automobilis, neturi asmeninio automobilio; įmonė neturi objektyvių įrodymų, kad visos degalų sąnaudos buvo patirtos automobilį naudojant tik verslo tikslais (nedokumentuojamos kelionės, nevedama degalų apskaita) arba kelionių dokumentuose ir arba degalų apskaitoje užfiksuoti tikrovės neatitinkantys faktai; degalai į tarnybinį automobilį pilami ne darbo metu: po darbo, atostogų, nedarbingumo metu, savaitgalių ir švenčių dienomis ir kt.“ – prevencines priemones vardijo VMI specialistė.

REKLAMA

Naujam išaiškinimui žeria kritiką

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad anksčiau Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė yra teigusi, jog toks VMI žingsnis nėra tinkamas mokesčių mokėtojų atžvilgiu. Be to, pasak pašnekovės, gyventojai iš anksto nebuvo tinkamai informuoti apie numatomus pakeitimus.

„Ilgą laiką inspekcija komentavo ir savo komentaruose aiškino, kad atvykimas į darbą ir vykimas iš darbo atgal į namus nėra pajamos, gautos natūra. Tačiau dabar nuomonė staiga buvo pakeista, o senąjį GPM įstatymo komentarą VMI panaikino iš savo internetinio puslapio, nors asociacija kreipėsi į VMI ne kartą ir prašė leisti matyti istorinę informaciją apie ankstesnius komentarus, kurie buvo panaikinti.

REKLAMA

Mokesčių mokėtojai stengėsi visomis suteiktomis galimybėmis teisės aktus taikyti taip, kaip jie juos supranta, arba taip, kaip komentuoja tas, kas įstatymo nustatyta tvarka gali juos komentuoti. Tačiau dabar mokesčių mokėtojus tarsi norima laikyti vagiais tik dėl to, kad inspekcija pakeitė komentarą. Tai nėra sąžininga, o tokie VMI veiksmai yra ne kas kita, bet darbo brokas, kadangi yra keičiami komentarai, nors pats teisės aktas nesikeičia“, – svarstė D. Čibirienė.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, asociacijos prezidentė tikina, kad vietos skirtingoms interpretacijoms dėl minėto komentaro pakeitimų kyla daugybė. Pavyzdžiui, klausimų kelia ir tai, kaip VMI pavyks įrodyti, kad įmonei priklausančios transporto priemonės statymas prie darbuotojo namų nėra tiesiogiai susijęs su darbu.

„Įsivaizduokime situaciją, jeigu įmonėje įvyksta avarinė situacija, pavyzdžiui, kyla gaisras, ir įmonės vadovas nedelsiant turi nuvykti į darbo vietą.

Akivaizdu, kad tokie asmenys turi turėti galimybę statyti automobilį prie namų, o prireikus  – skubiai nuvykti į darbo vietą“, – kalbėjo D. Čibirienė.

Pašnekovės manymu, papildomų neaiškumų kyla ir tuo atveju, jeigu asmenys nusprendžia dirbti nuotoliniu būdu ir nevyksta į darbovietę, bet įmonės automobilio tokiam darbuotojui gali reikėti, jeigu yra norima nuvykti į tam tikrus objektus, susijusius su darbu.

VMI duomenimis, pastarųjų metų išmokų natūra deklaravimo duomenys aiškiai rodo, kad tendencija šioje srityje yra gerėjanti.

„Jaučiame, kad klientai mus girdi ir kur kas pareigingiau, savanoriškai deklaruoja išmokas natūra“, – sakė R. Virvilienė.

Tačiau, VMI nustačius, kad už gautas pajamas natūra vėliau nebuvo sumokėti mokesčiai, įmonių atstovams už tai gali grėsti bauda, priskaičiuojami delspinigiai, o taip pat ir nesumokėto mokesčio dydis.

REKLAMA

Teigiama, kad pajamas natūra už 2022 m. deklaravo dvigubai daugiau įmonių nei už 2020 m., beveik 84 mln. eurų išaugo jų apskaičiuotų pajamų suma (2022 m. – beveik 142 mln. eurų). Taip pat beveik 3 kartus augo deklaruotų mokesčių suma: nuo 2020 m. 6 mln. eurų GPM iki 2022 m. – beveik 18 mln. eurų

Nuo 2006 m. po VMI atliktų patikrinimų pagal pasitikėjimo telefonu, e. anketa ir kitais informacijos šaltiniais gautą informaciją, dėl įvairių mokestinius pažeidimų į valstybės biudžetą papildomai sumokėta apie 43,5 mln. eurų mokesčių, baudų ir delspinigių (iš jų per 2023 m. – 534 tūkst. eurų).

VMI užfiksavus nustatytus pažeidimus dėl pajamų natūra nesumokėjimo gali priskaičiuoti mokestį, delspinigius ir skirti baudą. 

tv3.lt

VMI,kai 5 metus buvo pralošinėjamas Vilniaus stadionas,kai vidury dienos aptarinėjami pensijų fondai?
Del degalų pilimo, į įmonės automobilį, registruokite komandiruotę ir nusirašysite viską ir net sekmadieniais, taip daro valstybinės lervos savo tarybiniuose pastatuose sėdintys moliai.
Baisu - VMI - tai teroristinė grupuotė tautos verslo žlugdymui. Putinas tiesiog trina rankomis. Kai vagia pensininkų fondų pinigus - jie palaimina ir slepia tokius faktus, nes tai įeina į lietuvos žlugdymo programą. Kai energetikai vagia tautą - jie taip pat kartu - tai iš tos pačios tautos žludymo programos.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų