Į Vilnių atvežtos pažangiausios oro gynybos sistemos „Patriot“, o neseniai šalies tarnybos atskleidė, kokių dar saugumo priemonių imasi. Jau dabar NATO viršūnių susitikimas Vilniuje vadinamas didžiausiu Lietuvos istorijoje. O juo saugumu rūpinsis įspūdingas skaičius pareigūnų.
„Skaičiuojame, kad viso renginio saugumu rūpinsis iki 12 tūkst. pareigūnų ir karių“, – tvirtino Vadovybės apsaugos tarnybos (toliau – VAT) vado pavaduotojas Paulius Nemira.
Jau seniai žinoma, kad policijos pareigūnų, ypač Vilniuje, trūksta. Tad papildomos pajėgos atvyks iš visos Lietuvos, be to, padės ir kaimynai.
„Renginio saugumui pačiais intensyviausiais laikotarpiais bus pasitelkiama 1-1,5 tūkst. policijos pareigūnų. Policijos pareigūnai bus telkiami iš visos Lietuvos, tuo pačiu metu į Lietuvą bus atvykę Latvijos bei Lenkijos policijos pareigūnai“, – informavo Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis.
Lenkų ir latvių policininkus vilniečiai matys ir patruliuojančius mieste, prižiūrinčius viešąją tvarką.
„Galiu užtikrinti, kad visuomet su jais kartus bus ir bent vienas Lietuvos policijos pareigūnas. Pasitelktų pareigūnų įgaliojimai yra tokie patys, kaip ir Lietuvos policijos pareigūnų“, – tikino M. Akelaitis.
Žmonės mieste matys ir štai tokia ekipuote aprūpintus, patruliuojančius Lietuvos karius.
„Standartinis Lietuvos kariuomenės ginklas G36, užtaisytas su dėtuve ir koviniais šoviniais. Dažniausiai kariai pratybų metu naudoja imitacinius šaudmenis, šiuo atveju, kadangi operacija yra kovinė, šaudmenys bus tikri“, – sakė Gynybos štabo viešųjų ryšių karininkas Titas Čerikas.
Kariai bus apmokyti, kaip elgtis ir reaguoti susidūrus su civiliais gyventojais.
„Į kiekvieną situaciją bus reaguojama adekvačiai, tačiau prašome neerzinti, neprovokuoti ir kitaip nekelti kariams nepatogumų, netrukdyti vykdyti savo užduotis“, – pridėjo T. Čerikas.
Iš viso NATO viršūnių susitikimui Vilniuje bus pasitelkta 3 tūkst. Lietuvos karių, atvyks ir iki tūkstančio sąjungininkų karių. Tarp jų ir Lenkijos specialiųjų operacijų pajėgos.
„Lietuvos karius, Lietuvos piliečiai ir svečiai matys tiek Vilniuje, tiek kitose Lietuvos vietose, kariai pasitelkiami užtikrinti kritinių objektų, svarbios infrastruktūros, tiltų, viadukų saugumo užduotis, taipogi remti kitas institucijas, atliekant sprogmenų paiešką, kalbame apie oro erdvės gynybą ir stebėjimą“, – kalbėjo NATO susitikimo karinių apsaugos pajėgų vadas Liutauras Bagočiūnas.
Keliaujantys turėtų pasiruošti patikrinimams
Pasiruošti turėtų ir visi tie, kurie kitą savaitę keliaus iš užsienio į Lietuvą. Bus atnaujinta sienų kontrolė su Lenkija ir Latvija, patikros vykdomos ir oro bei jūrų uostuose. Pasieniečiai šią savaitę ne tik montuos reikalingą įrangą pasienyje su Latvija ir Lenkija, bet ir surengs pratybas – stabdys ir tikrins atvykstančius į Lietuvą. Pati sienų kontrolė bus vykdoma liepos 7-13 dienomis.
„ES piliečiai turėtų pateikti arba asmens tapatybės kortelę, arba pasą, trečiųjų šalių piliečiai –pasą arba vizą, jeigunumatytas vizų režimas, arba tai pateisinantį dokumentą, leidimą laikinai ar nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje“, – priminė pasieniečių vado pavaduotojas Antanas Montvydas.
Prie sienos su Lenkija bus atkurti Kalvarijos ir Lazdijų postai, o prie Latvijos sienos patikros bus vykdomos Buknaičių, Skuodo, Būtingės, Kalvių, Saločių, Germaniškio, Obelių ir Smėlynės postuose. Kitus kelius kontroliuos lenkų ir latvių pasieniečiai savo pusėse. Pasieniečiai gali tikrinti ir žmonių daiktus.
„Patikrinimai bus tik atvykstant, išvykstant iš Lietuvos patikrinimų nebus. Tikrinimai bus vykdomi pagal nustatytus rizikos faktorius ir gautą informaciją tiek iš kriminalinės žvalgybos, tiek iš žvalgybos subjektų“, – pridūrė A. Montvydas.
Keisis vilniečių kasdienybė
Tarnybos iš karto prašo ir vilniečių kantrybės bei supratingumo. Perspėja gatvėse būti atidiems ne tik vairuotojus, bet ir pėsčiuosius, dviratininkus ir paspirtukininkus. Be to, prašo visus, kurie pamatys įtartinus žmones ar paliktus daiktus, pranešti numeriu 112 arba kreiptis į šalia esančius pareigūnus.
„Noriu paraginti vengti dviprasmiško elgesio. Suprantame, kad senamiesčio prieigose, ar miesto centre gyvenantys žmonės, vedami smalsumo, tikrai pasinaudos galimybe pro langus pažiūrėti, kas vyksta, tai nenaudokite tokių daiktų, kaip žiūronai ir panašiai tam, kad dirbantys ir aplinką stebintys pareigūnai nemanytų, kad tai yra piktų kėslų turintys žmonės“, – sakė policijos valdybos viršininkas M. Akelaitis.
O pažiūrėti iš tiesų bus į ką. Atvyks svarbiausi Vakarų pasaulio politikai ir lyderiai.
„Planuojama, kad iš viso atvyks net 48 delegacijos iš užsienio, kurias sudarys apie 2400 narių, tarp jų bus 40 valstybių vadovų. NATO viršūnių susitikimo metu bus saugomi ne tik valstybių vadovai, bet ir maždaug 150 aukšto rango politikų, kurie tarptautiniu mastu irgi yra saugotini“, – tikino VAT vado pavaduotojas.
Tolimojo nuotolio oro gynybos sistemos „Patriot“ buvo dislokuotos Vilniaus oro uoste ir kitose miesto vietose bei jo prieigose. Ispanai atveža ir vidutinio nuotolio oro gynybos sistemą NASAMS.
O kol tarnybos planuoja renginio saugumą, Vilniaus valdžia svarsto apie miesto įvaizdį – šiomis dienomis vis dar verda darbai mieste. Ten, kur keliaus užsieniečiai, darbininkai tvarko gatves, dažo stulpus. O NATO viršūnių susitikimo dienomis nuspręsta neišleisti į gatves senų troleibusų, kurie kasdien vežioja vilniečius. Nors jų reisų grafikai dar nepaskelbti, bet gali būti, kad troleibusai kursuos rečiau, nes naujų mašinų miestas pakankamai neturi.
Vairuojantiems asmeninius automobilius, šiandien pasiųsta dar viena žinia – gatvėse, kur bus ribojamas eismas, nebus galima palikti mašinų. Jei jos nebus patrauktos iki šio penktadienio, bus nutemptos.
Daugiau detalių ieškokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Kokia veidmainystė neparodo tikros realybės išblizgino visur kampus, kad tik paliktų gerą įspūdį.
Kad taip jie rūpintūsi savo piliečiais.