„Prieš sužinant, kad sergu ŽIV, buvau matęs kitų žmonių situacijas, kuriems ši liga nustatoma ir kaip aplinkiniai į juos reaguoja.
Nuo jų buvo nusisukama, draugai nustoja bendrauti, net sveikintis, neduoda rankos susitikus, stengiasi nestovėti šalia. Žinojau, kad tai baisi liga ir galbūt man liko nedaug gyventi, tačiau labiausiai mane gąsdino faktas, kad visuomenėje tampi atstumtasis“, – pasakoja Ruslanas.
Informacijos stoka
Vyras prisimena, jog sužinojus apie ligą jis dvi savaites negrįžo namo, nes bijojo apkrėsti artimuosius. Tuo metu nebuvo galimybės niekam pasipasakoti, paklausti daugiau informacijos, kaip gyventi sergant ŽIV, kadangi viską kaustė baimė ir priešiškas visuomenės nusiteikimas.
„Šiuo metu situacija panaši – informacijos apie ŽIV trūksta ir mus supa mitai, vienas jų - kad ŽIV serga tik žmonės, parenkantis į rizikos grupes.. Neseniai buvo atvejis, kuomet ŽIV nustatytas 60 metų moteriai, besikreipusiai į medikus dėl gripo simptomų. Ji net neįsivaizduoja, kaip galėjo užsikrėsti ir tokių žmonių yra daug“, – teigia vyras.
Lietuvoje registruotų ŽIV nešiotojų yra apie 2800, tačiau Ruslanas akcentuoja, jog didelė dalis yra ir neregistruotų, kurie galbūt apie užsikrėtimą net neįtaria.
Ruslanas įvardina, jog dar vienas klaidingas įsitikinimas apie ŽIV - manymas, kad virusu galima užsikrėsti buitiniu būdu: pasinaudojus tuo pačiu rankšluosčiu, stalo įrankiu ar bučiuojantis.
„Yra žmonių, besiskundžiančių ŽIV simptomais, tačiau jie bijo pasitikrinti ir sužinoti tiesą, apsimeta, kad yra sveiki ir sėkmingai platina virusą. Ši baimė dažniausiai atsiranda dėl nerimo būti atstumtiems ir kitų niekinamo požiūrio.
Pavyzdžiui, vartojantiems narkotikus ŽIV nustatyti kur kas lengviau, nes jiems pasiūloma atlikti greitąjį ŽIV testą nevyriausybinėje organizacijoje „Demetra", kuri turi tam leidimą ir testus atlieka ne už vyriausybines lėšas. Greitąjį ŽIV testą čia kiekvienas gali atlikti anonimiškai ir nemokamai.
Vis dėlto, kitokia situacija yra su padorų gyvenimą gyvenančiais žmonėmis. Net jei į mediką kreipiasi žmogus su keistais gripo simptomais – galimais ŽIV simptomais, gydytojas arba nepagalvoja apie šio virusą galimybę, arba nedrįsta pacientui pasiūlyti pasidaryti jau minėtą greitąjį ŽIV testą mūsų organizacijoje, nes pacientas gali įsižeisti“, – aiškina pašnekovas.
Bendravimo sunkumai
Vyras prisipažįsta, kad vienas sunkiausių momentų susidūrus su liga buvo santykiai – tiek su draugais, tiek su moterimis.
„Aš nežinojau kaip toliau bendrauti, atsiranda barjeras, kurį peržengti reikia daug laiko. Tuomet gerai supratau, kad liga yra mano ir kitas žmogus jokiu būdu negali nuo manęs nukentėti, o pirmas žingsnis, kaip apsaugoti – atvirai viską papasakoti.
Ėmiau vengti bet kokių santykių, galvojau, geriau su niekuo nebendrausiu, nei pasakosiu apie savo ligą, tačiau prireikė daugiau nei 10 metų, kad įvyktų lūžis ir pradėčiau garsiai apie tai kalbėti.
Bendraujant su moterimis bet kokiu atveju ateis momentas, kada turėsi pasakyti apie ŽIV, todėl jei pamatau, kad santykiai pradeda augti, atvirai papasakoju apie visus savo minusus, ligas ir tuomet arba keliai išsiskiria, arba mane priima tokį, koks esu“, – atvirai kalba Ruslanas.
Pagalba sergantiems
Prieš dvejus metus vyras įkūrė savitarpio pagalbos grupę – „Lygus lygiam“, kur vienoje vietoje turi galimybę susirinkti to paties likimo žmonės ir pasidalinti savo išgyvenimais. Šiuo metu tai vyro pagrindinė veikla, kurios pagalba sergantiems ŽIV suteikiama savitarpio psichologinė pagalba bei palaikymas.
„Sergantiems ŽIV geriausiai gali padėti tik su ta pačia problema susidūrę žmonės. Čia mes iš skirtingų socialinių sluoksnių, tačiau mus visus jungia vienas bendras dalykas, kuris mums leidžia pasijausti vienodais, gyvenančiais su tais pačiais išgyvenimais ir patirtimis.
Stengiamės apjungti ne tik vilniečius, tačiau ir užsienyje ar mažesniuose miestuose gyvenančius, kadangi pastaruosiuose situacija ypač liūdna. Mažesniuose miestuose žmonės vieni kitus pažįsta, apie ŽIV jie bijo kalbėtis net su savo šeimos gydytoju, nerimauja, kad sužinos kaimynai, darbdavys, mokykloje ims tyčiotis iš jų vaikų“, – problemas įvardina Ruslanas.