• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus arkikatedros požemiuose atrasta slaptavietė su Lietuvos ir Lenkijos valdovų laidojimo insignijomis, pirmadienį pranešė Vilniaus arkivyskupija. Spaudos konferencijoje pirmadienį teigta, kad požemiuose rastos  Lenkijos karalius ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro ir Elžbietos Habsburgaitės ir Barboros Radvilaitės karūnos.

Vilniaus arkikatedros požemiuose atrasta slaptavietė su Lietuvos ir Lenkijos valdovų laidojimo insignijomis, pirmadienį pranešė Vilniaus arkivyskupija. Spaudos konferencijoje pirmadienį teigta, kad požemiuose rastos  Lenkijos karalius ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro ir Elžbietos Habsburgaitės ir Barboros Radvilaitės karūnos.

REKLAMA

Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas spaudos konferencijoje teigė, kad Vilniaus arkikatedros požemiuose buvo rasti prieš daugiau nei 90 metų paslėptos insignijos.

Slėptuvėje rastos Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro karūna, Elžbietos Habsburgaitės karūna, grandinė, medalionas, žiedas, karsto lentelė ir Barboros Radvilaitės karūna, skeptras, valdžios obuolys, trys žiedai, grandinė ir dvi karsto lentelės. 

„Šios karūnos nebuvo nešiojamos valdovams gyviems esant. Jos nukaldintos jau po valdovų mirties ir buvo skirtos būti įkapių dalimi. Besilankantys Vilniaus arkikatedros požymiuose jau ir dabar ant Aleksandro, Elžbietos ir Barboros sarkofagų mato karūnų kopijas, kurios buvo nukaldintos 1933 metais“, – teigė Vilniaus arkivyskupas. 

REKLAMA
REKLAMA

G. Grušas prideda, kad slaptavietėje taip pat rastos 6 sidabrinės plaketės, puošusios Šv. Kazimiero koplyčią ir nemažai žiedų, auskarų bei keletas vyskupų insignijų.

REKLAMA

Anot Vilniaus arkivyskupijos ekonomo Mykolo Juozapavičiaus, 2024 m. gruodžio 16 d. Vilniaus katedros požemiuose buvo atlikti nuo 1939 m. arkikatedroje esančios slaptavietės galimų vietų žvalgymas endoskopine kamera per esamus ankstesnius gręžinius ir plyšius, kur ir buvo rastos insignijos. 

„Nuspręsta tą pačią dieną slaptavietėje esančias vertybes išimti, aprašyti, katalogizuoti ir perkelti į saugią vietą. Ateityje jos bus ištirtos, restauruotos ir pristatytos visuomenei“, – aiškino M. Juozapavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu atsakydamas apie anksčiau Sauliaus Poderio inicijuotas reliktų paieškas, jis pabrėžė, kad pastarasis užsiėmė neteisėta veikla.

„Tai, ką veikė ar vykdė, galimai, gerbiamas Poderis – jis neturėjo nei valstybės sutikimo, nei savininko sutikimo, kas pagal Civilinį kodeksą yra laikoma neteisėta veikla“, – tikino M. Juozapavičius.

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius Vydas Dolinskas spaudos konferencijoje taip pat pabrėžė, kad šie atradimai parodo, kad Lietuva ir Vilnius turi tam tikrą statusą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vertė vienokia yra materiali, negalėčiau įvardinti kokia ji yra. Istorinė vertė yra neįkainojama. <...> Kai kurie dalykai, kurie buvo atrasti, galbūt valdovų buvo nešiojami ir gyviems esant, tai, pavyzdžiui, žiedai – ar Barboros Radvilaitės, ar Elžbietos Habsburgaitės“, – tvirtino V. Dolinskas. 

Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė Rita Pauliukevičiūtė spaudos konferencijoje taip pat sakė, kad vertybės, šiuo metu, pirmiausia pateks pas restauratorius, o jau metų pabaigoje jas galbūt bus galima išvysti ir visuomenei.

REKLAMA

„Kas apžiūrėjote vitriną, tikriausiai net ir ant šių matote vertybių rūdžių liekanas, nes didžiausią žalą, tikiuosi atitaisomą žalą, padarė geležinė, surūdijusi dėžutė, į kurią smulkesnės vertybės buvo sudėtos ir tos rūdys tiesiog prikibo prie įvairių esančių objektų aplinkui. Pabaigus restauravimą, bijau žadėti, bet tikiuosi, kad dar šių metų pabaigoje mes turėtume išvysti visas insignijas“, – teigė R. Pauliukevičiūtė, kuri pridėjo, kad jas tikriausiai bus galima išvysti Bažnytinio paveldo muziejuje.

REKLAMA

Arkikatedros požemiuose rastos Lietuvos ir Lenkijos valdovų laidojimo insignijos

Dėl to 15 val. Bažnytinio paveldo muziejuje Vilniuje rengiama spaudos konferencija.

Spaudos konferencijoje dalyvauja: Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas, Vilniaus arkivyskupijos ekonomas Mykolas Juozapavičius, Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė Rita Pauliukevičiūtė, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius Vydas Dolinskas, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus vedėjas Gintautas Striška.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Arkikatedros požemiuose saugomos relikvijos

Vilniaus arkikatedros požemiuose saugoma daugybė relikvijų ir archeologinių radinių. Kaip rašoma Bažnytinio paveldo muziejaus internetiniame puslapyje, čia esančioje kapitulos kriptoje taip pat saugomas ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto Didžiojo sarkofagas. 

O po Šv. Kazimiero koplyčia įrengtoje karališkoje kriptoje palaidoti ir Lietuvos bei Lenkijos valdovai– Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras Jogailaitis, Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto žmonos Elžbieta Habsburgaitė ir Barbora Radvilaitė bei Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos širdis. 

 

diedukų globėja Austėja
diedukų globėja Austėja
ar senelio galva išlaikys tokį svorį?
gerai, nusiraminkim, įkvėpkim
gerai, nusiraminkim, įkvėpkim
dabar reikia rasti karalių, kuris dėvės karūnas? gal Landsbergis tiktų vienas iš trijų? karalių
Man lygiai taip nutiko, nes savaitgalį irgi giliai rūsyje radau insigniją.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų