• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kovos su celiulitu būdų šiais laikais yra daug. Kokį rinktis, galima nuspręsti pačiam. Specialistai rekomenduoja vienareikšmiškai: pirmieji ir efektyviausi veiksmai – aktyvus gyvenimo būdas ir teisinga, visavertė mityba. Įvairūs masažai, kremai, įvyniojimai – tai tik pagalbinės ir deja, vienos pačios, tėra laikino poveikio priemonės. Celiulitas yra ne tik estetinė, bet ir sveikatos problema, nes tik sveika oda gali būti graži.

Kovos su celiulitu būdų šiais laikais yra daug. Kokį rinktis, galima nuspręsti pačiam. Specialistai rekomenduoja vienareikšmiškai: pirmieji ir efektyviausi veiksmai – aktyvus gyvenimo būdas ir teisinga, visavertė mityba. Įvairūs masažai, kremai, įvyniojimai – tai tik pagalbinės ir deja, vienos pačios, tėra laikino poveikio priemonės. Celiulitas yra ne tik estetinė, bet ir sveikatos problema, nes tik sveika oda gali būti graži.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet kokiu atveju, norint atsikratyti celiulito, visų prima, reiktų žinoti, kas jis toks yra. Šiandien net ne specialistai žino, kad mūsų kūno išorinis vaizdas daug kuo priklauso nuo, kaip jame vyksta vienas iš svarbiausių vidinių procesų – riebalų (lipidų) apykaita. Šios apykaitos sutrikimai įtakoja ne tik apmaudžius mūsų kūno apimčių pasikeitimus, bet ir odos nelygumus, jos suglebimą, vytimą, t.y. problemą, kurią vadiname celiulitu.

REKLAMA

Vyro kūne riebalinis audinys sudaro vidutiniškai 12%, moterų – 25%. Vyrams jis įprastai pasiskirto ant talijos, pilvo ir pečių, moterims – klubų ir šlaunų srityse. Taigi vyrams celiulitas taip pat gali išsivystyti, tačiau vyrams pasisekė labiau, nes jų riebalinės ląstelės kitokios.

REKLAMA
REKLAMA

Pasidomėkime giliau.

Taigi, trys sluoksniai riebalų arba kur susidaro celiulitas?

Visą riebalinę masę įprasta dalinti į tris sluoksnius, kurie vienas nuo kito skiriasi savo išsidėstymo vieta ir metabolizmo ypatybėmis.

Pirmas sluoksnis – paviršinis, jis yra tarp odos ir fascijos*, dengiančios raumenis. Būtent nuo šio sluoksnio labiausiai priklauso figūros kontūrai ir proporcijos. Pirmasis sluoksnis dengia visą kūno paviršių, skirtingose kūno vietose jis yra atirinkamo tankumo ir storumo. Būtent šį riebalinį audinį ir pažeidžia celiulitas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antras sluoksnis – gilus, išsidėstęs po raumenine fascija. Lieknėjant jis tik nežymiai linkęs mažėti.

Trečias – vidinis (visceralinis) sluoksnis yra pilvo ertmės viduje. Šio sluoksnio hipertrofija* labiau būdinga vyrams, o rezultatas – didelis tamprus pilvas.

REKLAMA

Įprasta manyti, kad adipocitų (riebalinių ląstelių) kiekis pas suaugusį žmogų yra beveik pastovus. Todėl riebalų kiekio padidėjimas susijęs ne su riebalinių ląstelių kiekio padidėjimu, o su tuo, kad didėja jų apimtis. Adipocitų apimtis sugeba išaugti 30-40 kartų, dydis svyruoja nuo 5 iki 140 mikronų, priklausomai nuo nutukimo laipsnio ir riebalinio audinio savybių.

REKLAMA

Riebalinio sluoksnio padidėjimas gali būti lokalus (tai yra susijęs su konkrečia vieta) ir bendras. Lokali forma dažniausiai pastebima moterims, ji turi pakankamai aiškias ribas ir būdingas vietas: sėdmenys, viršutinis klubų trečdalis, vidiniai kelių paviršiai, pilvas, pasmakrės sritis ir kitos. Tokios riebalų sanklodos praktiškai nepavaldžios dietoms ir fiziniams pratimams. Būtent ši forma pasireiškia celiulitu ir gali būti koreguojama sveikatinimo ir kosmetinėmis procedūromis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl ko atsiranda...

Iš daugelio veiksnių, esančių tiesioginėmis arba netiesioginėmis lipidų apykaitos sutrikimo taigi, ir celiulito vystymosi priežastimis, kaip labiausiai patvirtintas ir esmines galima įvardinti šiuos:

hormoninis disbalansas, visų pirmą, kiaušidžių disfunkcija, kuri įtakoja estrogenų kiekio kraujyje padidėjimą, skydliaukės susirgimai ir kitos endokrininės patologijos. Taip pat moters gyvenimo periodai: lytinis brendimas, nėštumas, klimaksas, tai laikas, kai hormoniniai pokyčiai gali skatinti celiulito atsiradimą. (Taigi, pirmiausia, susidūrus su šia bėda, reikėtų užsirašyti pas gydytoją endokrinologą);

REKLAMA

Baltymų apykaitos sutrikimai, o svarbiausia, baltymo albumino kiekio kraujyje sumažėjimas;

Paveldimi konstituciniai veiksniai. Kategoriškai neteigiama, kad celiulitas paveldimas, tačiau visgi nemažai jo atsiradimą nulemiančių veiksnių yra susiję su paveldėjimu. Figūra taip pat pasako apie polinkį į celiulitą: aukštos, lieknos moterys nuo kenčia rečiau, jis dažniau vargina moteriškesnių formų gražiosios lyties atstoves;

REKLAMA

Teisingos mitybos ritmo sutrikimai ir nutukimas. Nors nereikia manyti, kad tarp nutukimo ir celiulito turime dėti lygybės ženklą. Celiulitas pažeidžia ir lieknų moterų formas;

Judėjimo stoka;

Ūmios stresinės situacijos, lėtinis nuovargis;

Priešlaikinis odos senėjimas.

Gyvenimo būdas, t.y., žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas, alkoholio vartojimas, netaisyklinga laikysena.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

...ir kaip vystosi celiulitas?

Kosmetologų nuomone, veikiant minėtoms priežastims, celiulito vystymąsi įtakoja riebalinio audinio polinkis sulaikyti tarpląsteliniuose tarpuose skysčius bei medžiagų apykaitos metu pasigaminusius toksinus (taip vadinamus „šlakus“). Dėl to audiniai paburksta, spaudžia gretimai esančias jungiamojo audinio vietas, o šis, savo ruoštu, pradeda gaminti pakitusį kolageną, elastiną. Šie sudaro tinklą, kuris tarsi apveja adipocitus, sulėtėja limfos cirkuliacija ir susidaro gelio formos mazgeliai, poodiniame sluoksnyje susiformuoja celiulitui būdingi kauburėliai. Dėl to oda atrodo lyg apelsino žievė.

REKLAMA

Pirmos stadijos celiulitas yra beveik nepastebimas, klubų ir sėdmenų srityse esančiu įdubimus galima pastebėti, tik jei stipriai sužnybsime odą. Kai odos nelygumai matosi tada sėdint arba oda yra tam tikrose srityse prispausta, tai jau antra stadija. O jei kauburėliai matosi net gulint – trečia. Jei celiulitas toliau progresuoja, spaudžiami vis storesni kraujo ir limfos indai, nervai, pažeistose vietose vystosi šalta, tarsi „marmurinė" oda, jaučiamas skausmas, raumenų spazmai ir celiulitas tiek išplitęs, kad jo neišnaikinti beveik neįmanoma. Tai jau ketvirtoji celiulito stadija.

REKLAMA

Panacėjos nėra – celiulito gydymas yra kompleksinis

Kaip jau supratome, kadangi celiulitas gali išsivystyti dėl daugelio ir skirtingų priežasčių, vieno, stebuklingo vaisto nuo jo nėra. Kova su celiulitu yra ilga ir ne lengva. Jam gydyti turi būti taikoma įvairiapusė, kombinuota programa. O visos priemonės, kurias taikysime, turi gerinti mikrocirkuliaciją, mažinti odos paburkimą ir dermos tankumą, pašalinti iš riebalinių ląstelių adipocitų riebalų perteklių ir žinoma, atstatyti taip trokštamą odos stangrumą ir formą..

REKLAMA
REKLAMA

Štai dalykai, kurie, jei bus derinami tarpusavyje, padės pasiekti ilgalaikių ir gerų rezultatų:

Teisinga mityba arba jei to reikia, svorio mažinimas. Jie nėra antsvorio laikytis dietos nebūtina, reikia, kad daugiau valgytumėte ląstelienos turinčių vaisių ir daržovių, kruopų ir rūpios duonos.

Reguliarus judėjimas. Jis skatina kraujotaką, limfos pratekėjimą, iš organizmo greičiau pasišalina toksinai.

Įvairūs masažai, kurie skatina geresnę kraujotaką ir medžiagų apykaitą, stiprina ląstelių maitinimą, vadinasi, pagreitina riebalų skaidymąsi. Jie gali būti atliekami rankomis arba specialiais masažui skirtais (vakuuminiais) prietaisais. Kaip viena iš anticeliulitinio karo sudedamųjų dalių yra efektyvus ir dabar plačiai gydymo ir profilaktikos tikslais taikomas limfodrenažinis masažas. Tai specialus viso kūno masažas, padedantis iš audinių pašalinti toksinų ir skysčių perteklių. Jo poveikis panašus į rankomis atliekamą spaudomąjį masažą. Tačiau reikia nepamiršti, kad bet kokių masažų kursas turi būti ne trumpesnis, kaip 10-12 procedūrų. Beje, tokie anticeliulitiniai masažai padės tik toms, kurių celiulitas dar pirmos ar antros stadijos.

REKLAMA

Kosmetiniai produktai, naudojami kartu su masažu, kuriuose yra nemažai efektyvių biologiškai aktyvių medžiagų. Ypač geri su jūros dumbliais, kofeinu, vitaminu A.

*Fascija – jungiamojo audinio plėvė, sudaryta iš kolageninių skaidulų ir fibrocitų. Ji įsiskverbia ir apsupa kaulus, raumenis, organus, kraujagysles ir kita.

* hipertrofija (hiper... + gr. trophē – mityba], med. organo arba audinio padidėjimas.

Konsultavo kosmetologė Rasa Mukaitė ir manualinės terapijos specialistė gyd. neurologė Vaida Johson.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų