„Tik atvažiavome į 8 lauką, pirmą kartą pajudinome ir iškart sprogo mina. Antrą dieną tik padarėme volą, pavažiavome, vėl sprogo mina“, – sako ūkininkas Olegas Girmanas.
Prieštankinės ir pėstininkams skirtos minos – pagrindiniai ūkininkų priešai. Dar prieš metus už kelių kilometrų nuo ten buvo įsitaisę rusai.
„Mačiau, kaip šarvuočiu rusai pravažiavo pro mūsų biurą, mano širdis net sustingo. Supratau, kad tai viskas“, – pasakoja O. Girmanas.
Rusai okupavo apylinkes ir pratūnojo ten iki rugsėjo, užminavo iškart kelias gyvenvietes. Tai ūkininkas sužinojo iš žemėlapio, kurį rado ukrainiečiai kariai, išviję iš ten okupantus.
Dabar su jomis kovoja ne kariai, o vietos ūkininkai.
Traktorininkas Jurijus Ševcovas užvažiavo ant prieštankinės minos traktoriumi vidury darbo dienos – gruntiniame kelyje tarp laukų. Tai atsitiko pavasarį. Nuo sužeidimų vyras iškart prarado sąmonę. Jei ne porininkas – savo traktoriuje būtų sudegęs gyvas.
„Į vieną pusę nuvažiavau, o atgal važiavau ir gal kiek nepataikiau į savo vėžes. O ten daug ir nereikia: plius minus 5 centimetrai ir susprogai. Embriono poza buvau tarp sėdynės ir vairo. Man padėjo, aš ne vienas buvau“, – šiurpius įvykius pasakoja traktorininkas J. Ševcovas.
Tuo metu ūkininkai tiesiogine ta žodžio prasme vaikščiojo užminuotais laukais ir ieškojo sprogmenų – badė žemę metaliniais strypais, ieškojo metalo ieškikliais arba rasdavo ant žemės. O po to vietoje juos susprogdindavo.
Didelę dalį amunicijos atiduodavo kariuomenei. Tai tęsėsi tol, kol ant minų pradėjo sprogti žmonės.
„Per visą laiką pašalinta daugiau nei šimtas minų. Kol vaikinai dar buvo gyvi, visi kartu jas surinkdavo ir perduodavo jas į frontą“, – teigia ūkininkas O. Girmanas.
Po tragedijos ūkininkas nusprendė nusipirkti senutėlį traktorių, įrengti jame nuotolinio valdymo sistemą, pridėti metalinius volus, kad jiems tektų sprogstančių minų smūgiai.
„Statomi du hidrauliniai skirstytuvai su elektroniniu valdymu. Vienas valdo vairą, kad traktorius pasisuktų ir apsisuktų. Kitas padeda posūkiuose kastuvą pakelti ir nuleisti“, – aiškina inžinierius Konstantinas Gnidas.
Tik senos rusiškos minos ne visada sprogsta pirmą kartą užvažiavus, kai kurios per giliai užkastos. O ir metaliniai volai gali praleisti sprogmenį.
„Užvažiavau ratu ir sprogo. Iškart kilo ugnis, bake buvo apie 200 litrų dyzelino, buvo tepalų. Jie greitai užsidegė ir nespėjome nieko padaryti“, – sako ūkininkas O. Girmanas.
Tai atsitiko prieš savaitę. Sprogo lauko gale, šalia gruntinio kelio. Bėda ta, kad ant prieštankinės minos traktorius užvažiavo ne metaliniu volu, o ratu, dėl to ir sprogo, užsidegė ir išgelbėti jo nepavyko. Mechanizatorius per sprogimą buvo toje pusėje už 30 metrų. Laimei, skeveldros iki jo nenuskrido. Vyras liko gyvas ir nesužeistas.
Dabar mechanikai ruošia dar du traktorius, kad būtų galima greičiau tęsti išminavimą. Vienas toks su nuotoliniu valdymu kainuoja per 30 tūkstančių eurų. Per vasarą ir pavasarį žemdirbiams pavyko ištyrinėti 700 hektarų juodžemio. Liko 300, bet tai bus tikras pragaras.
Kol laukuose yra minų, žemdirbiai nieko juose negali auginti. Bet nuo mokesčių jų niekas neatleido. Žemės kainos, pasak ūkininkų, jau nukrito perpus.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.