Kaip ir nenutylančios, tačiau partiečių neigiamos kalbos apie susiskaldymą, taip ir vieningos nuomonės, kas turėtų tapti partijos vedliu, nėra. Neseniai savo paramą Irenai Degutienei pareiškė partijos senbuvis Jurgis Razma, o jaunąjį Gabrielių palaiko dabartinis vadovas Andrius Kubilius.
Vos metus partijoje esantis asmuo per jaunas tapti pirmininku
Nuo 1996 metų Seimo nariu renkamas Jurgis Razma taip pat dalyvavo partijos pirmininko rinkimuose ir užėmė trečiąją vietą, surinkdamas 232 balsus. Antrajame ture parlamentaras nusprendė paremti Ireną Degutienę: „Su Irena esame ilgamečiai bendražygiai, pažįstu ją nuo karjeros pradžios, ilgą laiką buvome kolegos Seime. Tai pakankamas laikas pažinti ją kaip politikę.“
Pasak parlamentaro, likus nedaug laiko iki artimiausių Seimo rinkimų vadovu turėtų būti labiau patyręs, žinomas politikas, kuris pakankamai gerai vertinamas visuomenėje.
Paklaustas, kaip vertina oponentą, Seimo narys teigė, kad Gabrielius Landsbergis dar jaunas politikas ir jo išrinkimas partijos pirmininku būtų per staigus žingsnis, esą, jam neteko girdėti šalies, kurioje pirmininku būtų išrinktas vos metus partijoje esantis asmuo.
„Šiuo atveju kalbame ne apie amžių, o apie partinio stažo ir politinės patirties kuklų turėjimą“, - kalbėjo J. Razma. Taip pat parlamentarui užkliuvo, kad jaunasis kandidatas į pirmininkus tik prieš pat Seimo rinkimus ketina grįžti į Lietuvą, o iki tol darbuotis Briuselyje: „Man sunku įsivaizduoti, kaip jam tokiu būdu pavyks pasiekti to skelbiamo partijos atsinaujinimo, tinkamai vadovauti partijai ruošiantis Seimo rinkimams, kai būna daug įtampos kandidatų sąrašų formavimo metu, ruošiant programines nuostatas ir panašiai.“
Todėl jis renkasi „aiškesnį“, patikimesnį ir labiau logišką variantą, kuris tinkamesnis partijai. Seimo narys pritartų, kad Gabrielius būtų pirmasis I. Degutienės pavaduotojas, gautų pasireikšti politinėje veikloje ir partija galėtų ruoštis 2020 metų Seimo rinkimams jam vadovaujant.
Partijos pirmininkas neturėtų kategoriškai palaikyti vieno kandidato
Politikas nepritaria nuomonei, kad pareikšdamas savo palaikymą G. Landsbergiui Andrius Kubilius netiesiogiai pasirinko savo įpėdinį: „A. Kubilius nenaudojo tokio žodžio, jis tik paskelbė, ką remtų. Beje, šis kandidatas jau buvo iškeltas partijos skyrių.
Jis neatsirado tik todėl, jog A. Kubilius jį palaiko.“ Tačiau parlamentaras mano, kad dabartinis partijos pirmininkas neturėtų palaikyti vieno ar kito kandidato, o daryti pareiškimus, kurie sutelktų partiją: „Pirmininkas neturėtų kategoriškai pasisakyti už kurį nors vieną kandidatą.
Jis galėjo savo nuomonę pareikšti vėlesnėje stadijoje ir kažkaip santūriau, nenuviliant kitos mūsų narių dalies, kurie pasirinko kitas kandidatūras. Ir tas faktas, kad pirmojo rinkimų turo rezultatų laukimas buvo organizuotas atskirai, partijos pirmininkas sėdėjo vieno iš kandidatų štabe, man neatrodo labai gerai.“
Pats J. Razma kandidatuodamas pirmajame rinkimų ture pasisakė už partijos susitelkimą ir tikisi, kad laukiant antrojo turo rinkimų rezultatų abu kandidatai ras jėgų susirinkti vienoje vietoje tam, jog visi partijos nariai matytų vienybę, nepaisant to, kuris kandidatas laimės.
Partijoje susiskaldymo nėra?
Nors vieni partiečiai palaiko vieną kandidatą, kiti – kitą, tačiau Seimo narys neigia, kad partija yra susiskaldžiusi, pasidalinusi į dvi dalis: „Ne, skilimo tikrai nėra, niekas čia nėra pasidalinęs. Kad partijos nariai balsuoja skirtingai, dar nereiškia, jog jie save priskiria kažkuriai stovyklai. Natūralu, kad tokių atvirų demokratiškų rinkimų atveju yra pavojai dėl tam tikrų takoskyrų išryškėjimo, bet aš tikiu, kad praėjus rinkimams, nepaisant to, koks būtų jų rezultatas, visi tai gerbsime ir tam tikros partiečių nuoskaudos greitai nuslūgs.“
Politikas nesureikšmino savo parėmimo I. Degutienei ir mano, kad tie partijos nariai, kurie palaikė jį pirmajame rinkimų ture, tikrai automatiškai nesirinks jo palaikomos kandidatės, nes visi žmonės turi savo nuomonę: „Aš tikiuosi, kad ne tiek pats parėmimo faktas, o mano argumentai šiek tiek veiks partijos narius.“
Visi turi galimybę išsakyti savo nuomonę
Dabartinis partijos pirmininkas A. Kubilius paklaustas, ar jam derėtų pagal užimamas pareigas palaikyti kažkurį kandidatą nes, galimai, nuvylė kitus kandidatus ir juos palaikančius žmones, teigė, jog visi turi galimybę išsakyti savo nuomonę, tam ir yra rinkimų kampanija: „Tiesioginiai rinkimai skirti tam, kad žmonės žinotų įvairius argumentus, taip pat ir kas ką remia. Ne aš vienas išsakiau savo nuomonę, daugelis partijos vadovybės ir frakcijos narių taip pat.
Šitoje vietoje aš kaip tik matau partijos pirmininko atsakomybę, apsisprendus pačiam nedalyvauti, pasirūpinti, kad partija turėtų tinkamą pirmininką. A. Kubilius mano, kad partijos pirmininko rinkimai yra konkurencinis dalykas, todėl negalima kalbėti apie susitelkimą: „Už paramą G. Landsbergiui mane kritikavo tie partijos nariai, kurie viešai palaiko I. Degutienę, tai yra tam tikras konkurencijos elementas.
Aš nemanau, kad mano nuomonė lėmė tai, jog G. Landsbergis pirmajame rinkimų ture gavo pakankamai nemažą persvarą prieš I. Degutienę. Tiesiog daugelis partijos narių mąsto panašiai kaip aš, kad reikia atsinaujinimo, naujos kartos, idėjų, energijos, todėl jie taip balsavo.“
Į klausimą, ar nemano, kad netiesiogiai pasiskyrė sau įpėdinį, o tai būdinga Rytų, o ne demokratiniam Vakarų pasauliui, A. Kubilius atkirto: „Tai yra visiškas absurdas kalbėti apie pasiskyrimą, kai balsuoti teisę turi 16 tūkstančių narių, tai jūs jiems paskirkit kažką, kas jiems būtų nepriimtina. Panašūs rinkimai vyksta Prancūzijoje, kur savo nuomonę išsako visi buvę partijos vadovai.“
A. Kubilius nesileido į kalbas apie tariamą partijos skilimą ir pasidžiaugė, kad TS-LKD yra vienintelė partija, kuri rengia tiesioginius partijos pirmininko rinkimus. Partijos pirmininkas renkamas dvejiems metams.