• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Padidėjęs skrandžio rūgštingumas yra dažna problema, kuri gali sukelti nemalonius pojūčius ir paveikti bendrą savijautą. Neretai tai lemia netinkama mityba, stresas ar tam tikri gyvenimo įpročiai. Laimei, yra būdų, kaip efektyviai sumažinti skrandžio rūgšties kiekį.

Padidėjęs skrandžio rūgštingumas yra dažna problema, kuri gali sukelti nemalonius pojūčius ir paveikti bendrą savijautą. Neretai tai lemia netinkama mityba, stresas ar tam tikri gyvenimo įpročiai. Laimei, yra būdų, kaip efektyviai sumažinti skrandžio rūgšties kiekį.

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt medicinos centro „Antėja“ gydytojas, gastroenterologas Artūras Jacinavičius atskleidžia, kokie yra rūgščių refliukso valdymo būdai ir ko reikėtų atsisakyti, norint išvengti skrandžio rūgštingumo.

Pagrindiniai skrandžio refliukso simptomai

Gydytojas atskleidžia, kad tipiniai gastroezofaginio refliukso ligos, arba GERL, simptomai yra rėmens graužimas (deginantis pojūtis už krūtinkaulio) ir rūgštingo turinio atpylimas. Tačiau taip pat gali pasireikšti rijimo sutrikimas, kąsnio pojūtis gerklėje, pagausėjęs seilėtekis.

„Netipinės formos GERL pasireiškia krūtinės skausmu, balso užkimimu, krenkštimu, lėtiniu kosuliu, dantų atšipimu, kartais pasireiškia net astma“, – teigia specialistas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasireiškus šiems simptomams gali sutrikti miegas, fizinis aktyvumas. Negydomas ir nekontroliuojamas GERL gali sukelti ilgalaikius, negrįžtamus pakitimus stemplėje, gerklose, kas gali sukelti balso pasikeitimus.

REKLAMA

Dėl šių priežasčių yra rekomenduojama  stengtis  pasiekti ir išlaikyti optimalų kūno svorį, valgyti nedideliais kiekiais, nuo 45 iki 60 min.,  po   valgio   negulėti,   nesilankstyti,  nevalgyti  naktį,  vengti   ankštų,   juosmenį  spaudžiančių drabužių, miegoti ant aukštesnės pagalvės.

Pasak gydytojo, maistas yra vienas iš tiesioginių stemplės ir skrandžio dirgiklių, galinčių žaloti gleivinę, paryškinti simptomus, todėl reikėtų vengti maisto produktų, mažinančių apatinio stemplės rauko tonusą: kava, gazuoti gėrimai, arbata, šokoladas, mėta, pipirmėtė (mėtų skonio kramtomoji guma, mėtų arbatos, mėtų skonio gėrimai ir pan.), pomidorų padažas, česnakai, svogūnai, cinamonas.

REKLAMA
REKLAMA

„Taip pat rekomenduojama sumažinti riebalų kiekį maiste - rinkitės maisto produktus be matomų riebalų (liesa mėsa), liesus pieno produktus, venkite riebių padažų, riebaluose virtų, keptų patiekalų.

Draustinų vaisių nėra, tačiau refliuksą gali paūminti citrusiniai vaisiai, granatai, kriaušės, ananasas, todėl juos vartoti rekomenduojama saikingai. Būtina atsisakyti alkoholio, stengtis mesti rūkyti“, – pažymi gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip numalšinti skrandžio refliukso simptomus?

Visgi kai kurie augalinės kilmės preparatai, pasak A. Jacinavičiaus, gali padėti numalšinti simptomus, pavyzdžiui alavijų sultys, linų sėmenų kisielius, tačiau esant refliuksui tikrai nereikėtų vartoti rūgštinių produktų.

Į rūgštinius produktus patenka actas, citrinos rūgštis. Tai gali pabloginti būklę, sudaryti sąlygas atsiverti žaizdoms. Taip pat nerekomenduojama gerti sodos, nederėtų refliukso ir skrandžio bėdų gydyti etanolio pagrindu pagamintomis užpiltinėmis, nuovirais, trauktinėmis ir pan.

REKLAMA

„Refliukso simptomų valdymui galima vartoti įvairius aliuminio ir magnio turinčius preparatus, padengiančius apsaugine plėvele stemplę, skrandį, dėl ko maistas ir rūgštys mažiau dirgina gleivinę. Šie preparatai naudingi greitam „gaisro gesinimui”.

Gydant refliuksą gali būti skiriama ilgalaikė protonų pompos inhibitorių terapija, tačiau tą būtina daryti prižiūrint šeimos gydytojui arba gydytojui gastroenterologui.

REKLAMA

Vaistai yra saugūs, nepageidaujamos reakcijos retos, tačiau vartojant vaistą ilgus metus ir jo nekeičiant gali atsirasti pakitimų skrandžio gleivinėje, gali sutrikti kalcio, magnio, vitamino B12 įsisavinimas, gali padidėti žarnyno infekcijų rizika, ypač vyresniame amžiuje“, – pažymi specialistas.

Visgi, gydytojas pabrėžia, kad ši rizika atsiranda ilgą laiką vartojant vaistą, pavyzdžiui, kelis metus. Vartojant vaistus kelių mėnesių kursais pagal gydytojo paskyrimus komplikacijų rizika minimali.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galimos komplikacijos

Gydytojo teigimu, negydant ir nekontroliuojant refliukso, galimos komplikacijos ir ilgalaikiai sveikatos sutrikimai.

„Gali vystytis ilgalaikis uždegimas stemplėje, atsiverti žaizdos, pasireikšti kraujavimai, rijimo sutrikimai. Esant netipinei GERL formai gali ryškėti balso problemos, varginti ilgalaikis sausas kosulys, net išsivystyti astma, dantų problemos“, – atskleidžia jis.

Be to, per 10-15 metų negydomas GERL gali sukelti stemplės gleivinės priešvėžinius pakitimus, kurie, jeigu yra negydomi ir nesekami, gali pereiti į stemplės vėžį.

REKLAMA

Būtent todėl į specialistą reikėtų kreiptis jeigu simptomai užsitęsia – negerėja ar neišnyksta vartojant šeimos gydytojo paskirtą gydymą.

„Į gydytoją gastroenterologą reikėtų kreiptis nedelsiant jei atsiranda aliarmo simptomai: svorio kritimas, juodos, raudonos išmatos, vėmimas krauju, rijimo sutrikimas, dažnas pykinimas, vėmimas, skausmas ryjant“, – pažymi specialistas.

REKLAMA

Siunčia patarimą

Norint sumažinti skrandžio rūgštingumą, pasak gydytojo, rekomenduojama vengti aktyvaus fizinio krūvio, didelių svorių kilnojimo, lankstymosi, bėgiojimo. Tai gali paskatinti refliukso paūmėjimą.

Taip pat siekiant sumažinti palankias sąlygas GERL paūmėjimui tikslinga atlikti fizinius pratimus, skirtus stiprinti pilvo sieną, diafragmą.

„Kovojant su GERL gali padėti alavijų sultys, linų sėmenų kisielius, ramunėlių arbata, imbieras, gausesnis skaidulų vartojimas. Gydant GERL svarbu nepasikliauti vien tik liaudies medicina, kuri gali išties padėti sumažinti simptomus“, – sako gydytojas ir priduria, kad tai priežasties dažnai negydo, o nukelia komplikacijas vėlesniam laikui.

Specialistas teigia, kad siekiant išvengti GERL, svarbu kontroliuoti streso lygį, koreguoti mitybos įpročius. Dienos metu ir prieš miegą geriau neužkandžiauti, nes tuomet suaktyvinama skrandžio veikla ir sulčių išsiskyrimas, kurios ir sukelia GERL simptomus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų