Profsąjungos valdžios primygtinai prašo neapmokestinti bent pirmojo būsto. Tačiau valdantieji tvirtina, kad taip liktų landos išvengti mokesčio ir turčiams. Na ir premjeras perspėja, kad nemokėdami platesnio NT mokesčio, lietuviai gali nesulaukti beveik pusės milijardo eurų ES paramos.
Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Valdančiųjų svarstomi nauji nekilnojamojo turto mokesčiai kelia sąmyšį tiek tokių prabangių namų šeimininkams, tiek ir nušiurusių daugiabučių gyventojams.
Prieš pusantrų metų mitinge prie Seimo susirinkę žmonės protestavo prieš konservatorių rengtą visuotinį nekilnojamojo turto mokestį. Dar didesnį protestą, tik prie Katedros, organizatoriai jau žada ir po artėjančių Velykų, mat naujoji valdžia taip pat ruošiasi įvesti visuotinį mokestį.
„Renkami autobusai, žmonės iš įvairių miestų organizuojasi, bus iš Klaipėdos, Telšių, Plungės... važiuos visi. Socdemai žadėjo neva socialinį teisingumą, pašalinti naštą, jie užkrauna 600 tūkst. žmonių mokestį, kurį mokės likusį gyvenimą ir likusiem žmonėm. Nežinom, kas bus rytoj, poryt, kaip gyvensime senatvėje, gal susirgsim. Mokestis neteisingas, neturi būti jokia forma“, – sakė mitingo organizatorius, asociacijos „Atoveiksmis“ vadovas Raimondas Šimaitis.
Tuščiuose daugiabučių kiemuose Vilniuje ir kiti kviesliai jau ragina ateiti į mitingą: „Žmonės, valdžia planuoja įvesti NT mokestį. NT mokestis kiekvieną iš jūsų palies, kažką rytoj, kažką po metų, kažką vėliau, bet kentėsite visi.“
Gintautas Paluckas mitingų nesureikšmina
Dėl valdančiųjų ruošiamo visuotinio nekilnojamojo turto mokesčio nerimauja ir profesinės sąjungos. Jų lyderiai savo gegužės 1 demonstracijose taip pat ketina protestuoti prieš šį mokestį.
„Tai gresia vos ne revoliucija. Svarbiausia maistas žmogui ir būstas. Kiek išleidžiame maistui, kiek lieka būstui ir pan., tada matysime, kokia yra perspektyva. Profsąjungos reikalauja vyriausybę greičiau paviešinti galutinį mokesčio projektą ir neapmokestinti bent pagrindinio būsto“, – tikino Jungtinės profsąjungos pirmininkas Arvydas Dambrauskas.
„Kelsim mokesčių klausimą, mokesčiai turi būti teisingi. Ir ne tik nekilnojamo turto, bet ir kiti mokesčiai“, – teigė Kristina Krupavičienė, profsąjungos „Solidarumas“ pirmininkė.
„Brangesniam turtui mokestis mažės, surinkimas gali sumažėti pakeitus tarifus. Dar labiau kyla klausimas, koks mokestinio pakeitimo tikrasis tikslas?“ – klausė Audrius Gelžinis, Profsąjungų konfederacijos vadovas.
Premjeras pripažįsta, kad dėl NT mokesčio diskusija yra sprangi, tačiau būsimų protestų nesureikšmina.
„Įtampa kyla tada, kai neleidi išsiveržti garui, neleidi diskutuoti, šnekėtis, bet mitingai, piketai – normali demokratinė raiškos forma. Išdėsčius reikalavimus pereinama prie derybų, pokalbių. Yra mūsų įsipareigojimai ES, pakeitimų nedarant galime nesulaukti paramos apie 400 mln. eurų, tai reikšminga suma“, – teigė premjeras Gintautas Paluckas.
Neapmokestinti pirmojo būsto nesutinka
Valdančiosios koalicijos partijų lyderiai profsąjungų reikalavimą neapmokestinti pirmojo būsto atmeta.
„Jei pirmam būstui netaikysit, Žemaitaičio namui, kuris yra 300–400 tūkst. eurų, jis irgi netaikys. Tai nesąžininga. Močiutė, kurios pensija 400 eurų, nemokės ir Žemaitaitis nemokės“, – sakė „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis.
„Apmokestinamas pirmas būstas priklausomai nuo vertės jau dabar. Apskritai prasmės nebėra turėti šį mokestį. Ar ribos kokios yra, ar turi prasidėti nuo nulinės vertės? Manau, ne. Bet palaukime, dar diskusijos nebaigtos“, – tikino Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.
Na, o verslo atstovai nekilnojamojo turto mokesčiui neprieštarauja, tačiau reikalauja nedidinti pelno ir gyventojų pajamų mokesčių.
„Vyriausybė galvoja, kad daugiau pinigų gali atsirasti įvedus daugiau mokesčių. Mes sakome, pažiūrėkime atgal. Ekonomika 2019–2023 m. augo 23 mlrd. eurų, iš kurių maždaug ketvirtadalis nukeliavo į mokesčius. Mes sakome valdžiai netrukdykite ir mes augsime“, – teigė Rolandas Valiūnas, Investuotojų forumo vadovas.
„Argumentus, kuriuos išsako verslas, girdime, bet Vyriausybė turi argumentų, kodėl pakeitimas vienas ar kitas mokesčių nespaus verslo augimo“, – tikino G. Paluckas.
Valdantieji svarsto nekilnojamojo turto mokesčiu neapmokestinti turto, kurio vertė sieks iki 50 tūkst. eurų. Turtą iki 400 tūkst. vertės svarsto apmokestinti vienos tūkstantosios procento dalies metiniu mokesčiu, o už didesnę vertę augs ir tarifas iki 1 proc., o pirmajam būstui žada mokestį mažinti perpus ir jei jis nesieks bent 20–30 eurų, išvis neimti.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje esančiame įraše.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:















































































































































































































































