• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalies, kurioje į vienutę buvo pasodinta ir kelias savaites laikoma septynių vaikų motina, paskambinusi į Ukrainos ambasadą pranešti, kad iš jos miestelyje esančio dalinio kažkur dingo GRU pareigūnai, žiniasklaida „netyčia“ paviešino JAV sunaikinimo planą.

Šalies, kurioje į vienutę buvo pasodinta ir kelias savaites laikoma septynių vaikų motina, paskambinusi į Ukrainos ambasadą pranešti, kad iš jos miestelyje esančio dalinio kažkur dingo GRU pareigūnai, žiniasklaida „netyčia“ paviešino JAV sunaikinimo planą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įsivaizduokite, šis visą pasaulio galingųjų santykį iš pagrindų keičiantis dokumentas buvo parodytas dviejų didžiausių šalies televizijų žinių laidų metu prezidento Vladimiro Putino ir generolų susitikimo metu. Tai buvo iš anksto parengtas reportažas, ne tiesioginė transliacija. 2015-ųjų lapkričio 9-ąją per kelis Rusijos valstybinius kanalus buvo „išduota pati slapčiausia valstybinė paslaptis“, ir – nieko. To paties susirinkimo metu V. Putinas pareiškė, kad yra kuriamos tokios raketų sistemos, kurios pajėgs „įveikti bet kokias priešraketinės gynybos sistemas“.

REKLAMA

Panašiais atvejais nieko nekomentuojantis ar „neturintis informacijos“ prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, atrodo, buvo geros nuotaikos ir nusprendė prisipažinti, kad „taip, toks planas iš tiesų egzistuoja, į kadrą jis pateko netyčia“.

tv3.lt primena, kad šių metų pradžioje septynių vaikų motina Svetlana Davydova Rusijoje buvo suimta ir kaltinama valstybės išdavyste, kai paskambino į Ukrainos ambasadą ir pranešė jiems apie Rusijos karinių dalinių perdislokavimą, o apie tai ji tariamai sužinojo pasiklausiusi telefoninio pokalbio maršrutiniame autobuse. Taigi, eilinį šalies antradienį dešimtys milijonų Rusijos gyventojų per standartinę zombioviziją išvydo paties slapčiausio, iki šiol ekspertams nežinomo, plano „Status-6“ „prezentaciją“ su paveiksliukais.

REKLAMA
REKLAMA

„NTV“ ir „Pirmasis kanalas“ parodė siužetus (kitą dieną jie buvo ištrinti), kur tariamai per nugarą, manoma, per Rusijos Federacijos generalinio štabo pagrindinio operatyvinio valdymo skyriaus vado pulkininko-generolo Andrejaus Kartapolovo petį matėsi lapas popieriaus, kuriame aiškiai pavaizduota „Visiškai slapta“ grafa pažymėta koncepcija bei jos įgyvendinimo terminai, o būtent – okeaninė daugelio taikinių sistema „Status-6“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žurnalistai išsiaiškino, kad būsimo itin galingo ir slapto ginklo gamintoju nurodyta įmonė „Rubin“. Tai viena iš pagrindinių sovietų ir rusų povandeninių laivų, tiek dyzelinių-elektrinių, tiek ir atominių, projektus kuriančių įmonių.

REKLAMA

Sistemos paskirtis – „sunaikinti priešo ekonomikos objektus pakrantės zonoje ir garantuoti nepriimtiną šalies teritorijai poveikį sukūrus bendro radioaktyvaus užkrėtimo zoną, netinkamą joje vykdyti karinę, ekonominę ar kitą veiklas ilgalaikėje perspektyvoje“.

Galimų raketų nešiotojų vietoje pavaizduotos dvi automatinės povandeninės valtys: dar statomas atominis specialiosios paskirties laivas „Belgorod“ – nebaigtas statyti „Antėjaus“ klasės kreiseris, o taip pat – specialios paskirties povandeninis laivas „Chabarovsk“.

REKLAMA

Pačios „Status-6“ sistemos istorija žiniasklaidoje buvo aptarinėjama dar rugsėjį, tuomet JAV leidinys „The Washington Free Beacon“ pranešė, kad Rusija tariamai kuria „povandeninį nepilotuojamą laivą“ kodiniu pavadinimu „Kanjon“, galintį plukdyti branduolinį ginklą, kurio galingumas siektų dešimtis megatonų ir grasinti JAV pakrantės miestams ir uostams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuomet karo analitikas Normanas Polmaras spėliojo, kad „Kanjon“ gali remtis sovietine tiesioginio pataikymo branduoline torpeda T-15, kurios galingumas yra 100 megatonų, suprojektuotą dar praėjusio amžiaus penktajame dešimtmetyje kaip tik tam, kad suduotų smūgius JAV pakrantės objektams.

Savo atsiminimuose šią raketą kūręs Andrejus Dmitrijevičius Sacharovas pasakojo: „Vienas pirmųjų, su kuo aš aptariau šį projektą, buvo kontradmirolas Fominas… Jis buvo šokiruotas „žmogėdriška“ šio projekto prigimtimi ir pokalbyje su manimi pažymėjo, kad karo jūreiviai įprato kovoti su ginkluotais priešais atvirame mūšyje ir kad jam šlykšti pati mintis apie tokią masinę žmogžudystę“.

REKLAMA

svpressa.ru pažymi, kad dėl saugumo reikalavimų ir kitų faktorių, torpeda T-15 buvo kuriama be karinio jūrų laivyno žinios. Laivyno vadovybė apie tai sužinojo tik tuomet, kai buvo pradėtas kurti pirmojo atominio povandeninio laivo projektas.

REKLAMA

Rusijos karo istorikai tvirtina, kad sovietų admirolai, 1954-aisiais susipažinę su naujuoju superginklu, su įsitikinimu pareiškė, kad povandeninis laivas būtų sunaikintas net nepriartėjęs prie JAV karinių bazių. Tuo labiau, kad prieiga prie amerikiečių bazių yra apsunkinta įlankos, salelės, seklumos ir užtvaros. Buvo laikoma, kad tokių užkardų rusų laivas neįveiktų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau leidiniui „svpressa.ru“ kalbėjęs ekspertas Aleksandras Širokoradas papasakojo, kad 1961-ais T-15 idėja vėl buvo reanimuota dėka akademiko Andrejaus Sacharovo pasiūlymo. Mokslininkas pasiūlė raketą paleisti daug toliau nuo kranto ir leisti raketai dreifuoti. Torpedos sprogdiklis galėjo „miegoti“ iki pasiųsto radijo signalo iš lėktuvo ar laivo. Manoma, kad sprogimo sukeltas cunamis suduotų pakrantės objektams siaubingą smūgį.

Taigi, „superginklas“ gali būti reanimuota 1961-ųjų idėja, arba, labiau tikėtina, antis paleista žiniasklaidai. Tuo labiau, kad prieš kelias dienas analogišką „perspėjimo“ pranešimą paskelbė JAV gynybos ministras Joshas Carteris, užsiminęs apie „visiškai naują ginkluotę, kurios niekas nelaukia, ir kurios jis „negali nupasakoti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų