• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sirijos griūtis: kaip tai atsilieps Rusijos karui Ukrainoje?

Rusija bando suderinti jos strateginėmis laikomas, bet brangiai kainuojančias užmačias – remti Sirijos režimą ir tęsti karą Ukrainoje. Teoriškai tai gali išskaidyti jos karinį potencialą ir išteklius ir gali tapti privalumu Ukrainai. Rusija, anot ekspertų, nenori ir negali atsisakyti Sirijos, nes ji svarbi jos įtakai regione. Ekspertai pažymi, kad kol kas įvykiai Sirijoje labiau emociškai paveikia Rusijos ir Ukrainos karo eigą.

9

Rusija bando suderinti jos strateginėmis laikomas, bet brangiai kainuojančias užmačias – remti Sirijos režimą ir tęsti karą Ukrainoje. Teoriškai tai gali išskaidyti jos karinį potencialą ir išteklius ir gali tapti privalumu Ukrainai. Rusija, anot ekspertų, nenori ir negali atsisakyti Sirijos, nes ji svarbi jos įtakai regione. Ekspertai pažymi, kad kol kas įvykiai Sirijoje labiau emociškai paveikia Rusijos ir Ukrainos karo eigą.

REKLAMA

Gruodžio 5-ąją Rusijos remiamo Sirijos režimo pajėgos pripažino pasitraukusios iš strategiškai svarbaus Chamos miesto, jau antrojo per pastarąją savaitę.

Nuo 2015 m. Rusija karo Sirijoje metu pirmiausia naudoja oro pajėgas, bet aktyviai karinėse operacijose dalyvavo ir spec. pajėgos. Svarbų vaidmenį atliko „Wagner Group“ samdiniai ir kitos privačios karinės bendrovės.

Šiuo metu Rusija labai ribotai naudoja aviaciją, o jos sausumos pajėgos Sirijoje nors ir egzistuoja, tačiau vaidina labai epizodinį vaidmenį.

REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos karinė žvalgyba teigia, kad Rusija perkelia privačias karines pajėgas iš Afrikos į Siriją, tačiau sukilėliai juda itin sparčiai, o atsikovoti gausiai civilių gyvenamus miestus gali būti sudėtinga.

REKLAMA

Nuolatinė Rusijos karinė parama B. Assadui gali viršyti jos turimus karinius išteklius, o tai gali būti naudinga Ukrainai, nors poveikis ir bus nedidelis, pažymi „Newsweek“ kalbinti ekspertai.

Rusijos prezidentas V. Putinas yra pareiškęs, kad Rusijos dalyvavimas buvo labai svarbus B. Assado karinėms pergalėms, pavyzdžiui, 2016 m. atgaunant Alepą, kurį 2023-iaisiais sukilėliai islamistai užėmė per kelias dienas, faktiškai nesulaukus pasipriešinimo.

REKLAMA
REKLAMA

Ar tai turės įtakos Ukrainai?

„Bet koks Rusijos politinio, ekonominio ar karinio srauto pralaidumo nukreipimas nuo konflikto prieš Ukrainą, yra naudingas Ukrainai“, – sakė Jungtinės Karalystės analitinio centro „Geostrategijos taryba“ nacionalinio saugumo tyrėjas Williamas Freeris.

„Tačiau poveikis greičiausiai bus labai nedidelis, – sakė V. Freeris „Newsweek“. – Kremliui kovos Ukrainoje yra pernelyg svarbios“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rusijos kariniai ištekliai, nukreipti į B. Assadą, vargu ar labai pakeistų jų kampaniją Ukrainoje“, – pritarė Karališkojo jungtinių tarnybų instituto (RUSI) sausumos karybos tyrėjas Nickas Reynoldsas.

„Dar neaiškios visos Alepo žlugimo pasekmės ir poveikis režimui Damaske, tačiau kovos Sirijoje yra daug mažesnio masto nei Europoje, todėl mažai tikėtina, kad B. Assado režimo stiprinimas pareikalaus didelių pastangų“, – cituojamas N. Reynoldsas.

REKLAMA

Rusijos lėktuvai aktyviai veikia Sirijoje, tačiau tai „nereiškia, kad ten dislokuotos kokios nors reikšmingos pajėgos“, sakė aviacijos ekspertas, buvęs Ukrainos priešlėktuvinės gynybos karininkas Valerijus Romanenka.

Mažai tikėtina, kad tai turės kokios nors realios įtakos karo Ukrainoje eigai, sakė V. Romanenka.

Rusijos reaktyvinių lėktuvų Artimuosiuose Rytuose „daugiau nei pakanka paremti sausumos pajėgas dabartinėse gana ribotose operacijose“, – sakė V. Romanenka.

REKLAMA

Laikas Rusijai nėra idealus, tačiau Maskva dominuoja Ukrainoje ir gali sau leisti turėti nedidelį pajėgų kontingentą, veikiantį Sirijoje,sakė Marina Miron, Londono Karališkojo koledžo Karo studijų departamento tyrėja. Per 2024 m. Rusija nuolat stiprino pozicijas Rytų Ukrainoje.

Poveikis gali būti labiau politinis nei karinis, įsitikinęs Andrijus Ziuzas, buvęs Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos vadovas, o dabar Londone įsikūrusios bendrovės „Prevail“ technologijų vadovas. Bet kokie požymiai, kad Rusija silpnėja Sirijoje, „suvaidintų svarbų vaidmenį Ukrainai, nes Putino reputacijos praradimas yra kažkas įkvepiančio ukrainiečiams“, – sakė A. Ziuzas žurnalui „Newsweek“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusija Sirijoje turi dvi bazes – Hmeimimo bazę ir Tartuso karinio jūrų laivyno centrą, kurios padeda Rusijai projektuoti galią Viduržemio jūroje.

Pranešimuose teigiama, kad Rusija evakuoja savo Tartuso karinio jūrų laivyno bazę Sirijos vakaruose. Tai gali reikšti, kad Rusija „neketina artimiausiu metu siųsti didelių pastiprinimų“ B. al Assadui, antradienį pareiškė JAV įsikūręs analitinis centras Karo studijų institutas (ISW).

REKLAMA

„Todėl Rusija greičiausiai perskirstys laivus į savo bazes šiaurės vakarų Rusijoje ir Kaliningrado srityje“, – prognozavo ISW. Kaliningradas yra Baltijos jūroje, kurią supa daug NATO valstybių.

Ukrainos GUR antradienį pareiškė, kad sukilėlių sėkmė Alepe ir Hame, judant toliau į pietus Homso link, sudavė smūgį Rusijos karinio personalo Sirijoje moralei.

Keista kad TV3 žurnalistai tai pastebėjo...
Kovos Sirijoje prasidėjo savaitgalį, kada visi tūsavosi klubuose ir gėrė. Visą savaitę, net "neįvažiavo" kas ten vyksta. Assado režimas žlugo...
Bet pilna straipsnių apie "šokiruotas" ir "pritrenktas" blondines, knepatenkintomis dovanomis, kurias jiems vyrai per Kalėdas dovanoja.
Toks lygis....:)
Nera vietos,stepukoniui vieta rezervuota,o dar maldeikiukam ir pavilioniukam
Einame teisingu keliu. Pagaleu negailestingas jungas nugalėtas nes visas pasaulis palaiko Bašarą Assadą, Džo Bidoną, Filipą Kirkorovą, ir Matuką Maldeikį su mama.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų